Muusikauudised

Rahvusooper Estonia tähistab helilooja René Eespere 70. sünnipäeva tema autorikontserdiga

Rahvusooper Estonia tähistab helilooja René Eespere 70. sünnipäeva tema autorikontserdiga „Vaikuse sümfoonia“ 4. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis. Laval on solistid Esther Dorado Suela (flööt), Marcel Johannes Kits (tšello), Kristel Pärtna (sopran), Karis Trass (metsosopran), Reigo Tamm (tenor) ja Heldur Harry Põlda (tenor), Rahvusooper Estonia koor ja orkester ning dirigent Arvo Volmer.

Juubelikontserdi kavas on Flöödikontsert nr 2, Epigrammid VIII ja IX soolohäältele ja orkestrile (esiettekanne), „Concertatus celatus“ tšellole ja kammerorkestrile, „Kuues päev“ sümfooniaorkestrile ning oratoorium „Vaikuse sümfoonia“.

Flöödikontsert nr 2 on kirjutatud 2003. aastal ning on pühendatud Maarika Järvile, kes oli ka teose esmaesitaja. René Eespere: „Selles kontserdis tulevad juba päris selgelt esile uusbarokilikud jooned nii ideelis-filosoofilises ja inimese tundeseisundist lähtuvas väljenduses (inimese suhe eksistentsi ja religiooni) kui ka teatud kompositsioonitehnilistes vahendites. Pean oluliseks ka kõla- ja tämbrivärvinguid.“ Kontserdis soleerib Esther Dorado Suela, Rahvusooper Estonia orkestri flöödirühma kontsertmeister.

Ajavahemikus 2001–2014 kirjutatud üheksa „Epigrammi“ on loodud paar tuhat aastat vanadele ladinakeelsetele tekstidele. Algselt soolohäältele ja klaverile kirjutatud teostest on tänaseks valminud orkestrisaatega versioonid, milledest VIII ja IX Epigramm kõlavad esiettekandes.

 

   René Eespere. Foto: Gert Kelu
 
„Concertatus celatuse“ esiettekanne kõlas 2004. aasta Eesti Muusika Päevadel Marius Järvi esituses, kellele teos ka pühendatud on. Autor on kontserdi kohta öelnud: „Concertatus celatus – varjatud võitlus. Elamine on ise üks suur võitlus. Nii mõnigi saab seda juba varakult tunda. Õnnelikele on see vaid eneseleidmise vaevaline tee.“ Solistina astub lavale Marcel Johannes Kits, kes on üks andekamaid noori tšelliste.

„Kuues päev“ (2003) on orkestriteos, milles autor mõtiskleb inimese olemuse üle. „Nagu on kirjas Vanas Testamendis: kuuendal päeval lõi Jumal inimese. Kes seda usub, kes mitte, aga siin maailmas me oleme. Millised me siis oleme – head või halvad? Või on meis kõigis nii ühte kui teist? Kakskümmend aastat tagasi maalisin inimesest (endast?) just sellise muusikalise pildi.“

Kontserdi lõpetab üks olulisemaid Eespere eetilis-eksistentsiaalse sõnumiga vokaalsümfoonilisi teoseid, oratoorium solistidele, segakoorile ja sümfooniaorkestrile „Vaikuse sümfoonia“ (1989, tekst Malle Talvet), mis kõlab uue orkestratsiooniga esmaettekandes.

Lisainfo:
Rahvusooper Estonia
René Eespere rääkimas 2023. aasta oktoobrikuu Rahvusooperi taskuhäälingu saates

Tagasi