Eesti Rahvusmeeskoor. Foto: Jaan Krivel |
Eesti Rahvusmeeskoor annab järgmisel nädalal Tartus ja Tallinnas kontserdi pealkirjaga „Centuries“, kus lisaks Mart Jaansoni ja Tõnis Kaumanni uudisloomingule tulevad esitusele Giovanni Bonato kooriteosed ning kontserdi nimilugu – Vladimir Agopovi “Centuries” (esiettekanne). Kaastegev on Meelis Vind (bassklarnet).
Mart Jaansoni 7-osaline meeskoorisüit „Hilised õied“ (2021) sündis keset eesti vaimuliku, luuletaja, genealoogi ja kirikuloolase Martin Lipu (1884–1923) samanimelise käsikirjalise luulekogu kirjastamisprotsessi. Kogust välja valitud seitse luuletust on loodud 1912–1922, eesti rahva jaoks pöördelisel ja keerulisel ajajärgul, milles kõlama jäävat lootust vajame tänapäevalgi. Luuletuste keelest ja hilisromantilisest esteetikast on tulenenud ka teose helikeel.
Mart Jaansoni loomingust kõlab kontserdil ka „Aiaäärne“ (2017) tsüklist „Kolm laulu meeskoorile“, mis on loodud saksa kirikulaulu „Mein Gott, das Herz ich bringe dir“, Lydia Koidula laulu „Meil aiaäärne tänavas“, eesti rahvalaulu „Rikaste risuks“ (Suure-Jaani) ja Punscheli koraali nr 16 ainetel. Tsükkel tuli esmaettekandele 2020. aasta veebruaris Eesti Vabariigi aastapäeva ja Eesti Rahvusmeeskoori 75. sünnipäeva kontserdi raames Mikk Üleoja dirigeerimisel. Autori sõnul soovis ta kooritsükliga tuua tänapäeva inimesele lähemale eesti rahvast ja kultuuri vorminud vaimsed dimensioonid: kirikulaulu, rahvalaulu ja neid ühendava rahvakoraali.
Tõnis Kaumanni uudisteos „Hanna kiidulaul“ (tekst Esimesest Saamueli raamatust, 2021) on üles ehitatud kontrastiprintsiibil – tuttavlikult heakõlaline refrään vaheldub matemaatiliste häältejuhtimise printsiipidega, mis toob kaasa modaalsuse ja liigub eemale harmoonilisest mõtlemisest.
Mart Jaanson |
Tõnis Kaumann |
Kontserdi nimiloo „Centuries“ / „Sadakonnad“ op. 29 on kirjutanud Ukraina päritolu Soome helilooja Vladimir Agopov Nostradamuse tekstidele.
Itaalia helilooja Giovanni Bonatot seob Eesti Rahvusmeerkooriga juba aastatepikkune koostöö – mitmed tema kooriteosed on valminud just rahvusmeeskoori silmas pidades. Ettekandele tulev „Lied der Lärche“ („Lehise laul“) kujutab endast üht helilooja esimest katsetust puudele „häält anda“. Bassklarnet väljendab siin täiuslikult helilooja lemmikpuu – lehise – häält, mida ümbritsev kõlakontekst on antud ruumis laiali paigutatud meeskoorile, mis peegeldab, võimendab ja moonutab selle „laulu“ omamoodi sümbioosis üksiku puu „soolo“ ja ümbritseva metsa tutti vahel.
Eesti Rahvusmeeskoori peadirigent Mikk Üleoja: „Pöördusin heliloojate poole sooviga, et nad komponeeriksid teoseid, mille sisu oleks praeguses hetkes aktuaalne. Lõpptulemus oli kummatigi üllatav. Tõnis Kaumann valis teksti aastatuhandete tagant. Mart Jaanson liikus nii sõnas kui ka muusikaesteetikas sajandi (ja ehk pisut enamagi) jagu ajas tagasi. Vladimir Agopov pöördus minevikku, et selle abil nägemuslikku tulevikku kujutada. Mis siis ikkagi on tänasel päeval aktuaalne?“
Kontserdid toimuvad 28. septembril kell 19 Vanemuise kontserdimajas ja 29. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis.
Vaata ka: Eesti Kontsert