Muusikauudised

Muusikasündmused juulis

X Pärnu Orelifestival 1. juuni–31. august
Reede õhtuti kell 20 esinevad Pärnu Eliisabeti kirikus organistid Piret Aidulo, Andres Uibo, Elke Unt, Aare-Paul Lattik, Aaro Tetsmann, Gustav-Leo Kivirand, Kristel Aer ja Luca Massaglia (Itaalia), kavas peamiselt Bachi ja Buxtehude teosed, aga ka Arvo Pärdi, Anti Marguste, Enn Vetemaa jt muusika. 6. juuli kontserdil võib osa saada Poulenci Orelikontserdi ja Mozarti Reekviemi ettekannetest, mille toovad publikuni Leedu kammerorkester „Amo Deus“, Ines Maidre (orel), Asta Krikščiūnaité (sopran), Ieva Prudnikovaitė-Pitrėnė (metsosopran), Algirdas Janutas (tenor) ja Vladimiras Prudnikovas (bass), juhatab Aleksandras Šimelis.

Suvefestival „Mõisamängud 16. juunist–20. augustini mõisates üle Eesti
Suvefestivali vältel toimub kakskümmend kuus kammermuusikakontserti kahekümne kuues mõisas üle Eesti. Üles astub hulk eesti kollektiive ja interpreete, sh Iris Oja, Kadri-Ann Sumera, Eva-Maria Sumera, Jaan Kapp, Toomas Vavilov, Kairi Vavilov, Mari-Katrina Suss, Henry-David Varema, Kristina Kriit jt. Oluline koht festivali muusikaprogrammis on Heino Elleri muusikal. Festivali korraldajaks on MTÜ Muusikasõprade Selts koostöös Mõisakoolide Ühendusega. Käesoleval aastal toimub festival kolmandat korda.

VI Juuru Orelisuvi 18. juuni–8. juuli
Juunis alanud sari jätkub juulis kolme kontserdiga Juuru Mihkli kirikus. 3. juulil esineb õigeusu vaimuliku muusika meesansambel Credo. 6. juulil annab öökontserdi ansambel Una Corda (Liis Viira, harf; Ene Nael, klavessiin; Kristi Mühling, kannel), esiettekandel Liis Viira „Stella Maris“ soolokandlele. 8. juulil toimub Juuru kiriku oreli sünnipäevakontsert, mille toob publikuni organist Ville Urponen (Soome). Sissepääs kontsertidele on tasuta, annetused lähevad Juuru Mihkli koguduse pastoraadi restaureerimise toetuseks.

Kabli Päikeseloojangu Festival 20. juuni–22. august

Viiendat korda toimuv Kabli Päikeseloojangu Festival tähistab sel aastal oma juubelit kahekuise üritustesarjaga. Kavast leiab kontserte klassikalisest kuni popmuusikani, salongiõhtuid ja külasimmaneid, kirjanduse- ning filmiüritusi jpm. Juulis on muu hulgas võimalik osa saada kontsertidest Häädemeeste kirikus: 5. juulil esinevad seal kahel orelil Urmas ja Pille Taniloo, 11. juulil Oksana Sinkova (flööt) ja Jelena Ossipova (kitarr), kavas ka Peeter Vähi „Müstiline ühinemine“ ja Urmas Sisaski „Kassiopeia“. 6. juulil esinevad Raimond Valgre lauludega Kabli Seltsimajas Rain Simmul ja Raul Sööt. 12. juulil annavad Tuisuloova puhkemajas kontserdi Lenna Kuurmaa, Märt Avandi ja puhkpillikvintett Reval Wind.

Tallinna Rahvusvaheline Jazzon Festival 29. juuni1. juuli
Tallinna südames toimuv uus rahvusvaheline džässifestival kannab motot „Hea muusika headele inimestele“. Festivaliga soovitakse anda noortele võimalus kogeda džässmuusikat selle eheduses, puutuda kokku erinevate džässistiilidega. Džäss süstib kuulajatesse positiivset ellusuhtumist ja energiat. Igal festivalipäeval astub üles neli ansamblit Leedust, Lätist ja Eestist. Festivali viimane päev kujuneb omalaadseks džässilaulupeoks, kus esinevad erinevad koorid.

