Muusikauudised
Türi Kevadfestival tähistab oma esimest juubelit
30.05.2016
Türi Kevadfestival tähistab oma esimest juubelit, pakkudes publikule 3.–5. juunini hingekosutavaid kultuuri- ja looduselamusi.
Juba kümnendat korda leiab õie-ehtes kevadpealinnas aset loodusteemaline muusikafestival, mis seekord kannab pealkirja „Kevade lummuses“. Kõik seekordse festivali sündmused on kantud kevadisest elurõõmust, tuues külastajateni väga mitmepalgelise programmi säravate esinejatega Saksamaalt, Prantsusmaalt, Venemaalt ja kodumaalt.
Avakontserdil Türi kirikus 3. juunil kell 19 on rõõm tervitada esmakordselt Eestis prantsuse flöödi- ja torupillivirtuoosi François Lazarevitchit. Ta on ansambli Les Musiciens de Saint-Julien (Pariis) asutaja ja kunstiline juht, kelle arvukad ansambli- ja sooloesinemised suurtel festivalidel ja tuntud kontserdipaikades nagu ka rohkearvulised salvestused on pälvinud ülivõrdes arvustusi, sh (Diapason d'Or ja Choc de Classica märgistused). Türi Kevadfestivalil kuuleb Lazarevichit soolokavaga „1000 aastat prantsuse torupilli“. Lisaks Kesk-Prantsusmaalt pärit traditsioonilisele muusikale kõlavad kontserdil teosed heliloojatelt Marcabru, Adam de la Halle, Francisque Caroubel, Charles-Emmanuel Borjon de Scellery, Joseph Bodin de Boismortier jt. François Lazarevitch: „Globaliseerumise ja standardiseerumise ajastul, kus kõik tuhmub ja muutub ühetaoliseks, on väga oluline teha kõik, et säilitada muusikat, mis on nii omanäoline ja mis on oluliseks osaks meie identiteedist.“
Festivali teise päeva hommikul kell 6 kutsume loodushuvilisi Tolli metsa linnulaulu ja loodusfotograaf Ingmar Muusikuse mõtteid ja tähelepanekuid kuulama. Kui avakontserdil astub üles üks suurepärane sooloartist, siis laupäeva õhtul kell 19 esinevad Türi kirikus lausa 4 solisti Tallinna Kammerorkestri saatel. Euroopa lavadel viimasel ajal suurt tähelepanu äratanud ja mitmeid konkursse võitnud särav viiuldaja Jevgeni Sviridov, suure kogemusepagasiga, nõutud solist ja kammeransamblipartner, pianist ja klavessiinimängija Aleksander Puljajev, noor andekas tšellist Theodor Sink ning festivali kunstiline juht, klavesiinimängija Irén Lill. Kõlavad J. Haydni topeltkontsert viiulile ja haamerklaverile, J. S. Bachi viiulikontsert E-duur, C. P. E. Bachi tšellokontsert ning sama autori topeltkontsert klavessiinile ja haamerklaverile.
Carl Philipp Emanuel Bachi (1714–1788) Kontsert klavessiinile, haamerklaverile ja orkestrile Es-duur Wq 47 on helilooja viimane kontsert, kirjutatud aastal 1788. Märkimisväärne on see meistriteos mitte ainult sütitava ja ilusa muusikalise materjali poolest, vaid ka seetõttu, et seab vastakuti kaks klahvpilli, mis tol hetkel seisid justkui muusikaajaloo epohhide piiripunktil – klavessiini ja haamerklaveri. Haamerklaver oli juba kanda kinnitanud ning klavessiin polnud veel oma seisusest täielikult taganenud. Helilooja kohtleb kontserdis neid kahte solisti võrdväärsete partneritena, kes ausas võistluses või ka väitluses kumbki oma tõekspidamisi ja seisukohti kaitsevad. Selles kontserdis lõpeb võistlus küll viigiga, kuid tegelikult oli haamerklaver oma võidukäiku juba alustanud ning klavessiin hakkas tasapisi pildilt taanduma. Kuigi kontsert valmis 228 aastat tagasi, tundub, et Türi Kevadfestivalil 4. juunil leiab aset Eesti esmaettekanne. Solistideks on ansambel Duo Allegrezza – Irén Lill ja Aleksander Puljajev.
Peale kontserti võib suunduda Türi Kultuurikeskusesse, kus toimub Ingmar Muusikuse loodusfotode näituse avamine.
Pühapäeval kell 15 on Türi Kultuurikeskuses võimalik osaleda Raadio Ööülikooli avalikul salvestusel, kus teemal „Laps ja lill, lammas ja legonindžagod“ peab loengu luuletaja Ly Seppel-Ehin. Salvestusel on kaastegev Türi Kultuurikeskuse kandleansambel.
Festivali lõppkontserdil kell 17 Türi Kultuurikeskuses esineb noor pianist ja helilooja Holger Marjamaa. Ta on üks viimase aja säravaimatest ja mitmekülgseimatest Eestist pärit muusikutest, kes on väga kiirelt tõusnud ka laiema muusikamaailma huviorbiiti. Nii klassikalise muusika kui džässi taustaga Holger Marjamaa õpib alates sügisest New Yorgis Manhattan School of Music magistriõppes, kus ta on juba lühikese ajaga äratanud suurt tähelepanu. Manhattan School of Music on üks tippmuusikakoole maailmas, kus lisaks džässmuusikale õpetatakse väga kõrgel tasemel ka klassikalist muusikat ja kompositsiooni. 3000 kandidaadi hulgast pääses möödunud aastal magistriõppesse vaid kaks džässpianisti, kellest üks oli Holger Marjamaa. Pianist esitab kontserdil nii džässistandardeid kui omaloomingut.
Vaata ka: http://www.kevadfestival.tyri.ee/