|
 |
2.–17.04 Rahvusvahelised Trompetipäevad. Laulupeoaastale kohaselt tähistavad Rahvusvahelised Trompetipäevad 2025. aastal Veljo Tormise 95. sünniaastapäeva koostöös Veljo Tormise Virtuaalkeskusega ning helilooja teoseid uues vaskpillikuues saab kuulda suisa igal festivali kontserdil!
Avakontserdil Pärnu kontserdimajas astuvad üles mainekad eesti trompetistid Priit Aimla, Chris Sommer ja Neeme Ots ning talendikad trompetiõpilased Pärnu Muusikakoolist ja MUBAst nii soolonumbritega kui ka ansamblites. Esiettekandes saab kuulda Veljo Tormise “Neli kildu” trompetile ja klaverile (trompetipartii seadnud Neeme Ots).
Tallinn Brass Academy kontserdil 4.04 osaleb kaastegevana segakoor K.O.O.R. dirigent Raul Talmari juhatusel. Koori, sopran Maria Petrovi ja trompetisolist Neeme Otsa esituses kõlab maailmaesiettekandes Valeri Petrovi teos "Memory" (2023), mis on pühendatud festivali algatajale Aavo Otsale ja helilooja Urmas Sisaskile. Kontserdil kõlavad ka spetsiaalselt sündmuseks valmivad seaded Veljo Tormise teostest "Ingerimaa õhtud" ja "Raua needmine", samuti seaded Modest Mussorgski teosest "Pildid näituselt" ja Jean Sibeliuse teosest "Finlandia".
Kontsert "Trompetitähed MUBA laval" 5.04 toob taas kokku särava valiku maailma trompetitalente: Pasi Pirinen (Soome), Alfonso Gonzalez Barquin (Itaalia), Laur Keller (Eesti). Kavas Veljo Tormis, Mirjam Tally, Jaan Rääts jpt.
12.04 astub Haapsalu toomkirikus üles noorema generatsiooni väljapaistvatest eesti trompetistidest koosnev Tallinna Trompetiansambel, kelle programmis on nii klassikalised meistriteosed G. Fr. Händeli ja J. S. Bachi loomingust kui ka meeleolukas Gershwin.
Festivali Tartu kontserdil 16.04 ülikooli aulas esinevad kauaaegne Hispaania Riikliku Sümfooniaorkestri artist Adan Delgado Illada, EMTA emeriitprofessor Matti Reimann ning MUBAs õppiv, hiljuti maineka ITG konkursi võitnud trompetitalent Triin Ustav.
Festivali lõpetab kontsert 17.04 Narvas Geneva Kontserdimaja kammersaalis, kus trompetist Adán Delgado Illada ja pianist Kaisa Laasik toovad lavale Hispaania kirgliku ja värvika helikeele. Esinevad ka trompetisolistid Eerik Bakovski ja Jan Marius Laur, kaasa teevad Narva Muusikakooli õpilased. Kavas Hispaania armastatuimad heliloojad, Veljo Tormis ning maailmaesiettekandes Stefan Johnsson (Rootsi) "Intryck" soolotrompetile.
Festivali raames toimub 6.04 konkurss “Trompetitalendid Tallinn” Tallinna Muusika- ja Balletikooli ruumides. Koostöös Veljo Tormise Virtuaalkeskusega antakse konkursil välja kolm eripreemiat väärtuses 150€ Veljo Tormise teose parima esituse eest.