Ooper Raekojas 3.–20. juulini Tallinnas
Igasuvine kontserdisari „Ooper Raekojas“ annab publikule taas võimaluse kuulata kaunist vokaalmuusikat nii eesti kui ka välisinterpreetide esituses. Sel aastal toimub Tallinna Raekojas sarja raames kokku viis kontserti. Esinejate seas on Pirjo Püvi (koloratuursopran), Aare Saal (bariton), Külli Tomingas (metsosopran, Eesti/Itaalia), Kristīne Gailīte (sopran, Läti), Juris Ādamsons (bariton, Läti), Kadri Kipper (koloratuursopran), Rauno Elp (bariton). Galakontserdil astuvad üles Monika-Evelin Liiv (metsosopran, Eesti/Soome), Heli Veskus (sopran), Priit Volmer (bass), Mart Madiste (tenor) ja Tarmo Eespere (klaver). Sari on MTÜ Musicante ja Rahvusooper Estonia koostööprojekt.

Festival „Helisevad Saaremaa orelid“ 4.–7. juuli

Festivali kontserdid toimuvad Saaremaa neljas keskaegses kirikus: Pihtla Püha kirikus, Mustjala, Karja ja Kaarma kirikutes. Kavas on klassikaline muusika: Bach, Händel, Gounod, Schubert, Elgar jt ning eesti heliloojate looming: Süda, Türnpu, Kapp, Tubin, Pärt jt. Kontsertidel astuvad üles eesti instrumentalistid ja lauljad: Vaike Kiik ja Juuli Lill (metsosopranid), Aare Saal (bariton), Andres Köster (tenor), Mati Palm (bass), Piret Aidulo ja Tiit Kiik (orel), Aabi Ausmaa (tromboon), Aare Tammesalu (tšello) jt. Kontserdid on tasuta, kuid annetusi võib teha kirikute renoveerimiseks ja toetuseks.

XVI Muhu tulevikumuusika festival „Juu jääb“ 4.–8. juuli
Festivalil „Juu jääb“ kohtuvad eriilmelised ja põnevad artistid ning isiksused, kellel kõigil on oma lugu jutustada. Käesoleval aastal on festivalile oodata külalisesinejaid USA-st, Inglismaalt ja Argentiinast. Kontserdid toimuvad Muhus Nautse-Mihkli vabaõhulaval, Pädaste mõisas, Kuressaare Kuursaalis ja ka Abrukal. Festivali korraldaja on MTÜ Eesti Saarte Kultuuriühendus.

XVII Kihelkonna kirikumuusikapäevad 6.–8. juuli
Kihelkonna kirikus toimub muusikapäevade raames kolm kontserti. 6. juulil kell 19 esinevad Tatjana Drobõševa (sopran, Ivangorod), Izida Galimova (metsosopran), Tuuliki Jürjo (orel), Läti koor „Vizma“ ja Kihelkonna koguduse naiskoor ja ansambel „Collecta“. Kaunid vaimulikud kirikumuusikateosed kõlavad koos ilmalike rõõmu- ja armastuslauludega, soolo- ning duetilaulude vahel on kavas orelipalad kaasaegsemas võtmes. Läti koori esituses tuleb mh ettekandele Alo Ritsingu „Kyrie“ Missa brevisest. 7. juulil kell 16 annavad Arvo Leibur (viiul) ja Aare Tammesalu (tšello) kontserdi pealkirjaga „Helisevad puud“. 8. juulil kell 11 toimub kuldleeripüha kontsert-jumalateenistus, kus musitseerivad Vaike Kiik (metsosopran) ja Tiit Kiik (orel). Kontserdid on tasuta, kontsertidel tehtavad annetused lähevad oreli restaureerimise heaks.

Festival „Seitsme linna muusika“ 6.–15. juuli
„Seitsme linna muusika“ toimub sel suvel 14. korda, olles Ida-Virumaa üks pikaajalisematest kultuuri tähtsündmustest. Kontsertidel saab kuulda klassikalist kammermuusikat, vanamuusikat, džässi, rokki ja levimuusikat.

XX Rapla kirikumuusika festival 6.–22. juuli
1993. aastal koostöös soome kirikumuusikutega ellu kutsutud festival tutvustab maailma vaimuliku muusika pärandit. Festivali kontserdipaikadeks on Rapla kirik ja kultuurikeskus, Juuru Mihkli kirik, Käru kirik, Vahastu kirik ning Velise Õigeusu kirik. Esinejate seas on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Siiri Sisask, Helen Lokuta (metsosopran), Henry-David Varema (tšello), ansambel Heinavanker ja Festivali Kammerorkester Lauri Sirbi juhatusel. Alates 2010. aastast on festivali kunstiline juht ooperilaulja Pille Lill.

