Muusikauudised

Mustpeade majas toimub haruldane kontsert: Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester esitavad Bachi viimase teose „Fuugakunsti“

18. mail toovad dirigent Tõnu Kaljuste, TKO ja solist Ene Salumäe Mustpeade majas publiku ette Johann Sebastian Bachi viimase teose „Fuugakunst“. Olles tänaseks läbinud kogu Bachi esitamise teekonna, lubab Kaljuste saabuvast kontserdist enneolematut polüfoonilist kuulamiskogemust.

„Ma ei tea, kas kompositsiooni, muusikateaduse, keelpilli ja klahvpillide õppuritel on Bachi „Fuugakunst“ õppeprogrammis. Igal juhul on see teos minu jaoks olnud suur unistus, et sellest aru saada ja kogeda,“ ütleb dirigent.
 
„Ma ei tea, kuidas ilmuvad muusika uuringutes väited, et „muusikateadlased on seisukohal…”. Minu lähenemine Bachi loomingule toimus praktikas. Olen kogu Bachi esitamise teekonna läbinud Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. See on olnud pööraselt huvitav teekond, millest on, mida meenutada,“ jätkab Kaljuste.
 
Enne „Fuugakunsti“ ettekannet on Tõnu Kaljuste esitanud missasid, passioone, motette, orkestrisüite ja kantaate ning klaveriteoseid.
 
Seosed, mis hargnevad kõigi teoste vahel, annavad teateid Bachi olemusest, milles lisaks usule, algebrale, sümbolitele, tekstidele, tantsudele ja erinevatele emotsioonidele, oleme tunnistajaks unikaalse helilooja omadusele  luua kompositsioone, mida saab tõlgendada miljonil viisil,“ räägib Kaljuste.
 

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester annavad kontserdi Mustpeade majas.
Foto: Rene Jakobson

 Laupäevasel kontserdil lubab dirigent, et viib kuulajad ühte helistikku – d-molli – rohkem kui tunniks. „Kordagi me ei kaldu homofooniasse, et teie kõrvadele vaheldust tuua. Teie meeled ja kõrvad saavad enneolematu polüfoonilise kogemuse, kus kontrapunktides on kuni kolm teemat.“
 
Johann Sebastian Bach (1685–1750) kirjutas „Fuugakunsti“ oma elu viimasel kümnendil. Samal kümnendil valmisid ka „Hästitempereeritud klaviiri“ teine osa, „Goldbergi variatsioonid“, vokaalmuusika tippteos missa h-moll ning heliloojal lõpetamata jäänud „Fuugakunst“, mis võtab kokku polüfooniatehnika ja fuuga vormi võimalused ning kujuneb omalaadseks muusikaliseks uurimistööks.
 
Bachi „Fuugakunst“ tuleb esitamisele Tallinna Kammerorkestri kontserdisarjas „Pöörane Bach“. Sarja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste. Teost esitatakse Eestis harva.
 
Tallinna Kammerorkester, mis asutati 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.
 

Tagasi