Muusikauudised

1.–6. jaanuarini toimuv bachFest 2025 tuleb taas suurepäraste muusikute ja Eesti esiettekannetega



Tallinna rahvusvaheline muusikafestival bachFest on alates 2012. aastast tutvustanud Bachi ja tema ajastu heliloojate loomingut. Et paremini mõista Johann Sebastian Bachi muusikat, peame teadma, mis toimus sel ajal mujal Euroopas. On ju Bachi looming üks suur süntees saksa, itaalia ja prantsuse muusikast. Kui poleks olnud Vivaldit, Corellit, Scarlattit, Couperin'i või Lully'd, ei oleks Bachi muusika selline nagu me teda praegu imetleme. J.S. Bach oli suhtluses paljude kaasaegsete kolleegidega mitmelt poolt Euroopast. Nii oli ta kirjavahetuses prantsuse heliloojate François Couperini ja Nicolas de Grignyga, kes saatsid Bachile tutvumiseks oma teoseid. Antonio Vivaldi ja tema kaasaegsete itaalia heliloojate teosed Bachi töötlustes pole samuti kellelegi saladuseks.


Festival bachFest toob kuulajateni barokkmuusikat, mida seni pole Eestis mängitud või on väga harva esitatud. Väga palju põnevat barokkmuusikat on Euroopas alles taasavastatud või koguni just leitud. Eestis on viimasel ajal peale kasvanud tubli barokkmuusikute „koorekiht“, kes on võtnud selle ajastu muusika esitamise endale südameasjaks. Loodetavasti on ka bachFest andnud sellesse oma panuse. Siiski on arenemisruumi veel palju, eeskätt prantsuse barokkmuusika valdkonnas. Nagu prantsuse suurmeister François Couperin 300 aastat tagasi ütles: „Meie muusika on nagu meie keel, me kirjutame ühtmoodi, aga räägime hoopis teisiti“. Ja nii ta on. Oleme hetkes, kus me oskame seda muusikastiili matkida, aga selleks, et see voolaks niiöelda aktsendivabalt, on veel pikk maa minna.

Alates aastast 2025 oleme valinud festivali peakirikuks Tallinna Piiskopliku Toomkiriku. Kammerkontserdid toimuvad traditsiooniliselt ikka Tallinna Mustpeade majas.

Aare-Paul Lattik
bachFest kunstiline juht


Lisainfo: www.bachfesttallinn.ee
 

Tagasi