2.–30.04 Kontserdid Kristiina Poska juhatusel Hollandis, Belgias, Prantsusmaal, Lätis ja Eestis. 2.–30.04 jätkub märtsis alguse saanud kontserdituur Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Flandria Sümfooniaorkestriga Belgias, Hollandis ja Eestis. Kontserdid toimuvad 2.04 Hollandis Amsterdami Concertgebouw´s, seejärel 3.04 ja 5.04 Belgias Brugge Concertgebouw’s ja Gentis Muziekcentrum De Bijlokes, 6.04 Hollandis Utrechti linnas TivoliVredenburgis. Kuu lõpus suundutakse Eestisse ning viimased kaks kontserti leiavad aset 22.04 Estonia kontserdisaalis ja 23.04 Pärnu kontserdimajas. 3. ja 5.04 on kavas Belgia helilooja Annelies Van Parysi "Fantasy - Creation" koorile, orkestrile ja ansamblile Revue Blanche ning Beethoveni 9. sümfoonia. Soleerivad Ilse Eerens (sopran), Annely Peebo (metsosopran), Benjamin Hulett (tenor) ja Andreas Wolf (bass). Teistel kuupäevadel esitatakse Parysi teose asemel Beethoveni Fantaasia klaverile, vokaalsolistidele, segakoorile ja orkestrile c-moll op. 80 ("Koorifantaasia"). Kaastegev klaveril Lukas Geniušas. Eestis toimuvatel kontsertidel on solistid Mirjam Mesak (sopran), Annely Peebo (metsosopran), Benjamin Hulett (tenor) ja Priit Volmer (bass, Rahvusooper Estonia).
10.04 juhatab Poska Pariisis raadio- ja muusikamajas (Maison de la Radio et de la Musique) Pariisi Rahvusorkestrit (Orchestre National de France). Kavas on Bruno Mantovani kontserdi keelpillikvartetile ja orkestrile "Cadenza III" maailma esiettekanne ja Beethoveni 5. sümfoonia. Kaasa teeb keelpillikvartett Quatuor Diotima.
17.04 juhatab Poska Riias Läti Riiklikku Sümfooniaorkestrit. Kavas on Arvo Pärdi "Lamentate" (klaveril Georgijs Osokins) ja Beethoveni 6. sümfoonia.
2.-30.04 "Musica Sacra" kevadkontserdid Tartus ja Pärnus. 2.04 esineb Tartus Duo Infinito koosseisus Marie-Helen Aavakivi (viiul) ja Anneli Tohver (klaver). Kavas on Elena Kats-Chernini süit "Metsluiged", mida täiendavad Juhani Jaegeri loetud tekstilõigud Hans Christian Anderseni samanimelisest muinasjutust. Muusikat ja teksti ilmestab kunstnik Pärtel Talli loodud plastiliinianimatsioon. Kontsert on pühendatud Taani kirjaniku Hans Christian Anderseni 220. sünniaastapäevale, mis täitub 2.aprillil 2025.
Hiina harfist Yellow Wasabi esineb 5.04 Pärnus ja 9.04 Tartus. Kontserdil kõlab hiina elektroakustiline nüüdismuusika. Yellow Wasabi sündis 1999. aastal Hiinas Kantonis. Ta mängib lapsest peale hiina harfi guzhengi, tal on bakalaureusekraad ökoloogias ja magistrikraad neuroteadustes Paris-Saclay ülikoolist Prantsusmaal. Füüsikaprofessorist isa ja kaunite kunstide professorist ema mõjul usub ta, et teadus ja kunst on ühendatud. Ta on otsustanud dünaamiliselt muutuva maailma kunstiliseks uurimiseks kasutada bioloogiat ja uusi meediaid.
Norras tegutsev hinnatud Eesti organist Ines Maidre annab samuti kaks kontserti: 12.04 Pärnus ja 16.04 Tartus. Kavas on Praetoriuse, Bachi ja Grigny muusika. Kontserdikava illustreerib muusikaliselt kirikuaasta kõige dramaatilisema, Kristuse kannatusi meenutava Suure nädala põhisündmusi.
Pianist Alina Zahladko annab soolokontserdi Pärnus 26.04 ja Tartus 30.04. Kavas on Mozarti Klaverisonaat C-duur, Francki Prelüüd, fuuga ja variatsioonid ning Debussy Klaverisüit.
19.04 annavad Pärnus kontserdi Kai Kallastu (sopran), Andrus Kallastu (orel, elektroonika). Kavas on Kallastu, Merula, Sancese ja Saracini muusika.
