Muusikauudised

Kadrioru Kunstimuuseumis algab kontserdisari „Lossimuusika“

  Tobiase Keelpillikvartett
  Foto: Jaanus Siim

Veebruari teisel nädalalõpul algab Kadrioru Kunstimuuseumis uus kontserdisari "Lossimuusika", mis pakub kammermuusikat pühapäeviti kell 17. Avakontserdil astub 9. veebruaril üles Tobiase Keelpillikvartett koosseisus Maano Männi (viiul), Terje Männi (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello). Ettekandele tuleb Wolfgang Amadeus Mozarti Keelpillikvartett B-duur KV 458 „Jaht“ ja Edvard Griegi Keelpillikvartett g-moll.  Kontserdile eelneb vestlusring kell 16.15.

Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatuks osaks. Kontserdisari „Loosimuusika“ kestab 1. juunini ja jätkub sügisel. Programm koosneb valdavalt Viini klassikalise koolkonna ja 19. sajandi heliloojate teostest.

2000. aastal loodud Tobiase keelpillikvartett esineb regulaarselt kontserdisarjades ja festivalidel. Ansambel on musitseerinud pea kõikjal Eestis: Lääne-Eesti saartel, idapiiril Narvas, suvepealinnas Pärnus, Lõuna-Eesti maakirikutes, ülikoolilinnas Tartus ja muidugi Tallinna esindussaalides - Estonia Kontserdisaalis, Rahvusooperis Estonia, Tallinna Raekojas, Kadrioru Lossis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis. Lisaks kontsertidele kodumaal on kvartett esinenud ka Ateenas, Berliinis, Helsingis, Nikosias, Odessas, Peterburis, Riias, Stockholmis ja Vaasas. Kvarteti nimi on austusavaldus helilooja Rudolf Tobiasele - eesti keelpillikvarteti žanri rajajale. Kvarteti koostööpartneriteks on olnud Toomas Vavilov, Annely Peebo, Peep Lassmann, Dionysis Gramennos, Anu Lamp, Irina Zahharenkova jpt. 2003. aastal salvestati koostöös Estonian Record Productions'ga CD firmale Erdenklang (Saksamaa). Eesti Raadiole on salvestatud Lepo Sumera, Veljo Tormise, Tõnis Kaumanni, Jaan Räätsa, Heimar Ilvese jt muusikat. Kvartetile on loonud uusi teoseid Tõnu Kõrvits, Andres Uibo ja Robert Jürjendal. Ansambli repertuaari kuuluvad maailma kammermuusikaliteratuuri tähtteosed, oluline osa on eesti muusikal.

Kontserte korraldab Mittetulundusühing Loovüksus koostöös Eesti Kunstimuuseumiga, toetavad Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Rahvusringhääling.

Kadrioru Kunstimuuseumi koduleht

Tagasi