Muusikauudised

Ilmuvad Mart Saare kogutud soololaulude kolmas album ja digitaalne album Saare klaveripaladega

Septembri lõpus, täpselt eesti muusika ühe esimese klassiku Mart Saare (1882–1963) sünniaastapäevaks valmib Saare kogutud soololaulude kauaoodatud kolmas album. Plaadil musitseerivad sopran Arete Kerge, metsosopran Iris Oja ja pianist Kadri-Ann Sumera. Plaadil on 29 laulu, nende seas ka esmasalvestusi ning mõni lausa visandist nö „ellu äratatud” laul, samuti kolm duetti. Valikust ei puudu ka mitu tuntud ja armastatud laulu nagu „Ilmud kui unistus” või „Üksainus kord”. Plaadi bukletiga saab tutvuda siin: kadriannsumera.eu

Plaadiesitluskontserdid toimuvad Saare sünniaastapäeval, 28. septembril kell 18 Tartus Saksa Kultuuri Instituudis ning 13. oktoobril kell 17 Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses, kus see plaat on ka salvestatud. Esinejate Arete Kerge, Iris Oja ja Kadri-Ann Sumeraga vestleb Riina Roose. Ühtlasi esitleb Kadri-Ann Sumera samal üritusel ka virtuaalalbumit Saare klaveripaladega. Kõik Saare prelüüdid on salvestatud ja voogedastusplatvormidel kättesaadavaks tehtud juba poolteist aastat tagasi, nüüd on salvestatud ka eraldiseisvad palad. Hetkel pole album veel kuulatav.

Mart Saar (1882–1963) kuulub Eesti esimese põlvkonna heliloojate sekka, kelle tähtsust meie kultuuriloo kujunemisel on võimatu üle hinnata. Selle väikevormide meistri rahutu hing katsetas üha, proovides läbi kõige erinevamaid stiile ja helikeelt romantilis-impressionistlikust kuni uudselt dissonantseni välja. Tema hingeasjaks oli leida meie rahvuslik identiteet ning püüdlus leida helikeel, mis käiks maailmakultuuriga ühte jalga, ent sisaldaks ometi midagi äratuntavalt eestilikku. Seda meie omapära leidis ta rahvamuusikast, mille mõjutusi intonatsioonis ja struktuuris võib aimata isegi teostes, kus otsesõnu rahvaviise kasutatud pole, ning looduses, eriti oma kodukoha rabades ja metsades. Neid loodusmuljeid „tõlkis” ta detailitundlikult ja armastusega helide keelde. Ei saa unustada ka Mart Saare panust pedagoogina. Mitmed tema õpilased on omakorda jälje meie muusikalukku jätnud, neist kuulsaim on ilmselt Ester Mägi, kes kindlasti jagas oma õpetaja kiindumust ürgse rahvamuusika ja looduse vastu. Tahtes meie tänapäeva muusikat ja kultuuri mõtestada ei saa Mart Saarest üle ega ümber. Ja ega ju ei tahagi. Sest tema muusika väärtus ei seisne mitte ainult ajaloos, vaid see on ergas, hingestatud, üllatav, humoorikas ja igati nauditav ka praegu.  
 

Tagasi