Tartu kontserdid toimuvad Tartu Jaani kirikus ja Pärnu kontserdid Pärnu Eliisabeti kirikus.
"Musica Sacra" on kontserdisari, mille eesmärk on kanda ette uudisloomingut, anda interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata eestlastele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Eestist välja. Kontserdisarja korraldab Pärnu Ooper. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu. Kontserdid jätkuvad mais ja juunis ning leiavad aset nii Pärnus kui Tartus.
3.04 Kontsert "Tulevikumuusikud" Vanemuise kontserdimajas. Heino Elleri Muusikakooli andekatel ja säravatel noortel solistidel on võimalus esineda oma kodulinna publiku ees koos Vanemuise sümfooniaorkestriga. Seekordsed tulevikumuusikud on juba võitnud mitmeid Eesti ja rahvusvahelisi konkursse. Tulevikumuusikute projekti võib pidada "Klassikatähtede" väikevennaks. Siit alustavad interpreedid saavad suure lava kogemuse kutselise orkestri ees soleerides. Lisaks on laval ka Eller Sümfoniett, dirigeerib Aleksandr Brazhnyk.
3.–5.04 Vaikse aja kontserdid. VHK keelpilliorkester ja tšellist Theodor Sink annavad aprilli alguses kontserte mõeldes aprilli kui vaikse kuu peale. Päevad lähevad pikemaks, kevad võtab üha enam võimust ning kuu keskel on ülestõusmispühad ja enesesse vaatamise aeg. Aprillikuu esimese nädala lõpus kõlab VHK keelpilliorkestri, Theodor Singi ja dirigent Rasmus Puuri esituses ülestõusmispühade eelsesse aega sobiv muusika heliloojatelt nagu Tõnu Kõrvits, Veljo Tormis, Cyrillus Kreek, Rudolf Tobias, Dobrinka Tabakova, Ernest Bloch, Vladimir, Martynov, Samuel Barber, John Tavener, Valentyn Silvestrov, Henry Purcell ja Johann Sebastian Bach. Kontserdid toimuvad 3.04 Haapsalu toomkirikus, 4.04 Paide Püha Risti kirikus ja 5.04 Tallinna Jaani kirikus.
3.–6.04 Tallinn Music Week. Tallinnas toimuva rahvusvahelise muusika- ja linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) muusikaprogrammis esineb 175 artisti 39 riigist, neist 76 Eestist. Tänavu kevadel 17. korda toimuval Euroopa kolme olulisema talendifestivali hulka kuuluva sündmuse muusikaprogramm leiab aset 3.– 5.04 Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku, Noblessneri, Kopli ja Kalamaja klubides ning kontserdipaikades. Žanriülene kava ulatub kohalikest staaridest soomeugri pärimuse ja globaalse digipopini ning jazzist, nüüdis- ja koorimuusikast metali ning moodsate sulamstiilideni.
Vaid kahel korral, 2. ja 4.04 etendub Tallinnas klubis HALL muusika- ja balletilavastuse "Kurat ja Jumal" põrgulik versioon. "Kurat ja Jumal" on Teet Kase lavastatud elava muusikaga kaasaegse balleti sugemetega teos, mis on loodud Eesti juurtega Rootsi kirjaniku Mare Kandre proosapoeemi "Kurat ja Jumal" ainetel. Originaalmuusika on balletile loonud Timo Steiner ja Sander Mölder. Laval on Cätlin Mägi torupilliansambel, Laura Põldvere ning tantsijad Kyoshiro Oshima ja Jevgeni Grib (Eesti Rahvusballett). Erakordse visuaali lavastusele on loonud koostöös animaator Juho Lähdesmäki ja valguskunstnik Margus Vaigur.