XIV Mustjala muusikafestival „Mustjala mustrid“ 10.–14. juuli
Kultuurilembuse poolest tuntud Saaremaa valla tähtsündmuseks on iga-aastane Mustjala Muusikafestival, kus esinevad rahvusvahelise mainega muusikud. Sel aastal astub Ninase poolsaarel Rannakaitse suurtüki laskepesas üles Eesti Filharmoonia Kammerkoor (dirigent Mikk Üleoja) kontserdiga „Raua needmine“, mille kavas Veljo Tormise, Cyrillus Kreegi, Galina Grigorjeva, Rudolf Tobiase ja Arvo Pärdi muusika. Tallinna Kammerorkester (dirigent Juha Kangas) annab Mustjala Anna kirikus kontserdi Heino Elleri, Eduard Oja, Veljo Tormise, Villem Kapi ja Johann Sebastian Bachi loomingust. Kammermuusikat pakuvad Andres Uibo (orel), Mari-Liis Uibo (viiul) ja Kadri Kipper (sopran), Tobiase Keelpillikvartett ning Imbi Tarum (klavessiin), Raivo Tarum (trompet) ja Pirjo Püvi (sopran). Festivali kunstiline juht on Aare Tammesalu.

XXVII Viljandi vanamuusika festival 10.–15. juuli
Viljandi vanamuusika festival pakub üheksat põnevat kontserti, kus üles astuvad sellised esinejad nagu Viljandi Linnakapell, ansambel Una Corda, Klaaspärlimäng Sinfonietta Andres Mustoneni juhatusel, Sofia Rubina ansambel ning külalisesinejad Ungarist (Ungari Riiklik Folkansambel), Šveitsist ja Rootsist (Eric Ericsoni Kammerkoor). Peetakse ka sümpoosionit „Vanamuusika maailmas“. Kontserdid toimuvad Viljandi Pärimusmuusika aidas, Viljandi Jaani kirikus ja Baptistikirikus.

Pärnu Ooperi „Suveaaria 2012. Kunstide süntees“ 10. juuli10. august
„Suveaaria“ on intelligentset meelelahutust pakkuv ainulaadne suvepealinna vabaõhu muusikateatrifestival. Etendused algavad sumedatel suveõhtutel poolteist tundi enne keskööd erilise atmosfääriga Pärnu Vanalinna õuel. Rambivalguses saab nautida kõlade ja lavakunsti keelde tõlgitud unistusi, armastust, draamat ja tundeid. Kuu aega kestva festivali jooksul saab kuulata Mozarti ooperit „Tituse halastus“ ning muusikat J. S. Bachi teostest nüüdisautorite audiovisuaalse kunstini.

XIX Haapsalu vanamuusikafestival 11.–15. juuli

Haapsalu vanamuusikafestivali kuus kontserti Haapsalu Jaani kirikus ja Toomikirikus
pakuvad kuulamiseks kavu Bachi kantaatidest ja motettidest, Händeli aariaid ja orelikontserte, tundeküllast muusikat lüüra-gambale Shakespeare’i ajastu lõpult, Hispaania ja Portugali renessanssmuusikat, hiliskeskaja muusikat ning palju muud. Lisaks Eesti ja Soome vanamuusikasolistidele astuvad festivalil üles ansambel Studio Vocale ja Tallinna Barokkorkesrter Toomas Siitani juhatusel, Eric Ericsoni Kammerkoor ning Saksamaa, Belgia, Itaalia, Austria, Poola ja Eesti muusikutest koosnev ansambel Pentagonale.
Lääne-Eesti kaunis kuurortlinnas Haapsalus 1994. aastal sündinud festivali hinnatakse omas žanris üheks kaalukamaks Eestis ning festivali eesmärk on viia nii eesti kutselisi muusikuid kui ka publikut kõrgetasemeliste ettekannete kaudu lähemale muusikakultuuri tippteostele.

Saare jazz 12.–14. juuli
Kolmandat korda toimuval festivalil saab nautida eelkõige kodumaist loomingut armastatud artistelt ning tutvuda värske muusikaga uuematelt talentidelt. Peaesinejatena astuvad sedapuhku üles Teele Viira, Margus Vaher ning Laura Põldvere. Festivali südameks on Pidula Forelli Puhkeküla, Kihelkonnas.



Rahvusvaheline klassikalise muusika festival „Lihula muusikapäevad“ 12.–15. juuli
Festivali muusikaprogrammis kõlab W. A. Mozarti, L.v. Beethoveni ja E. Griegi, aga ka Rudolf Tobiase ja Raimond Valgre muusika. Kontserdid toimuvad Lihula Kunstide Majas, Lihula mõisas, kultuurimajas ja Eliisabeti kirikus. Festivali algatasid maailmakuulsa Järvide dünastia noored muusikud eesotsas Miina Järviga, kelle esivanemad on seotud Lihulaga. Käesoleval festivalil astuvad Lihulas üles Marius Järvi tšellol ja Mihkel Järvi klaveril.

