Muusikauudised

Eri Klas 70

Pühapäeval, 7. juunil kell 19 leiab Tallinna Raekoja platsil aset Eri Klasi juubelikontsert „… kui su hing on noor…“. Kontserdiga tähistab silmapaistev eesti dirigent ja kultuuritegelane oma 70. juubelit. Kahel laval toimuval kontserdil astuvad üles maestro kauaaegsed sõbrad ja partnerid nii Eestist kui ka välismaalt. Esinevad ooperisolistid Cynthia Makris, Elvira Hohlova, Marion Melnik, Raimo Sirki, Gabriel Suovanen ja Aleksandr Antonenko, Rahvusooper Estonia solistid Angelika Mikk, Helen Lokuta, Mart Madiste, Rauno Elp, Andres Köster ja Mati Palm, Tallinna Linnateatri näitlejad Andero Ermel, Veiko Tubin, Mart Toome ja Priit Võigemast, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (dirigendid Jüri Alperten, Vello Pähn, Sergei Lõssenko), Rahvusooper Estonia koor ning Estonian Dream Big Band (dirigendid Jüri Leiten, Antti Sarpila).


Eri Klas
Foto: Kalju Suur

Lisaks laulab maestro tütar Angelika Klas-Fagerlund ning dirigendipulti astub ka juubilar ise. Kavas on Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Wolfgang Amadeus Mozarti, Charles Gounod, Richard Straussi, Mihhail Glinka, Leonard Bernsteini, Andrew Lloyd Webberi, Uno Naissoo, Olav Ehala ja Valter Ojakääru muusika. Õhtut juhivad Anu Tali ja Veikko Täär.

Samuti tähistab tänavune Birgitta festival, mille kunstiliseks juhiks on Eri Klas, maestro juubelit. Festivali avaürituseks on 13. augustil Eri Klasi juubelietendus – publikuni jõuab Tauno Aintsi ja Leelo Tungla oratoorium „Aeg armastada” (lavastaja Mare Tommingas). Täpsem ajakava ning info festivali koduleheküljelt: http://www.birgitta.ee

Muusikahariduse sai Eri Klas Tallinna ja Leningradi konservatooriumides. Ta on töötanud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri löökpillimängijana (1959–1965) ning laulnud aastatel 1960–1963 koos Arved Haugi, Uno Loobi ja Kalju Terasmaaga Eesti Raadio meeskvartetis. Tema dirigendikarjäär algas 60ndatel Estonia teatris ja Moskva Suures Teatris. Aastail 1975–1994 oli Eri Klas Estonia teatri peadirigent ja kunstiline juht, 1994. aastast on ta Rahvusooper Estonia audirigent ning 2005. aastast nõukogu esimees. Ta on juhatanud Estonias üle 50 ooperi ja balleti.
Eri Klas on olnud seotud Stockholmi Kuningliku Ooperiteatriga (1985–1989) ja Soome Rahvusooperiga (alates 1990) ning töötanud Århusi Sümfooniaorkestri ja Hollandi Raadio Sümfooniaorkestri peadirigendina. Aastatel 1994–1997 oli Eri Klas Sibeliuse Akadeemia dirigeerimisprofessor Helsingis, 1995. aastal nimetati ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audoktoriks ning aastast 1998 on seal erakorraline professor.
Eri Klas on dirigeerinud rohkem kui 100 ooperi- ja sümfooniaorkestrit enam kui neljakümnelt maalt, sealhulgas Berliini ja Müncheni Filharmoonikuid, Pariisi Opéra Sümfooniaorkestrit, Londoni BBC Sümfooniaorkestrit, Tokyo Sümfooniaorkestrit, nimekaid USA orkestreid nagu Clevelandi Orkester, Chicago Sümfooniaorkestrit, Bostoni Sümfooniaorkestrit, Los Angelese Filharmooniaorkestrit, Detroidi Sümfooniaorkestrit ja San Francisco Sümfooniaorkestrit, ning Austraalia orkestreid nagu Sydney, Adelaide’i Brisbane’i ja Melbourne’i sümfooniaorkestrid.
Ta on esinenud mitmetel mainekatel festivalidel (Edinburghis, Schleswig-Holsteinis, Los Angeleses, Hollywood Bowlis, Sydneys, Savolinnas jm.) ning esmaesitanud mitmete heliloojate teoseid (Alfred Schnittke, Arvo Pärt jt.). Eri Klas on olnud eesti heliloomingu järjekindel tutvustaja maailmas, salvestanud arvukalt muusikat Eesti Raadiole ja heliplaatidele (firmad Melodija, BIS, Ondine).

Aveli Kadastik

Tagasi