Juba teist aastat võõrustatakse Tallinnas Classical:NEXTi, mis on klassikalise ja kunstmuusika juhtiv esitlusfestival ja rahvusvaheline foorum. Telliskivi Loomelinnaku Rohelises Saalis on 4.04 oodata hoolikalt kureeritud kontserdikava, mis nihutab piire ja laiendab kõrvaringi. Teiste seas astub üles Keelpillikvartett M4GNET, kelle kava teeb kummarduse tänavu 90 aasta juubelit pidavale heliloojale Arvo Pärdile, sisaldades nii maestro loomingut kui ka tema pärandist inspireeritut.
Eesti Kooriühing esitleb 5.04 Orkester Põhjakõla ja koori, kes toovad publikuni eripalgelise läbilõike Eesti, Norra, Itaalia ja Ameerika 20.–21. sajandi heliloojate muusikast. Kontserdil kõlab ka Fabrizio Nastari uudisteos keelpilliorkestrile ja koorile. Rohelises saalis saab muusikat kogeda koos visuaalkunstnik Mart Piirimehe programmeeritud visuaalidega.
4. ja 5.04 koguneb rahvusvaheline muusikatööstus Tallinnas Nordic Hotel Forumis Tallinn Music Weeki konverentsil, kus peateemadena on esil Euroopa muusikavaldkonna hetke väljakutsed ja tulevikustsenaariumid, tehisintellekti pöördeline roll ning rahvusvahelise edu mõõdikud. Fookuses on muusikaturud Ukrainast Taiwanini ja Baltikumist Kanadani. Konverentsil osaleb ligi 1300 muusikatööstuse esindajat ning esineb üle 100 valdkonna tippspetsialisti ja teerajaja kogu maailmast.
TMW linnafestivali raames on võimalus külastada Tallinnast 35 kilomeetri kaugusel Laulasmaal asuvat Arvo Pärdi Keskust. Tuuripilet sisaldab sõitu Laulasmaale ja giidituuri.
3.-30.04 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdid. 3.04 leiab aset ERSO antud hooaja 8. sümfoonilise lõuna kontsert. ERSOga musitseerib poola viiuldaja Maria Włoszczowska, kes astub üles nii solisti kui ka orkestrijuhi rollis, mistõttu dirigenti sel kontserdil laval ei näe. Kavas on Beethoveni viiulikontserdi I osa ja Mozarti 29. sümfoonia. 4.04 tuleb sama koosseisuga ettekandele lisaks Mozarti 29. sümfooniale tema hilisematest teostest tuntud "Adagio ja fuuga" c-moll ning Beethoveni viiulikontsert tervikuna.
11.04 toimuval kontserdil juhatab ERSOt dirigent Giordano Bellincampi. Kavas on Felix Mendelssohni avamäng "Ruy Blas" Victor Hugo samanimelisele näidendile ja kontserdi teises pooles tuleb ettekandele Robert Schumanni 2. sümfoonia. Ukraina päritolu Austraalias resideeriv pianist Alexander Gavrylyuk toob ettekandele Edvard Griegi klaverikontserdi.
12.04 lõpetab kontserdisarja "Kammermuusika" pianist Alexander Gavrylyuk. Kavas on Mozarti Rondo D-duur ja Schuberti Klaverikvintett A-duur "Forellikvintett". Viimases teoses teevad kaasa ERSO muusikud Triin Ruubel (viiul), Rain Vilu (vioola), Seulki Lee (tšello) ja Mati Lukk (kontrabass).
30.04 lõpetab "Tšellokontserdi" sarja hollandi tšellist Pieter Wispelwey. ERSOga esitab ta Joseph Haydni esimese tšellokontserdi. Orkestrit juhatab Tucsoni Sümfooniaorkestri peadirigent José Luis Gomez, kelle dirigeerimisel esitab ERSO esmakordselt Louise Farrenci esimese avamängu. Samuti tuleb ettekandele Edward Elgari "Enigma-variatsioonid", mis oli helilooja esimene ulatuslik puhtsümfooniline teos, omanäoline ja uudne lähenemine sellele pikkade traditsioonidega žanrile.
Kõik kontserdid toimuvad Estonia kontserdisaalis, 12.04 kontsert leiab aset MUBA suures saalis.
