Muusikauudised

Veljo Tormis 90

7. augustil on 90. sünniaastapäev Eesti ühel armastatumal heliloojal Veljo Tormisel (7.08.1930–21.01.2017), kelle hindamatu pärandi unikaalsem osa on eesti ja selle sugulasrahvaste rahvalaulul põhinev koorilooming. Eestis tähistatakse augustis Veljo Tormise sünniaastapäeva mitmete sündmustega. Eesti Rahvusringhäälingu kanalites on Tormisele pühendatud mahukas eriprogramm.

 Veljo Tormis
 Foto: Tõnu Tormis

6. august – Laulupidu “LAULU TORMIS” Kaikamäel

Kaikamäel (Kaika külas Antsa vallas Võrumaal) toimub laulupidu, mis on pühendatud Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale ja regilaulutraditsioonile laiemalt. Peol lauldakse rahvapärases võtmes Veljo Tormise lihtsamaid koorilaule, mis põhinevad regilauludel. Koorilaule võtab eest Celia Roose koos segakoori “Kaika kuur” ja Antsla koorikesega. Laulude vahele räägib Tormise ja regilaulu erakordsusest Riina Roose. Laulupidu jätkub ühiselt regilaule lauldes. Laule võtavad eest Janika Oras, Tuule Kann, Celia Roose, Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Epp Margna, Lilian Freiberg, Urmas Kalla, Kaili Preismann jpt. Sündmuse korraldajad on MTÜ Kaikamäe ja Keskkonnaamet.


7. august – Tormis Kõrveaial 2020

Veljo Tormise sünnikodus Kõrveaial Aru külas Kuusalu vallas esinevad kontserdiga Kuusalu meeskoor (dirigent Ene Järvik), Kolga- Kuusalu kammerkoor (dirigent Taavi Esko) ja Eesti Rahvusmeeskoor (dirigent Mikk Üleoja). Killukesi soome-ugri müsteeriumist “Lindude äratamine” esitab segakoor Vox Populi (dirigent Janne Fridolin, lavastajad Anne Türnpu ja Eva Koldits). Toimub Veljo Tormise Virtuaalkeskuse avamine ning Veljo Tormise fondi stipendiumi väljakuulutamine ja üleandmine. Üritust korraldab Veljo Tormise Kultuuriselts.


7. august – Veljo Tormis 90 Tartus

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks kõlavad Tartu lauluväljakul päikesetõusust päikeseloojanguni tema muusika salvestused ja Fred Jüssi loodushelid. Päev algab “Kevade” filmi süidiga Vanemuise teatri orkestri esituses ning järgmise 16 tunni jooksul kõlavad plaatidelt Tormise koorilaulud, orkestriteosed, kammermuusika, džässi- ja elektroonikatöötlused jm. Teoste vahele on põimitud Fred Jüssi salvestatud loodushelid, päikeseloojangul laulab Celia Roose regilaulu. Sündmust korraldab Kammerkoor Kolm Lindu.


7. august – Kontsert “Tormis 90: Tormise tuules”

Nargenfestivali raames esitab Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos Tallinna Kammerorkestriga Tõnu Kaljuste juhatusel armastatud helilooja Veljo Tormise 90. sünniaasta raames Tormise loomingut Noblessneri valukojas. Ettekandele tuleb “Reminiscentia: Kevadkillud”, “Neli etüüdi Juhan Viidinguga”, “Reminiscentia: “Suvemotiivid”, “Juhan Liivi sarkasmid” (Pildikesi minevikust), “Reminiscentia: Sügismaastikud”, “Tornikell minu külas”, “Kurvameelsed laulud” (solist Iris Oja), “Reminiscentia: Kolm mul oli kaunist sõna”, “Mõtisklusi Hando Runneliga”, Süit filmist “Kevade”, “Raua needmine”, “Viimane laev” (Tõnu Kõrvitsa seades) ning “Jaanilaul”. Kaastegevad on Linda Vood (flööt) ja Veiko Tubin (tekst).

7.–9. august – Kontserdid Pühalepa muusikafestivalil

Reedel, 7. augustil tähistatakse Hiiumaal Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva Pühalepa muusikafestivali avakontserdiga, kus Veljo Tormise loomingut esitab Tormis Quartet. Kontsert toimub kell 18 Pühalepa kirikus. Tormis Quartet astub publiku ette koosseisus: Kadri Voorand – laul, Liisi Koikson – laul, Jaak Sooäär – kitarr, Paul Daniel – kitarr. Laupäeval, 8. augustil kell 18 toimub Kärdla kirikus kammerkori Collegium Musicale kontsert „Pärt, Tüür, Tormis“, kus tuleb ettekandele Tormise „Raua needmine“ ning kõlab Erkki-Sven Tüüri verivärske kooriteose „Canticum Canticorum Caritatis“ maailmaesiettekanne. 


7.–16. august – Soome-ugri müsteerium “Lindude äratamine”

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks ja tähistamiseks tuuakse Veljo Tormise sünnikodus Kõrveaial Kuusalu vallas välja etendus “Lindude äratamine”, mis põhineb Veljo Tormise muusikal ning tuule sümfoonial. Laval on segakoor Vox Populi ja dirigent Janne Fridolin. Etenduse on lavastanud Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik on Kairi Mändla, helikunstnik Lauri Kaldoja ja valguskunstnik Airi Eras. Etendused algavad päikesetõusuga hommikul kell 5 ning toimuvad 7., 8., 9., 14., 15. ja 16.08. Kontserdid korraldab MTÜ Lood ja laulud.


