Muusikauudised

Tallinna Kammermuusika Festivali teema on Eesti ja Britannia kultuurisidemed, festivali helilooja on Lauri Jõeleht

XX Tallinna Kammermuusika Festival „Briti maastikud“ 24.–30. augustini toob kuulajateni maailmatasemel solistid, maailma esmaettekande, plaadiesitluskontserdi, mitmete teoste esmakordse esituse Eestis ning traditsioonilise PLMF preemia „Noor Muusik 2024“ väljakuulutamise. Festivali teema sai inspiratsiooni Briti heliloojate loomingust ja tõsiasjast, et paljud suurepärased eesti muusikud on omandanud hariduse Ühendkuningriikide muusikakõrgkoolides. Tänu sellele on saanud alguse laiapõhjalised kultuurisidemed ning kokkupuuted kahe riigi muusika ja muusikute vahel. Festivali kunstiliseks juhiks on Eesti enim maailmas tunnustust pälvinud viiulisolist Anna-Liisa Bezrodny, resideeriv helilooja on Lauri Jõeleht ja korraldajaks Muusikute fond PLMF.
 
Pealinna kaunimates saalides – Tallinna Jaani kirikus, Mustpeade Majas, Tallinna Raekojas ja Rootsi-Mihkli kirikus toimub augustikuu viimasel nädalal kaheksa kõrgel tasemel kammerkontserti. Juubeliaasta festival esitleb uusi ja põnevaid kammermuusika teoseid, mida ei ole Eestis veel esitatud, fookusega briti heliloojate loomingul. Festivali esinejate seas on sellised rahvusvaheliselt tuntud nimed nagu Amy Harman (fagott, UK), James Pillai (metsasarv, UK), pianistid Sophia Rahman (UK) ja Mackenzie Melemed (USA), tšellistid Claude Frochaux (Saksamaa/Itaalia) ja Jan-Erik Gustafsson (Soome). Eesti tippsolistidest on festivalilavadel Irina Zahharenkova (klaver), Anna-Liisa Bezrodny (viiul), oboemängijad Kalev Kuljus ja Riivo Kallasmaa jt. Samuti astuvad lavale keelpilliorkester Eesti Sinfonietta ja Festivali Tuleviku Orkester dirigent Andres Kaljuste juhatusel.

„XX juubelifestivali kesksed teemad on Eesti ja Britannia kultuurisidemed, loodus ja heliloomingud, mis toovad meieni uusi tuuli ja dimensioone,“ ütleb kunstiline juht Anna-Liisa Bezrodny. „Laval saavad kokku nii meie kui Briti tunnustatud muusikud, kes pakuvad publikule unustamatuid kontserdielamusi.“


Festivalinädala kontserdid on ühendatud kindlate teemadega: „Üks maailm – üks keel“, „Britannia kohtub Baltikumiga“, „Unustatud radadel“, „Metsa müstika“ ja „Mere maagia“ – nii on loodud festivalist kunstiline terviksündmus.

  Anna-Liisa Bezrodny. Foto: Kaupo Kikkas

 
 

  Lauri Jõeleht. Foto: Diana Unt
 
Lauri Jõelehe looming kõlab tervelt neljal õhtul, sealjuures saab kuulda uue teose esiettekannet, kahe uue versiooni esiettekannet ja uue plaadi esitluskontserti.

Festivali avakontserdil, 24. augustil Tallinna Jaani kirikus, tuleb ettekandele Jõelehe „Silmapiir“ oboele, viiulile ja keelpilliorkestrile, esitajateks solistid Kalev Kuljus ja Anna-Liisa Bezrodny koos Eesti Sinfoniettaga.

27. augustil kõlab Rootsi-Mihkli kirikus kontserdil „Metsa müstika“ Jõelehe teose „In Twilight“ („Videvikus“) versiooni esiettekanne. Laval on Johannes Põlda (viiul), Riivo Kallasmaa (oboe), Claude Frochaux (tšello) ja Mackenzie Melemed (klaver).

29. augustil toimub Tallinna Raekojas Lauri Jõelehe uue albumi „Music for Piano“ esitluskontsert. Plaadile on Irina Zahharenkova esituses salvestatud kõik Jõelehe klaveriteosed: „Chant“ („Laul“), „Stella Matutina“ („Koidutäht“), „Tristezza“ („Kurbus“) ja Klaverisonaat. Lisaks neile kõlab kontserdil „Tristezza“ versiooni viiulile ja klaverile esiettekanne, milles Irina Zahharenkova ansamblipartneriks on Anna-Liisa Bezrodny.

 
Festivali lõppkontserdil, 30. augustil Mustpeade Majas tuleb maailma esiettekandele Lauri Jõelehe keelpilliorkestriteos „Variations on a Galliard by Dowland“ („Variatsioonid Dowlandi teemale“) Festivali Tuleviku Orkestri ja dirigent Andres Kaljuste esituses. Uus helitöö on kummardus Inglise renessansiaja suurkujule John Dowlandile ning ühtlasi ka austusavaldus Benjamin Brittenile, kes on samuti loonud variatsioonid ühele John Dowlandi teemale.

Eesti heliloomingut on festivali kavas veelgi. Avakontserdil saab kuulda Mihkel Keremi Kontserti metsasarvele ja keelpilliorkestrile „Ulla sarv” (solist James Pillai, UK) ning „Väikest kontserti väikestele keelpillidele”. 26. augustil esitavad Sophia Rahman ja Andres Kaljuste Mustpeade majas Tõnu Kõrvitsa vioolasonaadi „Sketches of Solitude” („Üksinduse eskiisid“). Piia Paemurru (klaver), Mari Tampere-Bezrodny (viiul) ja Peeter Paemurru (tšello) toovad 27. augustil Rootsi-Mihkli kirikus ettekandele Els Aarne Klaveritrio op. 6.

Lisainfo:

Tagasi