4.04 Vox Clamantis annab kontserdi Barcelonas. Vokaalansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel annab kontserdi Sant Pau del Campi kirikus Barcelonas, kavas Arvo Pärdi ja Henrik Ødegaardi looming.
4. ja 7.04 Paavo Järvi juhatab Hongkongi Filharmooniaorkestrit, kavas Arvo Pärdi "Swansong". Paavo Järvi juhatab kahel õhtul Hongkongi Filharmooniaorkestrit (HK Phil), kelle esituses kõlavad Arvo Pärdi "Swansong" ning Sergei Prokofjevi Viiulikontsert nr 2 (solsit Bomsori Kim) ja Sümfoonia nr 4. Kontserdid toimuvad 4.04 Hong Kong Cultural Centre Concert Hallis ja 7.04 Pekingis, National Centre for the Performing Arts'i kontserdisaalis.
4.04 Tallinna Barokkorkester ja Collegium Musicale toovad ettekandele Johann Valentin Mederi Matteuse passiooni. Tallinna Barokkorkester (kunstiline juht Egmont Välja), kammerkoor Collegium Musicale ning solistid Endrik Üksvärav (evangelist) ja Olari Viikholm (Jeesus) toovad Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja Valges saalis publiku ette Johann Valentin Mederi Matteuse passiooni.
Ligi kümme aastat ka Tallinnas tegutsenud Johann Valentin Meder (1649–1719) on oma Matteuse passiooni kirjutanud valdavalt lihtsas ja piltlikus stiilis, kuid samas toob see luterlikku kirikumuusikasse ooperist mõjutatud dramaatilise väljendusrikkuse. 18. sajandi alguses Riias loodud teose näol on kindlasti tegemist ühe silmapaistvama varase passioon-oratooriumiga enne Johann Sebastian Bachi loomingut.
4. ja 8.04 Kammerkontsert "Mirage". Kai Kallastu (sopran), Aare Tammesalu (tšello) ja Andrus Kallastu (klaver) annavad kontserdi 4.04 Rapla kultuurikeskus ja 8.04 Puurmani mõisas. Kontserdil kõlavad John Taveneri (1944–2013) Ahmatova laulud sopranile ja tšellole (1993), Erkki-Sven Tüüri "Dedication" tšellole ja klaverile (1990), Age Veeroosi “ei ole ulmi” sopranile ja klaverile (2013, Ilmar Laabani tekst), Tõnu Kõrvitsa "Rändaja laul" soolotšellole (2003) ja Kaija Saariaho (1952–2023) "Mirage" sopranile, tšellole ja klaverile (2007, María Sabina tekstid). Kontserdid korraldab Pärnu Ooperiselts.
5.04 Kristjan Järvi juhatab Würthi Filharmoonikute kontserti. Kristjan Järvi on 5.04 orkestri Würth Philharmoniker ees juhatamas Württembergi Carmen Würth Forumis kontserti pealkirjaga "Perlende Melodien", mille kavas on Arvo Pärdi "Swansong", Kristjan Järvi enda "Hot House Berlin", Wolfgang Amadeus Mozarti Metsasarvekontsert nr 3 (solist Stefan Dohr) ja Järvi seade Pjotr Tšaikovski "Lumivalgekesest".
5.04 Pärnu Linnaorkestri levimuusika erikontsert. Koostöös Pärnu linnavalitsusega tähistatakse traditsiooniliselt aprilli alguses Pärnu Päeva. Laupäeval, 5.04 toimub levimuusika erikontsert, kus publik saab kaasa elada NOËPi populaarsetele lugudele orkestriseades. Esitusele tuleb nii täiesti värsket ja seni avaldamata materjali kui ka lugusid NOËPi algusaastatest. Nii mõnigi vana lugu on leidnud uue kõla või vormi, seega üllatusi peaks leiduma omajagu ka neile, kes NOËPi loominguga juba ammu tuttavad. Paar üllatuskülalist on ka. Kontserti juhatab Riivo Jõgi.
