Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester ja Eesti Nüüdismuusika Keskuse kollektiivid andsid ühise kontserdi



Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Nüüdismuusika Keskuse kollektiivid. Foto: Rene Jakobson

4. veebruaril kõlasid Mustpeade majas keelpillid, vokaal ja erinevad elektroonilise muusika instrumendid. Kontserdi tõid kuulajateni Tallinna Kammerorkester ja enamikku Eestis tegutsevaid kaasaegse muusika kollektiive ühendav Eesti Nüüdismuusika Keskus.

Kontserdil musitseerisid Tallinna Kammerorkestri liikmed Katrin Matveus, Mari Targo (viiul), Mart Kuusma (vioola), Leho Karin (tšello) ja Andres Kungla (kontrabass), Yxus Ensemble koosseisus Mihkel Peäske, Jana Peäske, Iris Oja ja Tammo Sumera, ning Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansambel EMA koosseisus Taavi Kerikmäe, Tarmo Johannes, Doris Hallmägi ja Ekke Västrik.

Esitamisele tulid valdavalt 2024. aastal juubelit tähistavate heliloojate looming. „2. jaanuaril tähistas 80. juubelisünnipäeva üks tänapäeva tähelepanuväärsemaid heliloojaid Peter Eötvös, 26. jaanuaril möödus 55 aastat Rauno Remme ja 29. jaanuaril 100 aastat Luigi Nono sünnist. Ees on ootamas Gustav Holsti, Arnold Schönbergi ja Charles Ivesi 150. ning Anton Bruckneri, Carl Reinecke ja Bedrich Smetana 200. sünniaastapäev. Kõiki neid heliloojaid tahame sel aastal oma kavades meeles pidada,“ ütles Tallinna Kammerorkestri kammermuusika sarja kunstiline juht, tšellist Leho Karin.

Edaspidi toimuvad Tallinna Kammerorkestri kammermuusika kontserdid sagedusega kord kuus. 9. märtsi kontserdil „Scorda Tour“ on kavas teosed, milles heliloojad on kasutanud scordatura-tehnikat. 21. aprillil annab keelpillikvartett M4GNET kontserdi pealkirjaga „Magnettorm“, esitades muuhulgas Kristjan Randalu uudisteose „QR-tet“. 12. mail toimub kontsert „Tuubel“, kus Klassikatähtede saatest tuntud tuubamängija Toomas Oskar Kahuri ja Tallinna Kammerorkestri poolt tuleb esitamisele kaks esiettekannet - Jüri Lepa keelpillikvintett ja Peeter Vähi Canzone Capricciosa tuubale ja kammerorkestrile.

Tallinna Kammerorkester (TKO), asutatud 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel, on äratanud tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui romantismiajastu muusika; oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded.
 

Tagasi