Muusikauudised

Pillifondi gala toob haruldaste pillide kõlal publikuni kaugete maade rahvamuusika


Katariina Maria Kits.
Foto: Krõõt Tarkmeel

Selle nädala lõpus jõuab Tartu ja Tallinna publiku ette suurejooneline pillifondi gala, mis toob lavale andekad interpreedid, haruldased ja kallid muusikainstrumendid ning kaugete maade eripalgelise rahvamuusika.


Uhkel galal näeb publik korraga suurt osa Eesti Pillifondi kollektsioonist:

Mari Poll esineb Nicolaus Gagliano viiulil (1723), mille omanik on Aare Kaarma.
Katariina Maria Kits mängib Henricus Catenari viiulil (1670), mis kannab ekslikult meistri õpilase Gioffredo Cappa märki ning mängib Louis Henri Gillet’ valmistatud poognal (1940).
Kaija Lukas mängib Auguste Sébastien Bernardeli (Pére) 1830.–1840. aastatel valmistatud viiulil, mille omanik on proua Triin O’Brock.
Gloria Ilves esineb Joseph (Giuseppe) Gagliano viiulil (1770–1780).
Triinu Piirsalu mängib Michele Deconet’ viiulil, mis on valminud aastal 1760 ning hardangeri viiulil, mille on teinud 2022. aastal pillimeister Ottar Kåsa.
Hans Christian Aavik mängib perekond Sapožnini lahkel loal Giovanni Paolo Maggini viiulil (valmistatud ca 1610 Brescias, Itaalias) ning Victor Fétique’i poognal (valmistatud ca 1930 Prantsusmaal).
Johanna Vahermägi mängib Thomas Urquharti 1650.–1700. aastatel valmistatud vioolal.
Helena Altmanis mängib Praha meistri František Špidleni pillil (1914).
Leho Karin mängib prantsuse pillimeistri François Fourrier Nicolase valmistatud pillil (1798).
Theodor Sink mängib Auguste Sébastien Bernardeli (Père) 1842. aastal valmistatud tšellol. Pilli omanik on Aare Kaarma.
Valle-Rasmus Roots mängib Celeste Farotti tšellol (1904), mille omanik on pr Maivi Kaljuvee.
Regina Udod mängib prantsuse kontrabassil, mis on valmistatud Jacquot’ pillitöökojas Mirecourt’is (ca 1880).


Pillifondi galast on aastatega kujunenud oodatud muusikasündmus, mis tutvustab ühteaegu nii pillifondi instrumente kui ka neil mängivaid suurepäraseid Eesti muusikuid. Keelpillihuvilisele, aga ka laiemale publikule, on see kontsert ainulaadne võimalus süveneda haruldaste instrumentide peentesse kõlanüanssidesse. Tänavune kava viib kuulajad kaugetele ja põnevatele heliradadele.

„Kontserdi nimi tegelikult ütlebki, et me ei hakka kopeerima Viljandi folki ega Viru säru, vaid esitame rahvamuusikast inspireeritud tuntud ja vähemtuntud karakterpalu. Mõned näited: Hispaania helilooja Pablo de Sarasate efektne “Navarra” põhineb temperamentsetel Hispaania tantsudel, mida esitavad meie kaks viiulivirtuoosi – Mari Poll ja Kaija Lukas. Klassikatäht Katariina Maria Kits interpreteerib salongimuusika üht armastatumat teost, Fritz Kreisleri “Armurõõmu”. See väikevorm põhineb 19. sajandi Viini olustikumuusikal. Maano Männil on lähedased suhted ukrainlastega ja esmakordselt kõlabki Eestis Mõroslav Skorõki kirglik “Karpaatia rapsoodia” viiulile orkestri saatel, kusjuures Männi komponeeritud orkestratsioon valmis spetsiaalselt nende kontsertide jaoks. Kui kontserdil kõlavad rahvamuusika töötlused, siis las kõlagu ka üks päris rahvapill – Norra rahvuspill Hardangeri viiul. Münchenis õppiv Triinu Piirsalu esitab sellel Ester Mägi “Kadentsi ja teema”, kus hägustub täielikult klassika ja folkloori piir,“ kirjeldab Maano Männi galakontsertide sisu.

„Kuuleme ka India raagadel põhinevat teost “Zeher”, meditatiivset Tõnu kõrvitsa “Laulu” ja Max Bruchi “Kol Nidreid”. Viimane kõlab praegu aktuaalsemalt kui kunagi varem. Neid teoseid saame nautida kontsertidel attacca ehk ilma pausideta. Nii on kuulajal võimalus võrrelda järgemööda kolme erineva tšello kõlamaailma Leho Karini, Theodor Singi ja Valle-Rasmus Rootsi meisterlikus esituses.

Kõigil galal esinejatel on kaks rolli – solisti roll ja orkestrimuusiku roll ning nii tuleb ühest rollist teise kehastuda lausa kameeleoni kombel. Vihjena olgu veel öeldud, et armastatud Hans Christian Aavikul on varuks ka üks muusikaline üllatus,“ lisas Männi.

Eesti Pillifond on tegutsenud pea kümme aastat. Aja jooksul on pille ja poognaid juurde tulnud, ning kui kutsuda kokku kõik need muusikud ja instrumendid, tekib lausa väike kõrgetasemeline orkester.

Pillifondi gala kontserdid on kuulajate ees 9. veebruaril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 10. veebruaril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

Lisainfo: Eesti Kontsert 
 

Tagasi