5. ja 13.04 Kontserdid "Arvo Pärt 90 år – Berliner Messe" Kopenhaagenis ja Helsingøris. Taani kammerkoor Euphonia annab Arvo Pärdi 90. sünnipäeva puhul kontserdid, kus kõlab valik helilooja teostest koorile ja orkestrile. Kava peateoseks on "Berliini missa". Kooriga on koos laval muusikud Det Kongelige Kapel'ist, Taani Riiklikust Sümfooniaorkestrist ja Malmö Sümfooniaorkestrist. Juhatavad Andreas Werenfeldt ja Bjarne Kiel. Kontserdid toimuvad 5.04 Kopenhaageni Frederiks Kirkes (Marmorkirken) ja 13.04 Helsingøri Sankt Mariæ Kirkes.
5.–18.04 Tallinna Kammerorkestri kontserdid. 5.04 esineb Tallinna Kammerorkestriga solisti ja dirigendina EMTA Kontserdi- ja Teatrimaja suures saalis saksa tippviiuldaja Kolja Blacher, kellega orkester on juba korduvalt esinenud. Seekord on kavas maailma üks kuulsamaid ja mängitumaid viiulikontserte Beethoveni Viiulikontsert D-duur ning Mahleri sümfoonia nr 1, mille on seadnud Klaus Simon.
12.04 Mustpeade maja Valges saalis toimuval kontserdil debüteerib TKO ees vioolasolisti ja dirigendina Xandi van Dijk, kes on ka uue orkestri Viimsi Sinfonietta asutaja ja dirigent. Kavas on Michael Moerane (seade Xandi van Dijk) "Della", Edward Elgari "Serenaad" keelpillidele, Matthijs van Dijki vioolakontserdi esiettekanne, Andile Khumaloi "Inner life sings", Mokale Koapengi "Komeng" ja Felix Mendelssohni keelpillisümfoonia nr 9 C-duur.
17. ja 18.04 annab TKO koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga Tõnu Kaljuste juhatusel kaks kontserti, kus kavas on Eesti publikule tuttava šoti helilooja James MacMillani "Stabat Mater". Solistidena astuvad üles Marie Roos (sopran), Yena Choi (sopran), Cätly Talvik (alt), Danila Frantou, Raul Mikson, Toomas Tohert, Danny Zhizhong Xie (tenorid) ning Kim Sargsyan (bass). Kontserdid toimuvad 17.04 EMTA Kontserdi- ja Teatrimaja suures saalis ja 18.04 Tartu Pauluse kirikus.
6.04 Vanamuusikaansambli Rondelluse kontsert "Müstilised Jumala loomad". Vanamuusikaansambel Rondellus koosseisus Maria Staak (laul, rataslüüra), Ester-Silva Alpenter (laul, organetto), Johanna-Maria Jaama (fiidel), Johannes Christopher Staak (laul, plokkflöödid, rataslüüra) ja Robert Staak (lauto, löökpillid) annab kontserdi Niguliste muuseumis Tallinnas. Kontsert tähistab näituse "Ükssarvik võlumetsas" lõppu ning selle keskmes on kristlikud ja ilmalikud loomade sümbolid muusikas.
8.04 Ansambel U: Residentuu:ri sarja viimane kohtumine Eesti Nüüdismuusika Keskuses. 2025. aastal on Residentuu:ri teemaks "Pärimus ja inimpsüühika". Selle läbivaks teljeks on Liisa Hõbepappeli uue kammerooperi valmimisprotsess, mis tugineb muinasjutust pärineva sümboolika tõlgendamisele. Toimuvad neli kohtumist, kus kutsutud külalised avavad nimetatud teema erinevaid tahkusid.
Sarja viimases kohtumises toimub avalik proov koos sopran Salomėja Petronytėga (Leedu) ning vaadatakse tagasi ooperi valmimisprotsessile ning tõstatunud teemadele.
Liisa Hõbepappeli kammerooperi esiettekanne toimub 10. mail 2025 Viimsi Artiumis Eesti Muusika Päevade raames.