XVI Hiiumaa kammermuusikapäevad 13.–15. juuli

Kammermuusikapäevade kavas on sel aastal festivali ajaloo üks suurimaid projekte – Camille Saint-Saënsi ooperi „Samson ja Dalila“ kammerversiooni kontsertesitus, mis on arvatavasti üldse esimene ooperi esitus Hiiumaal. Ooperi toovad kuulajateni 13. juulil Kärdla kirikus Tuula Paavola (metsosopran), Roland Liiv (tenor), Arto Hosio (bariton), Tiina Myllymäki (tantsija), kammerorkester ja Ville Matvejeff (dirigent ja seadja). Teised festivalikontserdid toimuvad Kärdla ja Reigi kirikutes ning Soera talumuuseumis, esinevad Angelika Mikk (sopran), Kristjan Randalu (klaver) jt.

Saaremaa ooperipäevad 16.–22. juuli
Saaremaal ei ole kunagi olnud ooperiteatrit, kuid tulles ooperipäevade aegu saarele, avaneb võimalus istuda 2000-kohalises ooperimajas ning osa saada Moskva Helikon Ooperi fantaasiarikastest lavastustest. Kavas on Mussorgski „Boriss Godunov“, Reise „Rasputin“ ja Rossini „Sevilla habemeajaja“. Kui lisada veel Donizetti „Maria Stuarda“ Vanemuise teatri esituses, siis moodustub ooperilaval ajaloolistest isikutest põnev galerii. Toimuvad ka soolo- ja öökontserdid, lastegala jpm. Kontserdid ja etendused toimuvad Kuressaare Laurentiuse kirikus, Kaarma Peeter-Pauli kirikus, Kuressaare lossis, Kihelkonna kirikus, Jämaja Kolmainu ja Kärla kirikus ning Orissaare kultuurimajas.

VII Hiiumaa Pärimusmuusika Festival 19.–22. juuli
Neljapäevane festival toimub kontserdipaikades üle Hiiumaa. Selle aasta Hiiu Folgi märksõnad on põnev muusika, põnev toit ja puhtus. Esinejate seas on Metsatöll, Epifolium (Kanada), Oort, Svjata Vatra, Heinavanker, Aivar Araki pereansambel, Peeter Rebane ja Lauri Saatpalu, Kärt Tomingas ja sõbrad Tartust, Kärt Johanson ja Tõnis Mägi, Ave Alavainu ja Indrek Liit, Eva Eensaar ja Maria Peterson, Henry Laks jpt. Lisaks kavas töötoad, ettekanded ja loodusmatkad.

Kontserdisari „Eesti mõisad“ 19.–22. juuli
Agentuur Corelli Music jätkab juba kolmeteistkümnendat aastat suvise menusündmusega, mille peaesineja barokkansambel Corelli Consort tähistab sel aastal oma juubelihooaega. Heategevuslikus kontserdisarjas „Eesti mõisad 2012“ ühinevad arhitektuur, muusika, ajalugu, metseenlus, mõisaromantika ja kunstipärandi hoidmine. Sellesuvised kontserdid toimuvad Suure-Kõpu mõisas, Saka mõisas, Vihula mõisas ja Uderna mõisas. Muusikale lisaks loeb Eesti luuleklassika pärle Guido Kangur ning selgitusi jagab kunstiteadlane Jüri Kuuskemaa ja Tõnis Kaasik (Saka mõisas).

Festival „Klaaspärlimäng“ 19.–24. juuli
Rahvusvahelise muusikafestivali „Klaaspärlimäng“ kontserdid leiavad aset Tartu Jaani kirikus ja Ülikooli ajaloomuuseumis ning festivali muusikavalik varieerub bütsantsi psalmidest, läbi klassikalise ja romantilise muusika eesti uusima heliloominguni – festivali avapäeval toob Klaaspärlimäng Sinfonietta Mihhail Leontjevi juhatusel esiettekandele Rein Rannapi kammersümfoonia „La Sagrada Familia“. Veel astuvad tänavusel festivalil üles bütsantsi psalmide laulja Vassilis Agrokostas, instrumentalistid Anna-Liisa Bezrodny (viiul), Liisa Randalu (vioola), Kalle Randalu (klaver) ja Massimo Mercelli (flööt, Itaalia). Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumis annab soolokontserdi Kalev Mark Kostabi. Samuti esinevad keelpillikvartett Prezioso, Euroopa Liidu Barokkorkester, ansambel Musica Antiqua Russica (St. Peterburg) ja Raschèr Saksofonikvartett (USA/Saksamaa).

