4.–7. aprillini toimuvad New Yorgis järjekorras juba 52. Eesti kultuuripäevad, mille programmis on filmid, teater, näitused, kontserdid, seminarid ja vestlused. Kultuuripäevad toimuvad Eesti ja Skandinaavia majas, peakorraldaja on Eesti kultuurifond Ameerika Ühendriikides koostöös Eesti Vabariigi New Yorgi peakonsulaadi ja New Yorgi Eesti Haridusseltsiga.
Sel korral on rõhuasetus muusikal, sest muusika ühendab ka siis, kui (eestikeelsetest) sõnadest jääb väheks. Muusikaprogrammist leiab kaks päeva Veljo Tormisele pühendatud sündmuseid nii Eesti kui ka Skandinaavia majas. Rahvamuusikud Celia Roose ja Ants Johanson kutsuvad 6. ja 7. aprillil kõiki töötuppa „Laulusumm“, et koos regilaule laulda. Koos Iti Tederiga Tormise Virtuaalkeskusest saadakse lähemalt tuttavaks Tormisega ja tema loominguga. Linastub Veljo Tormise Virtuaalkeskuse lühidokumentaalfilm „Üks ja ainus“, mis tutvustab Veljo Tormise inspireerivat mõju silmapaistvatele isikutele. 7. aprillil toimub Skandinaavia majas raamatuesitlus koos tunnustatud autori Mimi S. Daitziga. Fookuses on tema põhjalik raamat „Ancient Song Recovered: The Life and Music of Veljo Tormis“ (2. trükk), millele järgneb raamatute signeerimine. Digiversioonis jõuab New Yorki ka Kõrveaial olev Tõnu Tormise fotonäitus „Isa ise“, mis hõlmab aastatel 1964–2000 võetud 22 fotohetke Veljo Tormisest.
5. aprillil annavad Eesti majas kontserdi „Romantika romantikas“ metsosopran Monika-Evelin Liiv ja Dmitry Pavlov klaveril. Esitusele tuleb eesti ja itaalia romantiline muusika – Mart Saar, Artur Kapp, Konstantin Türnpu, Paolo Tosti, Ottorino Respighi jt. Eesti majas annab 6. aprillil kontserdi „Sillad“ laulja Alika.
Ka festivali alatine suurim tõmbenumber – teater – viib muusikamaailma. Külas on Draamateater etendusega „Solist“, mis räägib Käbi Laretei elust, armastusest ja väljakutsetest nii muusikuna kui emana. Osades astuvad üles Kersti Kreismann, edukas noor jazzpianist Kirke Karja ja Apteeker Melchiori filmidest tuttavaks saanud Märten Metsaviir.
Tavapäraselt on programmis ka loengud ja näitused. Vabamu muuseumi tegevjuht Karen Jagodin toob külalisteni Vabamu näituse Eesti e-eduloost ja räägib lähemalt, kuidas Vabamu hoiab Eesti vabadust. Eesti Moekunstnike Ühenduse imeilusale näitusele eesti rahvuslikust moest „Eestlane olla…“ räägib kaasa näituse kuraaator moekunstnik Anu Hint. Aga alati pole vaja Eestist näituseid tuua – keraamik Anne Pärtna toob Põhja-Carolinast kohale oma keraamikanäituse ja inspiratsiooni. Rhode Islandilt tulevad filmitegijad Heilika ja Ülo Pikkov, kes näitavad värskeid ja ägedaid Eesti lühifilme ja räägivad Eesti filminduse pärlitest.
Programmi on kaasatud ka kogukonna enda põnevad tegemised. USA ainuke eestikeelne ajaleht Vaba Eesti Sõna tähistab oma 75. aastapäeva minevikku- ja tulevikkuvaatava konverentsiga ning soovijad saavad osaleda Maarja Pärl Lõhmuse korraldatud ajakirjanduse töötoas. Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides meenutab saabuvat Suurpõgenemise 80. aastapäeva ja tutvustab Eestisse mälestusmärgi püstitamist.
Kohal on Ülemaailmse Eesti Noortevõrgustiku esindajad USA-st, Eestist ja Euroopast, kes noorusliku hooga kutsuvad kõiki noori NextGen Mixer’ile, kus esineb popmuusik Svndra. NextGen seminaris arutavad noored omakeskis eesti keele õppe võimalusi, tagasipöördumise teemat, Eestis töötamist jms.
Viimastel aastatel on festivalil saanud keskse koha Eesti toidu- ja joogikultuuri tutvustamine. Sel aastal on pop-up restoranina kohal pisikeselt Muhu saarelt restoran Tuul, kes pakub söögielamust ja Muhu maitseid terve festivali vältel. Joogiekspert Kadri Kroon toob soovijatele maitsta ja segada huvitavaid Eesti käsitöönapse, mis koostisosadeks on näiteks pohlad, kuslapuu- ja astelpajumarjad.
Kultuuripäevade programm on leitav: https://www.estonianculture.org/culturaldays
Lisainfo:
Veljo Tormise Virtuaalkeskus
Kultuuriseltsid.ee
Muusikauudised
Eesti kultuuripäevad New Yorgis
03.04.2024