Muusikauudised
Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli 17.–20. oktoobril
16.10.2024
17.–20. oktoobril toimub Tallinnas helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli. Alates 2015. aastast toimuv festival keskendub žanrimääratluste asemel muusika ja heli tähenduslikkusele ning seostele teiste kunstivaldkondadega. Käesoleval aastal on festivali teemaks „heli ja kujutlus“. Kui tavapäraselt on Üle Heli seigelnud erinevates ruumides üle linna, siis seekord toimuvad festivali sündmused kontsertidest kuni näituseni teineteise lähedal Kanuti Gildi SAALis ja keldriruumis ning Eesti Nüüdismuusika Keskuse ruumides Mustpeade majas.
Festivali avakontsert „Sfääriline õhtu: Avanemine“ toimub 17. oktoobril Kanuti Gildi SAALis. Õhtu esimese poole sisustab Monika Mattieseni poolt kureeritud multimeediat, akustilist ja elektroakustilist muusikat teiste kunstivaldkondadega sünteesiv Cyberstudio (Küberstuudio) ja õhtu teises osas jõuavad lavale peamiselt festivali näitusega „Kuulmuse keermed“ seotud lühietteasted Kristjan Kannukese, Aivar Tõnso, Tencu ja LokaalRaadio poolt. Lisaks toovad Henri Hütt ja Algorütmid lavale kokkuvõtte oma ajas areneva protsessikeskse meta-arheoloogilise aktsiooni „Väljad“ senistest arengutest.
Reede, 18. oktoobri õhtune eeskava leiab aset Eesti Nüüdismuusika Keskuse saalis, kus toimub „Heliportatsioon“ ehk kõrvad silmadeks muutev auditiivne kollaaž, mis aitab näha läbi seinte ja üle mägede. Minimalistliku valgustusega nelja kanali helisüsteemiga ruum on täis tundlikke helisid ja nende peegeldusi akustilistest elektroonilisteni, arhailistest futuristlikeni, looduslikest tehislikeni. Kavas on klassikalise klaveri ja elektroakustilise heliloomingu haridusega ning hetkel immersiivsetele muusikatehnoloogiatele keskenduv Sofia Zaiceva Lätist, Tõnis Koppel oma uue teosega „Emergentsus” ja Liisa Hirsch´i looga „Liblelaul”, John Grzinich „Ice Tectonics“ esitlus, Juhan Vihterpal oma uue modulaarsüntesaatori süsteemiga, Bulgaaria päritolu New Yorgis resideeriv elektronmuusik Dilian ja Meisterjaan oma kvadrofoonilise eksperimentaalkavaga.
Illusoorne heli tekitab tunde, et kuuleme midagi, mida võib-olla ei ole päriselt olemas. Ilmne heli on vahetu, arusaadav ja selge heli, mille päritolu ja omadused on lihtsalt tajutavad. Illusoorne või ilmne on õhtu, kus näiliselt selged füüsilistest materjalidest lähtuvad helid võivad viia kujutlusilmadesse ja abstraktse helisünteesi vahendusel sündinud helid millegi vahetu tajumiseni.
Laupäeval, 19. oktoobril leiab aset kaheosaline sündmus „Illusoorne või ilmne“, mille raames näiliselt selged füüsilistest materjalidest lähtuvad helid võivad viia kujutlusilmadesse ja abstraktse helisünteesi abil sündinud helid millegi vahetu tajumiseni. Mari-Liis Rebane, Jaanika Arum ja Helen Västrik esitavad uue heliteose „Õhk kahe liivatera vahel“, mis on heli ja materjalide koosloomet uuriv eksperimentaalne audio-performance. Süvenetakse liiva, vee ja klaasi varjatud heli struktuuridesse, luues ainulaadseid helikeskkondi, kus füüsilised objektid muutuvad loovateks heliallikateks. Õhtut jätkab Austraalia päritolu Rootsis elav John Chantler oma tundlike helisünteesidega. Õhtu teises osas esitab Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambel EMA esitab Kris Kuldkepi ja võimalik, et esimese Eesti elektroonilise muusika naishelilooja Õie-Olinda Sachermanni taasavastatud muusikat ajastutruudel instrumentidel-ostsillaatoritel, varastel süntesaatoritel, lintmakkidel. Lisaks esitab Hamburgis elav Kris Kuldkepp ka oma soolokava „Music for Tropical Storms - First Inversion“, mis on inspireeritud nendest äärmiselt imelikest justkui illusoorsetest helidest, mida ta koges Washington DC-s elektroonilise muusika stuudios töötades troopilise tormi Debby mõjul toimunud häirete tagajärjel elektrisüsteemis.
Festivali viimasel õhtul, 20. oktoobril toimub vanalinnas „Retk festivali lõppu“, kus osalevad Yurii Samonov Ukrainast & Tencu, Kristjan Kannukene, Islandi päritolu Octal Industries ja teised. Retke lõpetab Galaktlani esinemine talvel ilmuva uue albumi lugudega, mis on inspireeritud sõprusest ja retkedest koos sõpradega.
Helilained võivad olla küll teatud kindlate füüsikaliste omadustega, aga nende tõlgendamine on subjektiivne ja tihti ka vastuoluline. Võimalusi selleks leiab kogu festivali aja avatud näituselt „Kuulmuse keermed“ alates hauntoloogilis-radiofoonilistest eksperimentidest, sfääride muusikast ja kvantpõimumistest kuni imaginaarsetes maailmades kondamiseni. Näitusel on kavas Timo Toots, Tencu, Aivar Tõnso „Imaginaarste kohtade heliatlas“, Sten Saaritsa „Mitte segada”, Kristjan Kannukene „9“ ja LokaalRaadio (Raul Keller, Hello Upan, Katrin Essenson) interventsioon „Kuul(i)de kaoses“. Viimane toimib nii kolmepäevase raadioprogrammina veebi kaudu kui ka kohapeal kogetava sündmusruumina, kus segatakse lintidelt leitud leidmaterjali ja võõrustatakse otse-eetris festivalikülalisi, ning esinejaid, kellega koos vormub korra ja kaose modulatsioonis miski, mis meenutab ähmaselt ja äraspidiselt raadiokanalit.
Piletid festivalile on saadaval Fientas.
Lisainfo: