Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös on selgunud Eesti Muusikaauhinnad 2024 Aasta Klassikaalbumi kategooria nominendid.
Aasta Klassikaalbum 2024 nominentideks on nelja klassikalise muusika žanrikategooria parimad albumid:
AASTA HELILOOMINGU ALBUM
Tõnu Kõrvits „The Sound of Wings“
Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, dirigent Risto Joost
Väljaandja: Ondine
Albumi nimteos „Tiibade hääl“ on inspireeritud USA lennunduspioneeri Amelia Earharti elust ja loomingust. Ta oli esimene naine, kes 1932. aasta mais lendas üksi ja ilma peatusteta üle Atlandi ookeani. „Tiibade hääl“ on kolmas ja viimane osa helilooja mõttelisest triloogiast, kuhu kuuluvad veel varem loodud „Lageda laulud“ ja „Sina oled valgus ja hommik“. Kõigi kolme teose tekste on aidanud tõlkida ja luua Doris Kareva. Helilooja sõnul on „Tiibade hääl“ triloogia kõige helgem teos ja sellest kiirgab kõige enam valgust. See on laul lendamisest, unistustest, julgusest ja tingimusteta armastusest.
„Tiibade hääle“ salvestisel esitavad solistipartiisid Marianne Pärna (alt) ja Laur Eensalu (vioola). Lisaks on albumile jäädvustatud Tõnu Kõrvitsa „Pühapäevasoov“, kus soleerib Mariliis Tiiter. Plaadistus tehti Tallinna Metodisti kirikus ja salvestusmeeskonda kuulusid Tanel Klesment, Enno Mäemets ja Viive Mäemets.
AASTA SOOLO- või KAMMERMUUSIKA ALBUM
Heino Eller. Complete Piano Music, Volume Nine
Esitaja: Sten Lassmann
Väljaandja: Toccata Classics
Numbrilt üheksanda ja ühtlasi selles seerias viimase Heino Elleri klaverimuusikaalbumi keskseks teoseks on Heino Elleri ulatuslik klaverisonaat nr 3 aastast 1944 ning kõige viimase teosena kõlab sümboolselt Eesti klassikalise muusika tuntuim helind „Kodumaine viis“. Albumi bukletis on kogu salvestatud loomingu terviknimekiri koos loomisaja ning jaotusega albumite vahel, mis hõlbustab Elleri muusika lähemat tundma õppimist.
Pianist Sten Lassmanni aastatepikkuse töö tulemusel on esmakordselt salvestatud ning välja antud kõik Heino Elleri (1887–1970) kui Eesti rahvusliku instrumentaalmuusika rajaja 206 teost klaverile, kogupikkusega ligikaudu kümme tundi muusikat. Heino Elleri klaverilooming on koostöös Suurbritannia plaadifirmaga Toccata Classics seeläbi nüüdsest tervikuna kättesaadav kogu maailmas, ka läbi suurima digitaalse klassikalise muusika raamatukogu ja voogedastusplatvormide.
AASTA KOORIMUUSIKA ALBUM
Vox Clamantis. Music by Henrik Ødegaard
Esitajad: Vox Clamantis, dirigent Jaan-Eik Tulve
Väljaandja: ECM Records
Vox Clamantist seob Henrik Ødegaardiga aastatepikkune sõprus ning koostöö. Plaadi programmist suurema osa ehk 50 minutit kestva suurteose „Meditations over St. Mary Magdalene’s Feast in Nidaros“ on helilooja kirjutanud Vox Clamantisele. Helilooja kasutab algmaterjalina gregooriuse ja paasalaulu, millest ammutab seejärel oma polüfoonilisi kihte ja laiendusi. Album salvestati 2021. aasta kevadel Haapsalu Toomkirikus.
ECM Records on Vox Clamantise peamine väljaandja. Varasematel plaatidel on kõlanud gregooriuse laul ja keskaegne muusika, samuti plaadid Arvo Pärdi, Cyrillus Kreegi ja Helena Tulve loomingust. Vox Clamantis oli osaline ka 2014. aastal Grammy võitnud Arvo Pärdi plaadil „Adam’s Lament“.
AASTA SÜMFOONILISE- või LAVAMUUSIKA ALBUM
„KRATT“ Tubin. Bacewicz, Lutosławski
Esitajad: Eesti Festivaliorkester, dirigent Paavo Järvi
Väljaandja: Alpha Classics
Album sisaldab valikut Eduard Tubina teostest: Eduard Tubina süit balletist „Kratt“ ja Tubina „Muusika keelpillidele“. Lisaks Tubina kaasaegsete Poola heliloojate Witold Lutosławski „Musique funèbre“ ja Grażyna Bacewiczi „Kontsert keelpilliorkestrile“. Album tõstab esile kahe rahvuse ajalugu 20. sajandi okupatsioonide tagajärjel, mille tulemusel kujunesid välja tugevad muusikalised sidemed.
„Kratt“ on Eesti Festivaliorkestri ja Paavo Järvi neljas koostöö plaadifirmaga Alpha Classics, mis on üks juhtivaid sõltumatuid klassikalise muusika väljaandjaid maailmas.
Paavo Järvi juhtimisel tegutsev Eesti Festivaliorkester alustas 2011. aastal Pärnu Muusikafestivali residentorkestrina. Järvi kauaaegne soov panna orkester kokku parimatest Eesti ja välismaa muusikutest on päädinud kriitikute heakskiidu ja terve rea ringreisidega Euroopas ja Aasias. 2018. aastal tegid nad ajalugu, olles esimene Eesti orkester, kes esines BBC Promsil Royal Albert Hallis.
Aasta Klassikaalbumi kategooria sisaldab žanrikategooriaid, milleks on soolo- või kammermuusika, sümfooniline- või lavamuusikamuusika, koorimuusika ja eesti helilooming. Kandidaatide nimekiri koostati Eesti Muusikanõukogu liikmete esitatud ettepanekute alusel. Erinevatest valdkonna ekspertidest koosnenud žürii valis esitatud albumite põhjal parimad. Iga žanrikategooria parim pälvis nominatsiooni ja just nende seast valitakse Aasta Klassikaalbum.
Eesti Muusikaauhinnad 2024 auhinnatseremoonia toimub 1. veebruaril.
Lisainfo: Eesti Muusikanõukogu
Muusikauudised
Eesti Muusikaauhinnad 2024: selgusid Aasta Klassikaalbumi nominendid
09.01.2024