Dirigent Tõnu Kaljustele on James MacMillani looming pakkunud avastamis- ja musitseerimisrõõmu juba enam kui 20 aastat ning heliloojalt uudisteose tellimine oli enesestmõistetav samm. „Esimene MacMillani teos, mille ma ette kandsin, oli „Seitse viimast sõna ristil“ ja see toimus aastal 2001. Pärast seda ma juhatasin seda teost nii Lätis, Norras kui ka Rootsis. Igal pool oli see esimene MacMillani teose ettekanne ja igal pool sai see erakordselt hea vastuvõtu,“ meenutas Tõnu Kaljuste. „Iga dirigendi elus on selline hetk, kus avastad mingisuguse looja, kes pakub sulle suurt naudingut ja kelle looming tundub fantaasiarikas, huvitav ja sisuline just nendes komponentides, mis sinu jaoks olulised on. Siis hakkad tema loomingut jälgima ja nüüd me olemegi olukorras, kus väikeste sammudega läheme koos kammerkooriga koostöös edasi. On heliloojaid, kellega tahad rohkem tegeleda kui üks või kaks ettekannet, ja James MacMillan on üks neist. Nüüd, 13. aprillil, jõuamegi uudisteoseni, mille koos Šoti kammerorkestriga temalt tellisime,“ lisas Kaljuste. Kuigi maailmapraktikas on uudisteoste tellimine võrdlemisi tavaline, siis väikse Eesti jaoks on see suur asi. „Meie kontekstis on see suur asi, et inimene, kes on Suurbritannia muusikaelus niisuguse positsiooniga, võtab vastu tellimuse. Ja eks sellega on jälle nii, et üksinda me ei suudaks talt tellida, aga kahepeale suudame ja Šoti kammerorkestriga see meil õnnestuski,“ rääkis Kaljuste. |
Tõnu Kaljuste ja James MacMillan Foto: Anneli Ivaste |
Lisaks uudisteosele „Composed in August“ kõlavad kontserdil veel MacMillani „Í“ (meditatsioon Iona saare teemal), klaverikontsert nr 2 ja „Domine non secundum peccata nostra“.
James MacMillani loomingut esitavad laupäevasel kontserdil dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, viiuldaja Harry Traksmann ning äsja Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumiga pärjatud pianist Sten Heinoja. Stipendium anti Heinojale üle kolmapäeval James MacMillani autorikontserdi proovis.
Tõnu Kaljuste stipendiumi pälvib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilane, kelle tegevusväli suudab haarata nii vokaal- kui ka instrumentaalmuusika ning kes loob sildasid, mitte piire. Selle kõigega on Sten Heinoja aastate jooksul silma paistnud ning tunnustuse üle oli noor pianist väga õnnelik. „Peamiselt tähendab see mulle ikkagi seda, et minu tegemisi märgatakse ja see annab jõudu jätkata. See on noorele kunstnikule ikkagi väga oluline. Ja muidugi on äge olla koos oma kolleegide ja sõpradega stipendiumi saajate nimekirjas. Kadri Toomoja, Alisson Kruusmaa, Rasmus Puuri ja teiste kõrval on au seista!“ rõõmustas Sten Heinoja.
James MacMillani autorikontsert toimub laupäeval kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Kontsert valmib Eesti Kontserdi, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Filharmoonia koostöös.