Muusikauudised

12 orelisonaati Eesti Vabariigile

Veebruarist kuni novembrini 2018 tulevad Eesti Orelisõprade Ühingu ja Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse eestvõttel ja korraldusel Tallinna toomkirikus ja teistes kirikutes ettekandele 12 Eesti heliloojate orelisonaati.

Tegemist on kultuuriajaloolises mõttes erakordse ettevõtmisega, mis on Eesti organistide pühendus Eesti Vabariigi juubeliaastale. Ettevõtmine on erakordne, sest kõik sonaadid esitatakse ühe aasta jooksul. Sonaatide senine mängitavus on olnud väga erinev: alates sellest, et mõne sonaadi senisest ettekandest puudub info kuni sonaatideni, mida organistid armastavad sageli mängida. Ettekandele tulevad Artur Kapi 2 orelisonaati, Alfred Karindi 4 orelisonaati, Juhan Aaviku, Johannes Hiobi, Johannes Kappeli, Edgar Arro, Els Aarne ja Kaljo Raidi orelisonaadid. Ette kandmata jäävad Evald Braueri orelisonaat, mille käsikirja ei õnnestunud leida ja Hillar Saha orelisonaat, mille käsikiri ei olnud piisavalt arusaadav.

Sonaate esitavad organistid Kristel Aer, Piret Aidulo, Tiit Kiik, Ulla Krigul, Ines Maidre, Kersti Petermann, Kadri Ploompuu, Hille Poroson, Tiia Tenno ja Toomas Trass. Kaasatud on kaks organisti väljastpoolt Eestit - Tallinna Konservatooriumi haridusega Natalia Enko Moskvast ja Christian-Markus Raiser Karlsruhest. Orelisonaatide esitust toetab Eesti Kulturkapital.

Esimene kontsert sarjas "Eesti heliloojate orelisonaadid" toimub 17. veebruaril Tallinna toomkirikus. Ettekandmisel on Juhan Aaviku (sündinud 1884 Holstres, surnud 1982 Stockholmis) Orelisonaat. Esineb toomkiriku organist Kadri Ploompuu.

Juhan Aavik kirjutas orelisonaadi aastatel 1950-51 Rootsis Bergsbrunnas. Helilooja kasutab siin mitmeid rahvalikke viise, enamasti tema enda poolt kirjutatud isamaalistest lauludest. Tuntuim neist on "Hoia, Jumal, Eestit", mis kõlab sonaadi kolmandas osas ulatuslikult arendatuna.

Orelipooltunni algus kell 12, sissepääs annetusega.

Vaata ka: http://toomkirik.ee/

Tagasi