8.04 Erkki-Sven Tüüri Klaverisonaat kõlab Miroslav Beinhaueri sooloõhtul. Slovakkia pianist Miroslav Beinhauer toob oma soolokontserdil Slovaki Filharmoonia väikeses saalis ettekandele Erkki-Sven Tüüri Klaverisonaadi (1985). Lisaks on kavas Petr Bakla, Adrián Demoči ja John Adamsi teosed.
9.04 Kontsert "Kevadümin" Tallinnas Hopneri majas. Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline Naiskoori (dirigent Edmar Tuul) ja Tallinna Ülikooli vokaalansambel Vox Nova (juhendaja Karin Salumäe) kontserdil “Kevadümin” saab osa kaunist naiskoorilaulust ja a cappella segaansamblile loodud pop-jazz seadetest. Esitusele tuleb Arvo Pärdi, Ester Mägi, Felix Mendelssohn Bartholdy, Hans Hindpere, Fred Rõigase, Andres Lemba jt looming. Kontsert leiab aset Eesti Kooriühingu sarja "Cantus Revaliensis" raames.
9.–14.04 Rahvusvaheline konkurss "Noor muusik – Tallinn 2025". 9.–14. aprillini leiab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias aset rahvusvaheline konkurss "Noor Muusik – Tallinn 2025", mis pakub kuni 15-aastastele klaveri-, viiuli- ja tšellomängijatele võimaluse end proovile panna. Kõik konkursi voorud, samuti EMTA suures saalis toimuv lõppkontsert ja auhinnatseremoonia on tasuta ning avatud kõikidele kuulajatele. Finaale ja lõppkontserti saab jälgida ka otseülekande vahendusel akadeemia Youtube’i kanalil.
Osalejad jagunevad vanuse järgi kahte kategooriasse: kuni 12-aastased ning 13–15-aastased. Kõik Tallinnas üles astuvad noored interpreedid on juba läbinud videovooru, kohapeale on kutsutud 61 muusikut 16 riigist. Siin võisteldakse kahes voorus – I voorus esitavad kõik võistlejad soolokava ning finaalis saavad noored muusikud võimaluse musitseerida koos EMTA Sinfoniettaga dirigent Toomas Vavilovi juhatusel. Igat pillirühma hindab rahvusvaheline kolmeliikmeline žürii. Pianistide žüriisse kuuluvad Ivari Ilja, Aidas Poudžiukas (Leedu) ja Carlos Juris (Soome). Viiuldajaid hindavad Arvo Leibur, Chris Duindam (Holland) ja Marta Spārniņa (Läti). Tšelliste Mart Laas, Ramutė Kalnėnaitė (Leedu) ja Erkki Lahesmaa (Soome).
Traditsiooniliselt on vanema vanuseastme iga pillirühma kavas uudisteos Eesti heliloojalt. Seekordsete uudisteoste "2024" autor on helilooja Tauno Aints. Kohustuslike teoste hulgas on ka Tõnis Kaumanni "Tilga järel langes tilk" ja Tõnu Kõrvitsa "Pavaan" (klaveriapalad), Tõnis Kaumanni "Võimalik missioon" ja Tõnu Kõrvitsa II osa "Siciliana" tsüklist "Kolm pala viiulile ja klaverile" (viiulipalad) ning Tõnis Kaumann "Lonkuri tango" ja Timo Steineri "Millest ta minuga kõneles" (tšellopalad). Konkurssi korraldab Noor Muusik MTÜ.
10.04 Erkki-Sven Tüüri "Dedication" kõlab Wigmore Hallis. Londonis Wigmore Hallis annab kontserdi kuninganna Elisabethi konkursi 2022. aasta võitja tšellist Hayoung Choi koos pianisti Alim Beisembayeviga. Ettekandele tulevad Sergei Rahmaninovi, Benjamin Britteni ja Franz Schuberti tšellosonaadid ning Erkki-Sven Tüüri "Dedication" tšellole ja klaverile (1990). |
|
|
|
|