Eestlaste esituses kõlab festivalil Pärdi „Te Deum” – teos, mis tähistab Tõnu Kaljuste ja Arvo Pärdi ühise loometee algust ning „Adam’s Lament”, mis plaadi nimiteosena tõi Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy auhinna. Sellele lisaks on kavas „Fratres”, kus solistina astub üles Tallinna Kammerorkestri kontsertmeister Harry Traksmann, ning „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks” ja „Salve Regina”.
Eraldi kontserdi annab Eesti Filharmoonia Kammerkoor oma eelmise peadirigendi Kaspars Putniņši juhatusel. Nende esituses kõlab kolmandal festivalipäeval Arvo Pärdi a cappella looming ning Ferenc Liszti „Via crucis“, kus koorile sekundeerib klaverisolistina Kalle Randalu.
Tõnu Kaljuste, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Foto: Siim Vahur |
Tõnu Kaljustet ja tema kollektiive on rahvusvahelise plaadifirma ECM Recordsi juht Manfred Eicher tutvustanud kui „interpreete, kes on ühtekokku suurimad Pärdi eksperdid”. Festivalil astuvad nad üles kõrvuti Pärdi muusika interpreetidega Hollandist ja mujalt. Nende seas on tromboonivirtuoos Jörgen van Rijen ja Camerata RCO, Cello Octet Amsterdam ja pianist Ralph van Raat, viiuldaja Tai Murray, organist Laurens de Man Fokker, kontratenor Maarten Engeltjes jt. Festivali lõpetab Pärdi suurteos „Kanon pokajanen“ kammerkoori Cappella Amsterdam esituses, juhatab Daniel Reuss.
Tähelepanuväärne on ka festivali neljas päev, kus New European Ensemble’i esituses tulevad Arvo Pärdi loomingu kõrval ettekandele Pärt Uusbergi ja Riho Esko Maimetsa teosed.
Suurem osa festivali kontsertidest on järelkuulatavad Hollandi rahvusringhäälingu NTR klassikaraadios NPO Radio 4.
Koostöös Arvo Pärdi Keskusega on festivalinädalal Muziekgebouw’s avatud helilooja käsikirjade näitus, mis keskendub Arvo Pärdi loomeprotsessile kooriteose „Sieben Magnificat-Antiphonen” näitel. Näituse valmistasid ette Kristina Kõrver, Anneli Kivisiv ja Kai Kutman ning see valmis Pärt Festival 2022 tellimusel. Festivali loenguprogrammi raames tutvustab Pärdi loomingut Arvo Pärdi Keskuse muusikateadlane Kristina Kõrver; samuti astuvad üles keskuse arhitektid Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano, Arvo Pärdi elust kõneleva koomiksiraamatu autor, kunstnik Joonas Sildre, muusikaajakirjanik Frederike Berntsen ja Baltimaade ajaloost kõneleva raamatu autor, kirjanik Jan Brokken. Festivalil saab osa ka Pärdi loominguga seotud filmiprogrammist. Muu hulgas saab vaadata Arvo Pärdi Keskuse dokumentaalfilmi „Muusikajanu” (2018, režissöörid Jaan Tootsen ja Jaak Kilmi), samuti linastuvad Dorian Supini filmid „Arvo Pärt. 24 prelüüdi ühele fuugale” ja „Arvo Pärt. Isegi kui ma kõik kaotan”.
Vaata ka: https://www.muziekgebouw.nl/pQbvnIa/part-festival-2022