Eesti Muusika Päevad 2013

1.–7. aprill
„Kõrvutused“
Kunstilised juhid Timo Steiner ja Ülo Krigul
Eesti Muusika Päevade preemia:
Ülo Krigul, „Luigeluulinn“ häälele ja sümfooniaorkestrile
Liis Viira, „Liivaterade raamat“ suurele ansamblile

31. märts kell 17 Mustpeade maja
SOOJENDUS: EESTI MUUSIKA PÄEVADE KOORUMINE
Eesti Muusika Päevade KOORumine on Eesti Kooriühingu ja Eesti Heliloojate Liidu koostöös sündiv kontsert.
 
Collegium Musicale (Endrik Üksvärav)
Miina Härma Gümnaasiumi Noortekoor (Kadri Leppoja)
ETV mudilas- ja kontsertkoor (Lii Leitmaa)
Sansambel (Markus Leppoja)
Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor (Triin Koch)
Estonia Seltsi Segakoor (Heli Jürgenson)
 
Timo Steiner (1975)
„Meloodia, mis leebelt hõljub üle magajate…” (2013, esiettekanne)
Juhan Trump (1964)
„Hoolimise laul” (2004)
„Telekapuldi laul” (2004)
ETV mudilaskoor, dirigent Lii Leitmaa
 
Mari Amor (1973)
„Unemetsades” (2013, esiettekanne)
Liis Viira (1983)
„Ei ole mina su raadio” (2013, esiettekanne)
Tiina Kiilaspea (1947)
„Sest me oleme tähed” (2011, esiettekanne)
Toomas Rull (1965)
„Meie laul” (2012, esiettekanne)
ETV kontsertkoor, dirigendid Lii Leitmaa ja Õnne-Ann Roosvee. Kaastegev Toomas Rulli trio ja keelpillikvartett.
 
Kristo Matson (1980)
„Üle tüüne vee” (2013, esiettekanne)
Mart Siimer (1967)
„Where People Go”  (1999)
Miina Härma Gümnaasiumi segakoor, dirigent Kadri Leppoja
 
Raul Sööt (1969)
„Riimuvad read” (2013, esiettekanne)
Markus Leppoja (1979)
„juba tulevad udud”
Sansambel, juhendaja Markus Leppoja
 
Sander Sokk (1987)
„Salasõna”
Age Veeroos (1973)
„Ei ole ulmi” (2013, esiettekanne)
Arvo Pärt (1935)
„Alleluia-Tropus” (2008)
Kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Endrik Üksvärav
 
Galina Grigorjeva (1962)
„Slava” / “Au!” (1997/2011)
Mariliis Valkonen (1981)
„Sinu südames” (2013, esiettekanne)
Andres Lemba
„Haned-luiged”
Olav Ehala (1950)
„Natuke valus” (2013, esiettekanne)
Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor, dirigent Triin Koch
 
Margo Kõlar (1961)
„Reebuse rahvas” (2013, esiettekanne)
Kuldar Sink (1942-1995)
Kaks ballaadi
Estonia Seltsi Segakoor, dirigent Heli Jürgenson
 
1. aprill kell 18 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
MAMMUTKONTSERT
 
I Koorimuusika
 
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor
Dirigendid Miina Pärn, Kristina Kodas, Ksenija Grabova
 
Veljo Tormis (1930)
„Nuttev neiu” (1986) tsüklist „Karjala saatus” segakoorile (VI osa tsüklist „Unustatud rahvad”)
Ester Mägi (1922)
„Pietà“ segakoorile (1990/1995)
Martin J. Sildos (1985)
Taaveti laul nr 146 segakoorile (2009)
 
II Ühe päevaga kirjutatud klaveripalad
 
Mari Amor (1973)
„Impression“ (31. detsember 2009, esiettekanne)
Greta Jakobsonaite
 
Ivan Cancialosi
„Sparkles After Night’s Fire“ (21. detsember 2012, esiettekanne)
Talvi Hint
 
Lea Gabral (1946)
„Revalist Tallinna“ (22. jaanuar 2013, esiettekanne)
Jakob Teppo
 
Lauri Jõeleht (1974)
„Tristezza“ neljale käele (26. veebruar 2013, esiettekanne)
Joonatan Jürgenson, Grete Jädal
 
Robert Jürjendal (1966)
„Julgustükk” (16. veebruar 2013, esiettekanne)
Sten Heinoja
 
