Muusikauudised

Vanemuise sümfooniaorkestri avakontsert

Vanemuise sümfooniaorkester alustab oma hooaega kontserdiga 18. septembril kell 19 Tartu Vanemuise kontserdimajas. Kavas on Antonín Dvořáki Tšellokontsert h-moll, op. 104, soleerib Indrek Leivategija, ning Johannes Brahmsi Sümfoonia nr. 2 D-duur, op. 73, orkestrit juhatab teatri peadirigent Mihkel Kütson. Avakontserdil kõlavad ka orkestri viis uut tipptasemel metsasarve, mis on valmistatud Saksamaal. Kontsert toimub koostöös Eesti Kontserdi ja Vanemuise teatriga.

Indrek Leivategija on lõpetanud Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli Reet Metsa tšelloklassi. Õpinguid jätkas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema juures ja Müncheni Muusika- ja Teatriakadeemias Wen-Sinn Yangi juhendamisel. Noor tšellist on auhinnalisi kohti noppinud mitmetelt konkurssidelt Poolas, Valgevenes ja Eestis. Ta on käinud kontserdireisidel Taanis, Soomes ning Saksamaal, teinud koostööd Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, Vanemuise Sümfooniaorkestriga ja Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestriga. Samuti kuulub ta keelpillikvarteti TetrArchi koosseisu.

Mihkel Kütson on õppinud kooridirigeerimist Eesti Muusikaakadeemias Ants Sootsi klassis ja orkestri juhtimist Hamburgi Kõrgemas Muusika- ja Teatrikoolis Klauspeter Seibeli juhendamisel. Ta on osalenud mitmetel meistrikursustel (Kurt Sanderling, Kurt Masuri, Claus Peter Flori, Fabio Luisi, Peter Gülke, Bernhard Kontarsky jt.) ning võitnud auhinnalisi kohti koorijuhtimiskonkurssidelt Wroclawis, Tallinnas ja Weimaris. Saksa dirigendipreemia laureaat Mihkel Kütson on tegutsenud mitmetes olulistes Saksamaa muusikateatrites. Hooaja 2007/2008 algusest on ta Schleswig-Holsteini Landestheateri peadirigent. Aastatel 1999–2004 tegutses Kütson Vanemuise muusikajuhi ja peadirigendina ning sel ametikohal alustas ta taas 2008. aasta 1. augustil. Mihkel Kütson on külalisdirigendina juhatanud Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit, Tallinna Kammerorkestrit, paljusid orkestreid Saksamaal (Berliinis, Nürnbergis, Hamburgis, Bonnis, Düsseldorfis jm), Iirimaal ja Itaalias.

Aveli Kadastik

Tagasi