Muusikauudised

Mirjam Tally orkestriteose „Eclipse“ esiettekanne Rootsis


Mirjam Tally
Foto: Mattias Ahlm
12. mail toimub Uppsalas Mirjam Tally orkestriteose “Eclipse” (“Varjutus”) esiettekanne. Uppsala Kammerorkestri tellimusel kirjutatud 15-minutiline teos kujutab endast looduspiltide seeriat: varahommik enne päikesetõusu, linnu- ja loomahääled džunglis, järjest enam ilmuma hakkav päikesevalgus kulmineerub teose lõpuks päikesetõusuks. Uudisteose esitab Uppsala Kammerorkester Paul Mägi juhatusel, kes on alates 2004. aastast olnud orkestri kunstiline juht ja dirigent.

Orkestri kontserdikava kannab pealkirja “Romantiline kevadõhtu” ja selles kõlab lisaks Tally teosele norra, rootsi ja soome rahvusromantiline muusika: Edvard Griegi (1843–1907) „Peer Gynt“, süit nr. 1 (Hendrik Ibseni draamale kirjutatud muusikast), Wilhelm Stenhammari (1871–1927) „Kaks sentimentaalset romanssi“ (viiulisolist Bernt Lysell) ja Jean Sibeliuse (1865–1957) Sümfoonia nr. 7. Kontsert orkestri kodusaalis, Uppsala kontserdi- ja kongressihoones, algab 12. mail kell 19 ja selle korraldaja on sihtasutus Musik i Uppland.

Mirjam Tally (1976) on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia Lepo Sumera õpilasena ning omandanud samas ka magistrikraadi. 2006. aastast elab ta Gotlandil ning kuulub ka Rootsi Heliloojate Liitu. Tally muusika on täis kõlamänge, kus segunevad humoristlik, dramaatiline ja poeetiline alge. Viimastel aastatel on Tally loomingus suurenenud orkestriteoste osakaal. Tema “Turbulence” sümfooniaorkestrile (2006) on mitmel korral pälvinud rahvusvahelist tunnustust: teos osales 2008. aasta oktoobris Vilniuses Rahvusvahelise Kaasaegse Muusika Ühingu aastafestivalil World Music Days ning Veneetsia biennaali rahvusvahelise kaasaegse muusika festivalil; 2009. aastal valiti see Rahvusvahelisel Heliloojate Rostrumil Pariisis kümne soovitud teose hulka. Rootsi Raadio tellimusel valminud „Density“ (2010) kanti tänavu märtsis ette Rootsi Raadio Sümfooniaorkestri poolt Stockholmi Berwaldhallenis. Kõrge rahvusvahelise lennuga heliloojana esindas Tally Rootsit hiljuti toimunud Rahvusvaheline Kaasaegse Muusika Ühingu festivalil World Music Days.

Tagasi