Martti Raide

04.01.1965 Tallinn
Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige alates 1992. aastast
Eesti Interpreetide Liidu liige alates 1999. aastast
Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees alates 1998. aastast

Martti Raide on nõutavamaid lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaveri erialal (prof Bruno Lukk) ning omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) magistrikraadi saateklassi erialal (prof Vilma Mallene). 2010. aastal kaitses ta doktorikraadi uurimusega esitusstiilist eesti lauluklassika interpretatsioonis, lisaks on ta end täiendanud Berliinis, Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis prof Wolfram Riegeri juhendamisel, osalenud prof Irwin Cage meistrikursusel.

Nii aktiivse kammermuusiku kui solistina on Raide esinenud Eestis, mitmel pool Euroopas, Ameerikas ja Kanadas. Tihe koostöö seob teda tenor Mati Turiga, kuid tema lavapartneriteks on olnud ka lauljad Helen Lokuta, Helen Lepalaan, Arete Teemets, Kädy Plaas, Jaakko Kortekangas, Rene Soom jpt. Martti Raide osalusel on esiettekandel kõlanud üle 30 Eesti helilooja uudisteose, autoriteks Ester Mägi, Lepo Sumera, Raimo Kangro, Tõnu Kõrvits, Mirjam Tally, Mart Siimer, Rauno Remme, Urmas Lattikas, Toivo Tulev, Märt-Mati Lill ja Pärt Uusberg. 2002. aastal ilmus koostöös bariton Villu Valdmaaga CD ”20. saj Eesti vokaalmuusika” (ARM Music).

Martti Raide on Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees, Eesti Klaveriõpetajate Ühingu aseesimees ja Rahvusvahelise Artur Kappi Ühingu juhatuse liige. Ta on mitme konkursi (Eesti Noorte Pianistide Konkurss ”Eesti kõla”, Mart Saare nim lauljate konkurss) kunstiline juht, sage esineja erinevatel meistrikursustel ning koolitustel, paljude žüriide liige.

Martti Raide on kirjutanud mitmeid muusikaartikleid, peamiselt ajakirjale Muusika ja ajalehele Sirp. Hooajal 2014/15 oli ta kontserdisarja „Ilus möldrineiu“ idee autor ning kunstiline nõustaja. Hetkel töötab ta pedagoogina EMTA-s ning Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on klaveriosakonna juhataja.
 

© EMIK 2010
(täiendatud veebruar 2017)