Muusikauudised

Ilmus organist Ulla Kriguli plaat Erkki-Sven Tüüri muusikagaEesti Muusika Infokeskus andis aprillis välja Erkki-Sven Tüüri autoriplaadi „Spectrums“, kus helilooja teoseid esitab organist Ulla Krigul, kaastegevad on Indrek Vau trompetil, Lauri Metsvahi löökpillidel ja Leho Karin tšellol. Plaadil kõlab 1989–2004 kirjutatud samanimeliste teoste tsükkel orelile ning orelile ja instrumendile (instrumentidele): „Spectrum I“ orelile (1989), „Spectrum II“ orelile, trompetile ja löökpillidele ad libitum (1994), „Spectrum III“ orelile (1999) ning „Spectrum IV“ orelile ja tšellole (2004). Käeoleval plaadil ilmuvad teosed esimest korda ühel CD-l.

Erkki-Sven Tüür (1959) on üks rahvusvaheliselt tuntuim eesti helilooja, kelle teosed valmivad peamiselt nimekate välisinterpreetide ja -orkestrite tellimusel ning tulevad enamasti enne kodupublikuni jõudmist esiettekandele muusikamaailma suurtel lavadel. Tihe loominguline koostöö seob teda ka eesti interpreetide ja kollektiividega, kelle hulgas on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, YXUS Ensemble (ehk varasem NYYD Ensemble), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester jpt. 1979. aastal asutas Tüür progressiivrocki ansambli In spe, kus ta oli tegev nii helilooja, flötisti, klahvpillimängija ja lauljana. 1980–1984 õppis ta kompositsiooni Tallinna konservatooriumis professor Jaan Räätsa juhendamisel. Alates 1992. aastast on Tüür vabakutseline helilooja.

Ulla Krigul (1979) on üks Eesti noorema generatsiooni silmapaistvamaid organiste. Ta on kõrgelt hinnatud nii solistina kui ka ansamblipartnerina. Ulla Krigul lõpetas 1997. aastal klaveri erialal Tallinna Muusikakeskkooli ja jätkas õpinguid aastail 1997–1999 Eesti Muusikaakadeemias Ivari Ilja klaveriõpilasena. Aastal 2000 alustas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias oreliõpinguid professor Andres Uibo juhendamisel ja omandas 2006. aastal magistrikraadi. Aastail 2004–2006 õppis Krigul vahetusüliõpilasena Viini Muusika ja Kujutavate Kunstide Ülikoolis (Universität für Musik und Darstellende Kunst) professor Martin Haselböcki oreliklassis. Igal aastal toob Krigul välja vähemalt üks-kaks soolokava. Bachi, Buxtehude, Bruhnsi, Muffat’ ja Hindemithi kõrval on tema repertuaaris olulisel kohal nüüdismuusika: ta on toonud kuulajateni mitmete Eesti noorema põlvkonna heliloojate, sh Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvitsa, Ülo Kriguli, Märt-Matis Lille ja Timo Steineri uudisteoseid.


  Ulla Krigul. Foto: Kaupo Kikkas

Erkki-Sven Tüür. Foto: Anne Tüür

Plaadi esitluskontsert toimub reedel, 10. mail kell 17 Tallinnas Niguliste kirikus festivalil World Music Days 2019, kus lisaks Tüüri muusikale kõlab Ulla Kriguli ja Tammo Sumera (elektroonika) esituses Margo Kõlari „Kellade kamber II“ (esiettekanne) ning uus muusika Fääri saartelt, Islandilt, Rootsist, Saksamaalt ja Belgiast.

Vaata ka:
EMIKi Muusikapood
World Music Days 2019

Tagasi