8. august – Veljo Tormise 90. sünniaastapäevaks pühendatud suurejooneline kontsert Viljandis

Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuval kontserdil astuvad üles Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel (solistid sopran Pirjo Jonas ja flötist Pipilota Neostus), koos kooriga ka ansambel Metsatöll (dirigent Rasmus Erismaa), Tormis Quartet koosseisus Kadri Voorand, Liisi Koikson, Paul Daniel ja Jaak Sooäär ning pärimusmuusikud Celia Roose, Ando Kiviberg, Meelika Hainsoo ja Timo Kalmu. Kavas on Tormise meeskoorilaulud, seaded Tormise loomingust ning regilaulud. Kontserdi korraldaja on Eesti Pärimusmuusika Keskus ja Eesti Kontsert.


8. august – Kontsert „Veljo Tormis 90“ Türi kultuurikeskuses

Eesti Koorijuhtide Naiskoor annab Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud kontserdi Türi kultuurimaja kohviku terrassil. Koori juhatab Elen Ilves.


11. ja 12. august – Eesti Rahvusmeeskoori kontsert “Tasase maa laul”

Veljo Tormise 90. Sünniaastapäevale pühendatud kontsertidel 11.08 Antsla kultuuri- ja spordikeskus ja 12.08 Türi kirikus kõlab helilooja meeskoorilooming. Eesti Rahvusmeeskoori juhatab Mikk Üleoja, kaastegevad on Pirjo Jonas (sopran) ja Pipilota Neostus (flööt). Kontserdid leiavad aset ka 5.09 Tamsalu Wanas Waksalis ja 6.09 Padise kloostris.


15. august – Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud kontsert Hirvepargis

Suvist Hirvepargis toimuval kontserdil esineb Eesti Riiklik Sümfooniaorkester koos dirigent Kristjan Järviga. Lisaks Tormise loomingule (Süit muusikast filmile “Kevade”, “Reminiscentia: Suvemotiivid”, “Nostalgia”, kaks laulu tsüklist “Kurvameelsed laulud”, Ülo Kriguli seades “Kiigu, liigu, laevukene”, Avamäng nr 2 ja Tõnu Kõrvitsa seades “Tasase maa laul”) on kavas ka Eino Tambergi “Avafanfaarid”, Heino Elleri “Kodumaine viis”, Tõnu Kõrvitsa “Thule eleegiad” ja “Ma vaatan üles mäele” tsüklist “Kreegi vihik”, Eduard Tubina “Eesti rahvatantsud” ja “Süit eesti tantsuviisidest”, Kristjan Järvi “Frozen Tears” ning Liisi Koiksoni “Sind vaid kiidan”. Solistina astuvad üles Liisi Koikson (vokaal) ja ERSO kontsertmeister Arvo Leibur. Kontserdi korraldaja on ERSO.


Klassikaraadios on ajavahemikus 3. – 9. august Veljo Tormise nädal. Saatekavas on hulk kontserte, Tormise muusikaga albumeid ning intervjuud ja mälestused.
Argipäeviti kell 11 on eetris Tormise muusikaga helialbumid.
Heliloojat meenutavad Veljo Tormisega lähedalt kokku puutunud muusikud, kooritegelased ja Tormise "jüngrid" igal tööpäeval kell 13 ja kell 14.
Klassikaraadio vahendab erilisi hetki Tormise virtuaalkeskuse avamiselt reedel 7. augustil kell 14 Kuusalust, Kõrveaialt.
Otseülekandes saab jälgida sünniaastapäeva kontserte 7. augustil kell 19 Noblessnerist ning laupäeval 8. augustil kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidast.

7. augustil kell 20 läheb ETV-s eetrisse värske portreesaade „Veljo Tormis 90“. Kuidas köstri pojast sai helilooja, kes on oma muusikaga leidnud tee paljude lauljate ja kuulajate südamesse nii Eestis kui kaugemal, arutlevad Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur, muusikateadlane Tiia Järg jt. Saate režissöör on Erle Veber, toimetaja ja produtsent Ruth Alaküla.

ETV 2 teeb otseülekande 7. augustil kell 21.30 algavalt kontserdilt „Veljo Tormis 90. Tormise tuules“ Noblessneri valukojast.
Veljo Tormise teemaõhtul ETV 2-s 9. augustil on  vaatamiseks ja kuulamiseks suurmehele pühendatud erisaated ning arhiivivaramust valitud pärlid: „Tormise regi“ (2005), „Taasleitud laul“ (1977), „Veljo Tormis 90“ (2020), „Tormise ring“ (2002)

Veebikanalis Jupiter on üheks sarjaks kokku koondatud valik portree- ja muusikasaateid heliloojast läbi aastakümnete. Varaseim on 1977. aastal valminud "Taasleitud laul" ja värskeim tänavu käesolevaks sünniaastapäevaks tehtud „Veljo Tormis 90“. Eraldi on koondatud Tormise teoste ettekanded läbi aastate: „Eesti kalendrilaulud“ (1973), „Naistelaulud“ (1984), „Muistse mere laulud“ (1988), „Piiskop ja pagan“ (1994), „Sünnisõnad“ (1999), „Viimane laev“ (2017) jne.

Tagasi