Muusikauudised
Tallinnas tähistatakse Schönbergi 150. sünniaastapäeva kontserdiga
11.09.2024
Robert Traksmann, Katariina Maria Kits-Reimal, Siluan Hirvoja ja Mart Kuusma Mustpeade majas kontserdil. Foto: Rene Jakobson
Laupäeval, 14. septembril alustab Tallinna Kammerorkester oma 32. hooaega kontserdiga, mis on pühendatud suure modernisti Arnold Schönbergi 150. sünniaastapäeva tähistamisele. Sellega saab Eesti publik osa muusikamaailma Schönbergi teema-aastast.
Paljudes maailma linnades – eelkõige Viinis, Berliinis, Barcelonas ja Los Angeleses, kus Schönberg elas – toimuvad just sel nädalalõpul Schönbergile pühendatud kontserdid ja sündmused. „Tänapäeval, kus dissonantsus on uudisloomingus pigem standard, kui erand, tuleb meil nii mängijate kui kuulajatena rännata maailmasõdadest puutumata vanasse Euroopasse, kus ei eksisteerinud veel pea ühtki ebakõlalist teost ning kujutleda, millist raputavat kontrasti lõi Schönberg oma muusikaga,” ütleb kontserdi eestvedaja, eesti noore põlvkonna üks hinnatumaid viiuldajaid ja Tallinna Kammerorkestri üks kontsertmeistritest Robert Traksmann.
„Märgiline on, et sel nädalal tähistab oma sünnipäeva ka teine, meile vägagi tuttav, innovaatiline suurkuju – Arvo Pärt. Nad on kui ühe mündi kaks külge – Arnold avas maailmale uksed dodekafoonia keerdkäikudesse, Arvo tõi meid nendest ise läbi seigelnuna tintinnabuli kirgastunud valguse kätte,“ jätkab Traksmann.
Traksmann kirjeldab, et kontserdilt võib oodata mitmekesist ja ebakonventsionaalset mitte ainult muusikas, vaid ka lava ning publikupaigutuses, samuti teeb kontserdil kaasa valguskunstnik Priidu Adlas. „Kava on kokku pandud viimaks inimesed sisekaemuslikku pimedusse läbi Schönbergi dodekafooniliste meistriteoste, millele järgneb lunastus tema hingematvalt kaunis hilisromantilises keelpilliteoses „Kirgastunud öö”.
Tallinna Kammerorkestri solistidega koos on sel õhtul laval ka Katariina Maria Kits-Reimal viiulil ja Rasmus Andreas Raide klaveril, kes esitavad Schönbergi fantaasia viiulile ja klaverile ning „Viis pala klaverile“.
Robert Traksmann viiulil koos Mart Kuusmaga vioolal ja Siluan Hirvojaga tšellol esitavad kontserdil Schönbergi keelpillitrio. Schönbergi legendaarset teost „Kirgastunud ööd“ esitavad sel kontserdil Harry Traksmann ja Robert Traksmann viiulitel, Laur Eensalu ja Joosep Ahun viooladel, Maria Mutso ja Leho Karin tšellodel ning Andres Kungla kontrabassil.
TKO musitseerib arhitektuurist ja annab kontserdi koos EMA ja ansambliga U:
Edasi hakkavad Tallinna Kammerorkestri kontserdid toimuma laupäeviti ja peamiselt Mustpeade maja valges saalis, mis on Tallinna Kammerorkestri kodusaal ning muusikute sõnul suurepärase akustikaga esinemiskoht, mis on ehitatud umbes 1531/1532. aastal.
„Juba 28. septembril on Tallinna Kammerorkester taas Mustpeade majas publiku ees. Siis on kontserdikavas muusika, mis on inspireeritud arhitektuurist ja vormist. See võiks pakkuda huvi kunsti ja arhitektuuri valdkonna professionaalidele, kuid samuti on see oluline õhtu kõigile kaasaegse muusika austajatele, sest esitamisele tuleb Sofia Gubaidulina „Fachwerk“, mida esitame koos Tallinnas resideeriva ja rohkelt rahvusvahelisi konkursivõite pälvinud akordionivirtuoosi Momir Novakoviciga. Teise olulise teosena on kontserdil kavas Esa-Pekka Saloneni „Stockholm Diary“,“ kommenteerib Tallinna Kammerorkestri peaprodutsent Kaido Kelder.
„5. oktoobril ühendavad jõud Tallinna Kammerorkester ja Eesti Nüüdismuusika Keskus ning pühendavad õhtu järgmisele olulisele heliloojale – toimub Kaija Saariaho mälestuskontsert, kus Tallinna Kammerorkestri tippinterpreedid, ansambel U: ja Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansambel EMA esitavad Saariaho loomingut ning nii muusikaliselt kui ka vestluse vormist võtab kontserdist osa prantsuse helilooja, Saariaho lesk Jean-Baptiste Barrière. Sel kontserdil tuleb maailmaesiettekandele ka Helena Tulve uudisteos, mis on pühendatud Kaija Saariaho mälestusele. Nii 28. septembri kui ka 5. oktoobri kontserte dirigeerib Kaspar Mänd,“ räägib Kaido Kelder.
Tallinna Kammerorkestrist
Tallinna Kammerorkester on asutatud 1993. aastal Tõnu Kaljuste poolt, on kolmekümne aasta jooksul kujunenud Eesti üheks esinduskollektiiviks. Orkestri mitmekesises repertuaaris on olulisel kohal baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu muusika ning 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teoste ja uudisteoste esiettekanded. Hooajal 2024/2025. on Tõnu Kõrvits Tallinna Kammerorkestri juures resideeriv helilooja. Rohkem infot: www.tko.ee