Gerhard Lock (1978)
„Intermezzo VII. Kõlaseisundite mõtisklus tiibklaverile ja pühendunud pianistile” (2013, esiettekanne)
Jaak Sikk
 
Erki Meister (1967)
„Shwedagon“ (23. jaanuar 2013, esiettekanne)
Karl Peterson
 
Rein Rannap (1953)
„Must suits / valge suits” (2013. esiettekanne)
Georg-Mirek King
 
Timo Steiner (1975)
„Kusagilt tuleb meelde… nagu lõõts?… karmoška?” (3. märts 2013, esiettekanne)
Joel Remmel
 
Jüri Tamverk (1956)
„Vaikuses ja tuules”, “Udus ja sajus” (2013, esiettekanded)
Kristjan Veermäe
 
Pärt Uusberg (1986)
„1” (1. märts 2013, esiettekanne)
Marianne Laumets
 
Mariliis Valkonen (1981)
„Naeratus” (9. veebruar 2013, esiettekanne)
Marta-Jaana Staskevitš
 
Mari Vihmand (1967)
„Harmonic Joy“ (7. detsember 2009, esiettekanne)
Marta Espejo
 
Liis Viira (1983)
„Sel ööl / Tol ööl“ (27. veebruar 2013, esiettekanne)
Laura Põldvere
 
III EMP 2013 läbiv klaveriteos
 
Tõnis Kaumann (1971)
„I greet thee“ klaverile (2013, esiettekanne)
Johan Randvere
 
IV Üllatused, ootamatused ja vabakava
 
2. aprill kell 15 Mustpeade maja vennaste tuba (Pikk 26)
KULTUURIFOORUM
Eetikast kultuuris 2
 
Mihkel Kunnus (kirjandus)
Mari Kartau (kunst)
Margit Mutso (arhitektuur)
Liivo Niglas (film)
Jaanika Juhanson (teater)
Moderaator Märt-Matis Lill (muusika)
Sündmus kestab kolm tundi ning koosneb ettekannetest ja diskussioonist.
 
2. aprill kell 19 Mustpeade maja
KÕRVUTUS 1
Tallinn/Tartu
 
I Tallinn
 
Uus Tallinna Trio:
Harry Traksmann (viiul)
Kaido Kelder (tšello)
Marrit Gerretz-Traksmann (klaver)
 
Raimo Kangro (1949-2001) / seade Kristo Matson (1980)
Klaverisüit op 1 nr 1 (1968/2013, trioseade esiettekanne)
 
Märt-Matis Lill (1975)
„Öine tee” (2013, esiettekanne)
 
Tõnis Kaumann (1971)
„I greet thee“ klaverile (2013, esiettekanne)
 
Jaan Rääts (1932)
Klaveritrio nr 6 op 81 (1989)
 
II Tartu
 
Tartu Uue Muusika Ansambel:
Oksana Sinkova (flööt)
Tõnu Kalm (klarnet)
Kadri Rehema (vioola)
Kadri-Ann Sumera (klaver)
Jaan Kapp (klaver)
 
Ardo Ran Varres (1974)
„The Field of Now“ („Praegu-väli”) flöödile, klarnetile/bassklarnetile, vioolale, kahele klaverile ja live-elektroonikale (2013, esiettekanne)
 
Alo Põldmäe (1945)
„Sognefjörd” kahele klaverile (2013, esiettekanne)
Raimo Kangro (1949–2001)
„Display V. Ingli portree” op 42 flöödile, klarnetile ja kahele klaverile (1993)
 
Mari Vihmand (1967)
„Chopini pisarad” (2007/2013, seade esiettekanne)
 
Tõnis Kaumann (1971)
„I greet thee“ klaverile (2013, esiettekanne)
 
3. aprill kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia auditoorium
EPIKUURLASE ÕNNELIK TEUROND
 
Dokumentaalfilmi „Epikuurlase õnnelik teekond. Eino Tambergi 6 maapealset episoodi” esilinastus.
Filmi juhatavad sisse autor Timo Steiner, režissöör Ülle Õun ja produtsent Ruth Alaküla.
 
