Muusikauudised

LHV uue heliloomingu Au-tasu 2020 laureaat on Märt-Matis Lill

 

  Märt-Matis Lill. Foto: Rene Jakobson
 
Eesti Heliloojate Liidu ja LHV poolt välja antav uue heliloomingu Au-tasu konkursi eesmärk on väärtustada uut Eesti heliloomingut ja silmapaistvaid heliloojaid. Preemiale võis esitada 2019. aastal maailmaesiettekandele tulnud teosed, mille autor on eesti helilooja. Auhinnaks on 5000-eurone rahaline stipendium ja klaasikunstnik Mare Saare taies.

Sel aastal kuulutati LHV Au-tasu laureaat välja eile, Arvo Pärdi Keskuses 15. septembril toimunud festivali Eesti Muusika Päevad kontserdil. Preemia laureaat on Märt-Matis Lill teose “Suidsusannasümfoonia” eest.
 

Žürii liikme Kerri Kotta sõnul on Märt-Matis Lille “Suidsusannasümfoonia” žanripiire ületav teos, mis kaardistab soome-ugri alateadvuse sügavamaid kihte ja vormistab selle kunstiliselt mõjuvas vormis. “Ühtlasi on teos aktuaalne, sest see pakub alternatiivi tänapäeva moodsale pidetusele, toimides omalaadse väravana, millest läbi minnes antakse kuulajale võimalus ennast kogeda ja taastada side oma teadvuse arhailisemate kihtidega. Teoses kombineeritakse meisterlikult heli, sõna ja visuaali, nii et need muutuvad eristamatuks, ning selle kaudu luuakse ühtlasi mingit uut laadi sünkretistlikkus, mis – olemata küll traditsioonilises mõttes religioosne – omab ülitugevat vaimset laengut,” sõnas Kerri Kotta.

“Suidsusannasümfoonia” esietendus 2. augustil 2019 Mooste Folgikojas Vanal-Võromaal. Sealne suitsusaunakombestik on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Muusika autor on Märt-Matis Lill. Lavastusmeeskonda kuulusid dirigent Kaspars Putniņš, lavastaja Tarmo Tagamets ja kunstnik Liisa Soolepp. Suitsusauna olemusest ja traditsioonidest jutustavat lugu andsid lavastuses edasi pärimusmuusikud Mari Kalkun, Meelika Hainsoo, näitlejad Agu Trolla, Lauli Otsar, Sten Karpov ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor, löökpillimängijad Madis Metsamart ja Petri Piiparinen. “Suidsusannasümfoonia” on inspireeritud Lõuna-Eesti pärimusest, “Kalevalast” ja Hasso Krulli eeposest “Kui kivid olid veel pehmed”. Uudisloomingu tellisid Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Võru Instituut ja Võro Selts VKKF.

LHV Au-tasu anti tänavu välja viiendat korda. LHV Panga juhatuse esimehe Erki Kilu sõnul teevad meie heliloojad Eestit suuremaks. „Meie nüüdismuusika parimad näited ületavad kindlasti riigipiire ja ühendavad hea muusika austajaid üle ilma. On hea meel, et saame kaasa aidata nüüdismuusika tutvustamisele ja suurepäraste heliteoste tunnustamisele,“ rääkis Kilu.

Žürii esinaine Tiia Teder lisas, et konkurss LHV Au-tasule oli erakordselt tugev. “Konkursile esitati 38 teost, millest sai kokku muljetavaldava pildi mullu valminud eesti muusikast. Oli kammerpalu, ulatuslikke orkestriteoseid, lavamuusikat ning elektroonilisi teoseid. Nomineeritute nimekirjas olid eesti heliloojad mitmest põlvkonnast ja rõõmu tegi noorte heliloojate osakaal. Konkurss läks igati korda.”

Žüriisse kuulusid žürii esinaine Tiia Teder (Klassikaraadio), 2019. aastal LHV Au-tasu pälvinud helilooja Helena Tulve (EHL), muusikateadlane Kerri Kotta (Eesti Muusikateaduse Seltsi esimees) ning laulja Iris Oja.

LHV ja Eesti Muusika Päevad alustasid tunnustuse jagamisega 2016. aastal. LHV uue heliloomingu Au-tasu partnerid on Eesti Heliloojate Liit, Eesti Muusika Infokeskus ja Klassikaraadio.

Tänavu oli LHV Au-tasule 38-st esitatud teosest nomineeritud 11 heliloojat 12 teosega:
Ekke Västrik “Origami nr 2”
Jüri Reinvere “Enne kui Leviaatan ärkab”
Krõõt-Kärt Kaev “Fragments”
Madli-Marje Sink “Ürgmetsa Ulm”
Maria Kõrvits “Darkness and deeper dark”
Marianna Liik “Kurzschluss”
Märt-Matis Lill “Suidsusannasümfoonia”
Riho Esko Maimets “...sinikõrgustele”
Sven Grünberg “Jäljed sinu sees”
Tatjana Kozlova-Johannes “Lagunemise ilu”
Ülo Krigul “Tornikella kaja”
Ülo Krigul “Kuskil kõlade murdudes”

Tagasi