Muusikauudised

Erkki-Sven Tüür 50

 

 

Erkki-Sven Tüür
Foto: Taavi Kull

16. oktoobril tähistab juubelit Erkki-Sven Tüür (1959) – helilooja, kelle muusikutee algas rokkansambli juhina ja kelle teosed kõlavad täna maailma mainekatel kontserdilavadel. Samal päeval toimub Estonia kontserdisaalis sünnipäevakontsert, kus Tüüri teoseid esitavad Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor Arvo Volmeri juhatusel. Kontserdi tipphetkeks tõtab tulla käesoleval aastal valminud ja dalai-laamale pühendatud VII sümfoonia ("Pietas") Eesti esiettekanne.

 
Erkki-Sven Tüür sai Eestis tuntuks 1979. aastal asutatud  progressiivrocki ansambli In Spe asutajana. Helilooja, flötisti, klahvpillimängija ja lauljana tegutses ta ansambli liikmena aastani 1983. 1984. aastal lõpetas ta Jaan Räätsa õpilasena Tallinna Konservatooriumi kompositsiooniklassi ja täiendas ennast seejärel Lepo Sumera juures ning elektronmuusika alal Saksamaal Karlsruhes. Alates 1992. aastast on Tüür vabakutseline looja. Ta on ka rahvusvahelise uue muusika festivali NYYD üks kunstilisi juhte, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audoktor ning paljude kultuuripreemiate laureaat. Tüüri teoseid kirjastab Edition Peters, heliplaate tema muusikaga on andnud välja firmad ECM, BIS, Erdenklang, Ondine, Virgin, Teldec jpt.

Tüüri valdavalt instrumentaalsesse loomingusse kuulub seitse sümfooniat ja seitse instrumentaalkontserti, palju lühemaid orkestriteoseid, erinevatele instrumentaalkooseisudele loodud sari "Arhitektoonika" I-VII (1984–1992), aga ka vokaalsuurvorme ja ooper "Wallenberg" (2001). Varasemas loomingus, mida helilooja on iseloomustanud kui "metakeele" otsingut, põimuvad ja vastanduvad erinevad kompositsioonitehnikad ja stiilid: gregooriuse laul ja minimalism, mikrotonaalne muusika ja lineaarne polüfoonia, kõlaväljade ja 12-tooni muusika. 2001. aastast alates ("Oxymoron") kasutab ta nn vektoriaalset meetodit, milles teose materjali organiseerib arvusuhetel põhinev "moodul".

Tüüri muusika maailmaläbimurde tõi 1989. aastal orkestriteos "Insula deserta", mille esiettekandele Soomes järgnes arvukalt välistellimusi. Lisaks eesti interpreetidele on Tüüri muusikat tänaseks esitanud paljud mainekaid välisriikide solistid, ansamblid ja orkestrid. Tema helitööd on kõlanud sellistel mainekatel festivalidel nagu Border Crossings Torontos, Bang On A Can New Yorgis, Vale of Glamorgan Walesis, Wien Modern, Huddersfieldi nüüdismuusika festival, Musica Nova Helsingis, Bachwoche Ansbach, Musica Strasbourgis, Varssavi Sügis, Les Boréales Prantsusmaal, MaerzMusik Berliinis, Klangspuren Schwazis, Icebreaker Seattle’is, Europamusicale Saksamaal, ECLAT Stuttgardis, aga ka Salzburgi, Gstaadi, Celtenhami ja Oxfordi festivalid.

2003. aastal  tegi Erkki-Sven Tüür orkestriteosega "Exodus" (Cincinnati Sümfooniaorkester Paavo Järvi juhatusel) heliloojadebüüdi New Yorgi Carnegie Hallis ja Viiulikontserdiga (Isabelle van Keulen ja BBC Filharmooniaorkester Paavo Järvi juhatusel) ka BBC Promsil. 2007. aastal oli Tüür Frankfurdi Alte Operi festivali "Auftakt" ja 2008. aastal Davose festivali resideeriv helilooja.

Ka lähitulevikus kõlab Tüüri muusika peale Eesti paljudes välisriikides. Oktoobris esitab Georgische Kammerorchester Anu Tali juhatusel Saksamaal Ingolstadtis orkestritriptühhonit "Action. Passion. Illusion" ja NDR Radiophilharmonie Eivind Gullberg Jenseni juhatusel Hannoveris Vioolakontserti (solist Lars Anders Tomter). Novembris tuleb Stuttgardtis ettekandele Reekviem, esitajateks Rondo vocale ja Sinfonia 02 Gereon Mülleri juhatusel. 2010. aasta planeeritud ettekannete seas väärivad mõned erilist tähelepanu. Märtsikuus Münchenis toimuval kontserdil esitab Müncheni Kammerorkester Alexander Liebreichi juhatusel ulatusliku kava, kuhu kuuluvad "Insula deserta", "Symbiosis", "Rada ja jäljed", "Lighthouse" ja "Ardor". Aprillis-mais on oodata Tüüri Kaheksanda Sümfoonia maailmaesiettekannet Glasgows ja Edinburghis Šoti Kammerorkestrilt Olari Eltsi juhatusel. Juunis kõlab Tüüri Neljas Sümfoonia Washingtoni Kennedy Centeris, esitajaks American National Symphony Orchestra Kristjan Järvi juhatusel.

16. oktoobril kell 19.00 toimub Estonia kontserdisaalis Erkki-Sven Tüüri juubelikontsert, kus esinevad Eesti Riiklik Sümfooniakontsert ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor Arvo Volmeri juhatusel. Koos "Insula deserta" ja Kolmanda Sümfooniaga on kavas Sümfoonia nr 7 ("Pietas") Eesti esiettekanne. Uue teose tellijateks olid hr-Sinfonieorchester ja Cincinnati Sümfooniaorkester ning selle maailmaesiettekande tegid 2009. aasta suvel Frankfurdi Alte Operis hr-Sinfonieorchester ja Põhja-Saksa Raadio koor Paavo Järvi juhatusel. Kontserdi kannab üle ka Klassikaraadio.

Tagasi