3. aprill kell 2 Raadiomaja I stuudio
AREAAL LIVE
Jakob Juhkam
 
Jakob Juhkam Band:
Jakob Juhkam (klahvpillid)
Indrek Mällo (basskitarr)
Hans Kurvits (trummid)
 
4. aprill kell 17 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaal
EMTA KOMPOSITSIOONITUDENGITE KONTSERT
 
Marianna Liik (1992)
„Mets” 5.1 surround süsteemile (2012)
Taaveti laul nr 4 segakoorile (2012)
Vox Eximius, dirigent Janne Fridolin
 
Mingo Rajandi (1980)
„Hundid” (2011) klaverile
„Sahara” (2011) klaverile
Kirke Karja (klaver)
 
Johanna Kivimägi (1992)
„Tähesadu” flöödile, klarnetile, metsasarvele ja keelpillikvartetile (2013)
Anemarija Danovska (flööt), Marten Altrov (klarnet), Laetitia Castiani (metsasarv), Kaisa Vaagem (viiul), Judith Parts (viiul), Mart Kuusma (vioola), Johanna Randvere (tšello)
 
Ilja Gussarov (1988) / tekst Richard Brautigani luuletuse järgi
„The Wait“ / “Ootus” flöödile ja klaverile (2012)
Ilja Gussarov (flööt), Kirke Karja (klaver)
 
Alisson Kruusmaa
Süit sooloklaverile (2013)
Johan Randvere (klaver)
 
Rael Kõiv
„Üle sinise” metsasarvele, löökpillidele, viiulile, vioolale ja tšellole (2012/2013)
Mattias Vihmann (metsasarv), Madis Katkosilt (krotaalid, manjira), Paula Pärtlas (viiul), Merike Heidleberg (vioola), Edward Soon (tšello)
 
Katrin Kvade, Laura Põldvere (1988)
„Hold the Horses“ live-elektroonikale, vokaalile ja visuaalile (2012)
Katrin Kvade (live-elektroonika), Laura Põldvere (vokaal), Aleksander Sprohgis (visuaal)
 
Dana Kaufman (1989)
„Solaris Keskus“ / “Solarise keskus” klaverile, klarnetile ja elektroonikale (2012)
Marta Espejo Fernándes (klaver), Marten Altrov (klarnet), Domenico de Cesare ja Dana Kaufman (elektroonika)
 
Kontserdi kunstiline juht on EMTA kompositsiooniosakonna juht Toivo Tulev
 
4. aprill kell 19.30, 20.45 ja 22.00 Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20)
AUDIOVISUAALSED KOMPOSITSIOONID
 
Muusika: Mario Davidovsky (1934) / Video: Adeline Newmann (1990)
„Sünkronismid nr 6“ (1971, Eesti esiettkanne)
Mari Visnapuu (klaver)
 
Muusika ja video: Sander Tuvikene (1984), Domenico de Cesare (1975)
„Sacra Claustrophobia“ (2013, esiettekanne)
 
Video: Carsten Nicolai (1965) / Muusika: Alva Noto (1965), Ryuichi Sakamoto (1952)
„Future past perfect pt. 02 (cité radieuse)“ (2012, Eesti esiettekanne)
 
Muusika ja video: Taavi Tulev (1984)
„O“ (2013, esiettekanne)
Jaan Tätte jr (parmupill), Taavi Tulev (live-elektroonika)
 
Video: Viking Eggeling (1880–1925)
„Symphonie Diagonale“ / „Diagonaalne sümfoonia” (1924, Eesti esiettekanne)
 
Muusika: Markus Robam (1991)
„Angle to Angle“ / „Nurgast nurka“ (2013, esiettekanne)
 
Muusika ja video: Bill Viola (1951)
„Anthem“ / “Hümn” (1983, Eesti esiettekanne)
 
Muusika ja video: Einike Leppik (1986)
„Pleasures“ / „Naudingud” (2013, esiettekanne)
Aule Urb, Sander Pehk, Ott Kask (hääled), Paul-Gunnar Loorand (tšello), Einike Leppik (klaver)
 
Kontserdi kunstiline juht on Paolo Girol, EMTA audiovisuaalse kompositsiooni õppesuuna juht.
 
