Sügishooaja avab Artur Kapi oratoorium „Hiiob“. 20. septembri õhtul on Estonia kontserdisaalis dirigent Neeme Järvi juhatusel publiku ees metsosopran Tuuri Dede, bariton Tamar Nugis, bassid Raiko Raalik ja Ain Anger, tütarlastekoor Ellerhein, segakoor Latvija, Eesti Rahvusmeeskoor ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Pärnu kontserdimaja publik saab „Hiiobit“ kuulda 21. septembri õhtul. Viimati oli suurejooneline heliteos publiku ees 27 aastat tagasi.
Eesti Rahvusmeeskoori juubelihooaja avab 26. septembril Raimo Kangro 75. sünniaastapäevale pühendatud kontsert, mis pakub kuulamiseks tema loomingut, aga ka mitme praeguse helilooja uudisteose esmaettekande. Rahvusmeeskoor tähistab juubelit kogu sügise vältel: 31. oktoobril saab kuulda kontserti „Vete kohal“ ning 13. ja 14., 16. ja 17. novembril toimub juubelikontsert „Eesti kalendrilaulud“. Kogu pere jaoks on Eesti Rahvusmeeskooril ning Madis Muulil, Pent Järvel, Karl Rebasel ja Ramuel Tafenaul aga kavas muusikaline muinasjutt „Reis kuule“, mida mängitakse 4.–7. detsembrini.
Maailmakuulsa helilooja Philip Glassi aegumatu helilooming sulab sügishooajal üheks tantsu, videokunsti ja kandlemuusikaga. Esimest korda jõuab muusikaline tantsulavastus „Dancing Glass“ Eesti publiku ette 29. septembril Tartus Vanemuise kontserdimajas, kui laval on Glassi loodud tosin klaverietüüdi neljateistkümne rahvusvaheliselt tunnustatud koreograafi, muusiku ja videokunstniku tõlgenduses. Laval sündiv seob elavat muusikat, tantsu ja videot ning pakub üllatavaid esitusi, milles on peidus Aafrika kajasid, Brasiilia choro-, Jaapani koto- ja Türgi sufi muusika värve ning kandlemuusikat Anna-Liisa Elleri esituses. Tallinnas Alexela kontserdimajas saab „Dancing Glassi“ näha ja kuulda 3. oktoobril.
Londoni filharmooniaorkester. Foto: Luca Migliore |
Neljandat korda toimub Tartus Festival TubIN, mida kureerib dirigent Mihhail Gerts. Festival kestab 3.–6. oktoobrini ning põikab üheks õhtuks ka Tallinna. Džässmuusikaaustajaid aga rõõmustab oktoobri alguses Prantsuse džässi kontsert „Entre les Terres“, kus musitseerib Jacky Molard’i ja François Corneloupi kvartett. Oktoobrikuu suursündmus on Londoni Filharmooniaorkestri kontsert Tallinnas 17. oktoobril. Koos maailmakuulsa orkestriga on publiku ees tšellist Marcel Johannes Kits.
Oktoobri lõpus toimub Tallinnas juba 14. korda festival KLAVER, mis seab tänavu fookusesse naispianisti. Kui moodsas ühiskonnas on palgalõhe ja sookvoodid igapäevased kuumad arutlusteemad, siis 19. sajandi üks kuulsamaid pianiste Clara Schumann oli kaheksa lapse ema. Maailma hinnatumate pianistide seas on praegugi arvukalt naisi, alustades Martha Argerichist ja jätkates Olga Kerniga, kes on tänavuse festivali peaesineja. Festivali kunstiline juht on Age Juurikas.
Žanrilist mitmekesisust pakub oktoobrikuus Eestis veel avastamata tableaux vivant stiilis Monteverdi ja Caravaggio heli- ja kunstitöödest inspireeritud kava „Elavad pildid“. See on muusika ja maalikunsti segunemine, mille käigus etendatakse Monteverdi muusika saatel Caravaggio maale.
Oktoobri lõpus ja novembri alguses esineb Eestis maailma erilisim metsasarvemängija Felix Klieser, kes on mitmes mõttes väga haruldane muusik – ta on sündinud ilma käteta. Igapäevatoimingutes, nii süües, riietudes kui ka kirjutades, samuti kutselises muusikutöös metsasarvemängijana kasutab ta jalgu. Tänaseks on Klieser jõudnud teetähisteni, millest unistab iga muusik.
Felix Klieser. Foto: MJKim |
Vokaalmuusikaaustajate jaoks on novembri alguses kontserte andmas The Real Group Rootsist. Neid peetakse a cappella maailma supergruppide hulka kuuluvaks ansambliks ning Eesti publikut rõõmustavad nad nii Estonia kontserdisaalis, Vanemuise kontserdimajas, Pärnu kontserdimajas kui ka Jõhvi kontserdimajas. 7. ja 8. novembril on aga publiku ees pianist Ivari Ilja, kes esitab Benjamin Britteni suurepärase, kuid üsna harvakuuldud klaverikontserdi op. 13.
Novembri viimastel päevadel kutsub ansambel Lonitseera publikut Estonia kontserdisaali, Vanemuise kontserdimajja ja Pärnu kontserdimajja. Kolmel kontserdil ühendab Lonitseera jõu VHK keelpilliorkestri ja Rasmus Puuriga ning nii saab ansambli senine muusika üllatava ja ootamatu värvingu.
Keelpillimuusika austajatele on mõeldud 30. novembrist 7. detsembrini vältav minifestival „Keelpillifookus“. Mitmekülgsed kavad toovad publiku ette viiuldaja Henning Kraggerud, keelpillikvartett Meta4, viiuldaja Katariina Maria Kits ja tšellist Marcel Johannes Kits ning ansambel Double Sens ja viiuldaja Nemanja Radulović.
Detsembri keskel ootab kolmele suurele kontserdile kuulajaid lauljanna Alika, kes sedapuhku musitseerib koos New Wind Jazz Orchestraga. Jõulupühade ajal pakub traditsioonilistele jõulukontsertidele vaheldust muusikaline stand-up duolt Igudesman & Joo, kes otsekui tantsiskleb eri žanrite vahel, hüpates Mozartist võitluskunstidesse ja Haydnist hiphoppi. Entusiastlike fännide suureks rõõmuks võib nende etendustel juhtuda ka ühtteist ootamatut, tavaliselt juhtubki.
Vanale aastale paneb muusikalise punkti ja ulatab uuele aastale käe traditsiooniline Rémy Martini ja Eesti Kontserdi uusaastakontsert. Dirigent Anu Tali juhatusel musitseerivad metsosopran Tara Erraught ja tenor Heldur Harry Põlda ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Publikuni jõuab teatri- ja filmimuusika ilutulestik ning kontserdi sümfooniline osa viib kuulaja rännakule filmi- ja ooperiklassika maailma, kõrvutades vanemat ja uuemat muusikat. Rõõmsat äratundmist jagub kõigile.
Eesti Kontserdi sügishooaja kavaga saab täpsemalt tutvuda SIIN.