Muusikauudised

Hans-Gunter Locki viiulikontserdi esiettekanne Metodisti kirikus

28. novembril kell 19 toimub Tallinna Metodisti kirikus eriline kontsert sarjas “Teistmoodi Harmooniad”, kus tuleb maailma esiettekandele EMTA ja EKA õppejõud helilooja Hans-Gunter Lock’i Kontsert sooloviiulile ja kammeransamblile. Teos on eriline, sest on loodud harjumatuid intervalle sisaldava Bohlen-Pierce helisüsteemis. Kuna tavaliselt kõige konsonantsemad intervallid oktaav ja kvint on selles süsteemis välistatud, ilmub seni väga dissonantne ja kardetud intervall tritoon, nn “kurat muusikas”, ühtäkki hoopis puhta ja heakõlalisena. Helilooja on selle põhjal arendanud omapärase harmooniasüsteemi, millel on strukturaalseid sarnasusi traditsioonilise harmooniasüsteemiga, kuid kõlaline tulemus on ootamatult teistsugune, uudne ja värske.

Uudisteos sisaldab muuhulgas ka serialistlikult konstruktiivset materjali – tekstuurid, mille helikõrguslik valik ja rütmika on arendatud matemaatilisest kombinatoorikast ja juhusoperatsioonidest, kuid rakendatud on ka klassikalise soolokontserdi traditsioonilisi võtteid. Viimaste hulgast võib ära tunda barokset concerto grosso-laadset solo-tutti vastandamist, ostinato tehnikat ja klassikalis-romantilisele soolokontserdile omased mängutehnilisi maneere.

Kontserdis soleerib TLÜ BFMi õppejõud Gerhard Lock ning selleks kontserdiks esmakordselt kokku kutsutud ansamblit Projekt 7 juhib kogenud nüüdismuusika dirigent Andrus Kallastu.

Kontsert on tasuta.

Vaata ka: EMTA

Tagasi