5. aprill kell 16 Tallinna Inglise Kolledži saal
HELILOOMINGU ÕPILASTE KONTSERT
 
Grupiimprovisatsioon publiku antud teemale
Instrumentaarium á la carte (Rebecca Vilipuu, Evelyn Reintam, Violetta-Viktoria Haletskaja, Diana Kiivit; juhendaja Diana Kiivit)
 
Tallinna Muusikakeskkool
Õpetaja Tauno AIntsi loominguklass:
 
Karoliina Itter (9. klass)
„Mullikeste sonaat“ klaverile (2012/13)
Karoliina Itter (klaver)
 
Martin Kirsiste (9. klass)
„Saladuste järv“ klaverile (2012/13)
Martin Kirsiste (klaver)
 
Taniel Kuntu (10. klass)
„Tilk“ kleverile (2012/13)
Taniel Kuntu (klaver)
 
Astra Irene Susi (8. klass)
Teos tšellole ja klaverile (2012/13)
Siluan Hirvoja (tšello), Astra Irene Susi (klaver)
 
Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool
Õpetaja Alo Põldmäe loominguklass:
 
Marili Tomingas (III kursus)
„Salve Regina“ klaverile (2012)
Marili Tomingas (klaver)
 
Anni Avi (II kursus)
„Dialoog“ sooloflöödile (2013)
Liina Juhanson (flööt)
 
Imre Rohuväli (IV kursus, koorijuhtimise eriala)
3 prelüüdi (2012)
Fantaasia teemale DGAB (2011) klaverile
Imre Rohuväli (klaver)
 
Karl Joosep Pihel (I kursus)
„Koidumuna (Mõeldes Satie’le)” klaverile (2013, esiettekanne)
Karl Joosep Pihel (klaver)
 
Karl Joosep Pihel
Prelüüd „Fraasid“ kandlele ja klavessiinile (2013, esiettekanne)
Ruth Kuhi (kannel), Karl Joosep Pihel (klavessiin)
 
Kaisa Kuslapuu (II kutsus)
„Variatsioonid“ vioolale ja klaverile (2012)
Karek Kriit (vioola), Jaan Kapp (klaver)
 
Algis Pauljukaitis (I kursus, klaver)
„Saatus” klaverile (2012)
Algis Pauljukaitis (klaver)
 
Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool
Õpetaja Tatjana Kozlova loominguklass:
 
Maria Rostovtseva (II kursus)
„Tuvid Jaani kiriku aknal“ klaverile ja kandlele (2012)
Diana Kiivit (klaver), Silvia Vahu (kannel)
 
Maria Rostovtseva
„Miks sa läksid?“ häältele ja ansamblile (2013, esiettekanne)
Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli kaasaegse muusika ansambel (juhendaja Tarmo Johannes)
 
Piret Pajusaar (III kursus)
„Surroundid“ häältele ja ansamblile (2013)
Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli kaasaegse muusika ansambel (juhendaja Tarmo Johannes)
 
Ove-Kuth Kadak (III kursus)
„Antedeluvian“ kandlele, akordionile ja kontrabassile (2010–2012)
Silvia Vahu (kannel), Helen Väljataga (akordion), Kristin Kuldkepp (kontrabass)
 
Kontserdi kuraator on Alo Põldmäe
 
5. aprill kell 19 Estonia kontserdisaal
SÜMFOONIAKONTSERT „HEA EESTI ASI“ + EMP PREEMIAD
 
Mari Poll (viiul)
Mihkel Poll (klaver)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester
Dirigent Arvo Volmer
 
Eduard Tubin (1905–1982)
Kontsertiino klaverile ja orkestrile Es-duur, ETW 20 (1944–1945)
Solist Mihkel Poll
 
Helmut Rosenvald (1929)
Sümfoonia nr 3 (1966)
 
Jaan Rääts (1932)
Kontsert viiulile ja sümfooniaorkestrile op 51 (1974)
Solist Mari Poll
 
Tõnu Kõrvits (1969)
„Ballaad (Dolorese lauluvihikust)” sümfooniaorkestrile (2013, esiettekanne)
 
6. aprill kell 15.30 Rootsi-Mihkli kirik
RIIVO KALLASMAA
 
Riivo Kallasmaa (oboe)
Jaanika Kuusik (sopran)
Talvi Hunt (klaver)
 
Helena Tulve (1971)
„silences/larmes“ / „vaikused/pisarad” sopranile, oboele, häälestatud klaasidele ja pärlmutter tuulekellale (2006)
 
Tõnis Kaumann (1971)
„I greet thee“ klaverile (2013, esiettekanne)
 
Lauri Jõeleht (1974)
„Ampla“ / „Avarus” soolooboele (2006)
 
