Muusikauudised

Mari Vihmandi „Armastuse valem” Rahvusooperis Estonia

17. oktoobril esietendub Rahvusooperis Estonia Mari Vihmandi ooper „Armastuse valem”. Ooperi libreto on loonud Maimu Berg ja Mari Vihmand argentiina-saksa kirjaniku Esther Vilari romaani „Nina Glucksteini matemaatika“ ainetel, lavastaja on Liis Kolle, kunstnik Airi Eras, muusikaline juht Arvo Volmer. Esitavad Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester ja ooperikoor, dirigendid Arvo Volmer ja Mihhail Gerts, solistid Riina Airenne, Angelika Mikk, Janne Ševtšenko või Kristina Vähi, Juuli Lill, Andres Köster, Priit Volmer, peaosades Helen Lokuta ja René Soom. Tantsu- ja liikumisseaded on teinud Ana Mondini (Brasiilia).

Vihmandi ooper „Armastuse valem” räägib enamike ooperite põhiteemadest nagu armastus ja surm, esitab küsimuse, kas igavest armastust on olemas ja mis on selle valem. Ooperi tegevus toimub 1950ndate lõpul Argentiinas, kus populaarne tangolaulja Chucho Santelmo saab surma tema kontserdi ajal tekkinud massipaanikas. Chucho surnukeha lebab staadioni arstipunktis, kuhu saabub veidi hiljem ka tema naine Nina Gluckstein. Tunni pärast leitakse sealt ka Nina laip. Ta on end Santelmolt pulmakingiks saadud hõbedase püstoliga maha lasknud. Jutustus Chucho ja Nina armastusest esitatakse kirjanik Roberta Gomez Dawsoni silme läbi.

Ooperi tegevus antakse edasi eesti keeles, proloog ja epiloog hispaania keeles. Lisaks on kasutatud Ovidiuse ladinakeelset teksti „Armukunstist” ning Oscar Wilde’i ingliskeelset mõttetera.

„Armastuse valemi” etendused toimuvad Rahvusooperis Estonia 17. ja 18. oktoobril, 19. ja 21. novembril ning järmise aasta 4., 8. ja 16. aprillil.

Mari Vihmand (1967) on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi Eino Tambergi õpilasena ja Eesti Muusikaakadeemia magistrantuuri prof. Lepo Sumera juhendamisel. Täiendunud end Prantsusmaal, Lyoni konservatooriumis Gilbert Amy ja Philippe Manoury juures. 1995. aastal esietendus festivalil “Nyyd” tema kammerooper „Lugu klaasist”, mis pälvis Eesti Vabariigi kultuuripreemia. Vihmandi orkestriteos „Floreo” sai 1996. aastal UNESCO rahvusvahelisel heliloomingu rostrumil Pariisis I preemia alla 30-aastaste heliloojate kategoorias.

Tagasi