XIX Rahvusvaheline Haapsalu keelpillifestival 25.–29. juuli
Rahvusvaheline Haapsalu keelpillifestival keskendub keelpillimängule selle erinevates vormides, klassikast džässi ja popini. Tänavu rõõmustab Eesti ainus keelpillimuusika festival kuulajaid juba 19. korda, pakkudes üllatavaid ajaloolisi kontserdipaiku ja viiulihelides suveromantikat. Üles astuvad Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli sümfooniaorkester, keelpillimängijate suvekursuse orkester, solistid ja pedagoogid, dirigent on Mikk Murdvee. Samuti esinevad Lasse ja Tanel Joamets, solistid Kädy Plaas (sopran), Reinut Tepp (klavessiin) ja Arvo Haasma (viola da gamba). Festivali kunstiline juht on Eva Punder.

XX Viljandi pärimusmuusika festival „Mehe laul“ 26.–29. juuli
Festival kannab sel korral pealkirja „Mehe laul“. Mehelikkus otsitakse paunapõhjast üles ning vaadatakse, mida uut ja huvitavat õnnestub sellega peale hakata. Välisesinejate valikul on pööratud pilk piirkondadele, mille kultuuri mehelik pool on eriti tugev, nt Korsika, Bretannia, Gruusia, Tõva ja Quebec. Ei unustata ka kodumaiseid eeskujusid, olgu nendeks siis eri paikkondade meestelaulutraditsioonid või ainsana Setomaal säilinud kasatski kargamine.

Rahvusvaheline Järvi suvefestival 26. juuli2. august
Pärnu kultuurisuve üks tähtsündmustest on rahvusvaheline Järvi suvefestival, kuhu tuleb kokku umbes 150 head muusikut üle maailma. Festivali jooksul kuuleb huvitavaid kavu ning kooslusi. Publiku ette astub eesti noorte muusikute paremik ning suur hulk äärmiselt kõrgetasemelisi välisesinejaid. Heliloojatest on tähtsal kohal ka eesti heliloojad. Festivali mitmel kontserdil kuuleb Helena Tulve teoseid, millest üks kõlab ka esiettekandena. Pärnu kontserdimajas avatakse näitused „Neeme Järvi 75“ ning „Vardo Rumessen 70“.
Järvi akadeemia raames toimuvad meistrikursused noortele dirigentidele, keel- ja puhkpillimängijatele. Keelpillimeistrikursused toimuvad 26. juulist 5. augustini, meistrikursused puhkpillidele (flööt, oboe, klarnet, fagott, metsasarv) toimuvad 24.–29. juulini, õppejõududeks on rahvusvaheliselt hinnatud interpreedid välis- ja kodumaalt.

Kabala 46. laulu- ja tantsupidu 28. juulil
Kunagise Kabala kultuuritöötaja August Pärli algatatud traditsiooniline sündmus on aastast aastasse uuenenud. Peol astuvad üles rahvatantsijad, koorid ja orkestrid, kes esinevad vaheldumisi tänapäevaste esinejatega. Uuenenud traditsiooniline küla suursündmus toob kodukanti endisi elanikke ja külalisi kaugemaltki.


Pärnu bluusipäevad 30. juuli4. august
Neljas rahvusvaheline bluusifestival „Pärnu Bluusipäevad 2012“ pakub publikule meeleolukaid kontserte. Nii noortele kui ka juba kogenud muusikutele toimuvad meistriklassid slide-kitarrile ning suupillile bluusigurude juhendamisel.


XVIII Kuressaare kammermuusika päevad 31. juuli4. august
2012. aasta festivalil esinevad nimekad ansamblid ja solistid: Neapolis Ensemble Itaaliast, Cuarteto Quiroga Hispaaniast, vokaalsekstett Unicum Laude Ungarist, kontsertpianist Wojciech Waleczek Poolast jt. Eesti interpreetidest astvad festivalil üles pianist Andres Paas, viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny, tšellist Silver Ainomäe, flötist Oksana Sinkova jt.
Kuressaare kammermuusika päevad on Eesti vanim rahvusvaheline kammermuusikafestival ning seda korraldatakse juba alates 1995. aastast.

Tagasi