Eino Tamberg (1930–2010)
„Muusikat oboele”, op 35 oboele ja klaverile (1970)
 
Tõnu Kõrvits (1969)
„Tuul, taevaste tuul…” sopranile (2013, esiettekanne)
 
Rasmus Puur
„Ja pilved on ka nii rahutud” oboele ja klaverile (2013, esiettekanne)
 
Pärt Uusberg (1988)
„Unepeegli taga” sopranile ja oboele (2012, esiettekanne)
 
6. aprill kell 19 Mustpeade maja
TALLINN MUSIC WEUR: EESTI MUUSIKA PÄEVAD ESITLEVAD
 
19.00 Valge saal
Evelin Seppar
„Sonnet No. 43“
„Near“
„Sonnet No. 53“
Voces Musicales, dirigent Martin Sildos
 
19.30 Olavi saal
Páll Ragnar Pálsson
„Náttúruljóð“ / „Looduslüürikat“
Konveier (Island-Eesti)
 
20.00 Valge saal
Ülo Krigul
„Luigeluulinn“ häälele, ansamblile ja orkestrile
„Ajakeevitaja“ elektrikitarrile
Iiris (hääl), U:, Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost, Lauri-Dag Tüür (kitarr)
 
21.00 Olavi saal
Margo Kõlar
Vokaaltsükkel „Ammuste aegade laulud”
Heinavanker, kunstiline juht Margo Kõlar
 
21.30 Valge saal
Maksim Štšura
„Revali tuuled“ triole
Ivi Ots (viiul), Adan Delgado Illada (trompet, Hispaania), Jaan Ots (klaver)
 
22.00 Olavi saal
Liis Viira
„Stella Maris“ kandlele
„Chaco“ Una Cordale
Una Corda
 
22.30 Valge saal
Robert Jürjendal
Kolm laulu Percy Bysshe Shelley tekstidele
Five Seasons (Taani-Eesti)
 
Kontserdi kunstilised juhid Evi Arujärv, Tiia Teder, Erkki-Sven Tüür
Videod Argo Peever, Alis Mäesalu, Mirje Mändla
 
7. aprill kell 12 Lauluväljaku klaassaal
KÕRVUTUS 2
Planeeritud/juhuslik. Uus/vana.
 
Planeeritud/juhuslik
 
Tallinna Muusikakeskkooli mudilaste muusikastuudio, dirigendid Mariann Nurk ja Teele Utt
 
Keelpillikvartett Prezioso:
Hanna-Liis Nahkur (viiul)
Mari-Katrina Suss (viiul)
Helena Altmanis (vioola)
Andreas Lend (tšello)
 
Timo Steiner (1975). “Elu saade” (2013, esiettekanne)
 
II Uus/vana
 
Tartu Ülikooli kammerkoor, dirigent Triin Koch
Keelpillikvartett Prezioso
 
Johannes Kappel (1955–1907)
„Ööpik“ (1881/1885, Eesti esimene professionaalne koorilaul)
 
Rudolf Tobias (1873–1918)
Keelpillikvartett nr 1 d-moll (1899, Eesti esimene keelpillikvartett)
 
Mariliis Valkonen (1981)
„Lendutõus” segakoorile ja keelpillikvartetile (2012, esiettekanne)
 
7. aprill kell 18 Mustpeade maja valge saal
KÕRVUTUS 3
Välismaised siseheliloojad / sisemaised välisheliloojad
 
Iris Oja (hääl)
Tallinna Kammerorkester
Dirigent Risto Joost
 
I Sisemaised välisheliloojad
 
Páll Ragnar Pálsson (1977)
„Supremacy of Peace“ / “Rahu ülemvõim” keelpillidele (2012, esiettekanne)
 
Rodriguez-Caballero (1969)
„Music for a Mushroom Cloud“ / „Muusika seenpilvele” keelpillidele (2013, esiettekanne)
 
Eugene Birman (1987) / tekst Scott Diel
„Nostra culpa“ sopranile ja orkestrile (2013, esiettekanne)
Solist Iris Oja (hääl)
 
II Välismaised siseheliloojad
 
Kaljo Raid (1921–2005)
„Largo“ tšellole ja keelpilliorkestrile (1999/2013, seade Kristo Matson)
 
Jonas Tarm (1994)
„Pealkirjud” / „Headline Hues“ (2013, esiettekanne)