Rasmus Puur

23.03.1991
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2014

Rasmus Puur on viljakas koorimuusika autor, tunnustatud dirigent ja hinnatud arranžeerija, kes on silma paistnud kui XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" ideekavandi autor ning Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks lavale tulnud ooperi "Pilvede värvid" looja.

Rasmus Puur lõpetas 2014. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni eriala (õppejõud Tõnu Kõrvits, René Eespere) cum laude. Lisaks õppis ta dirigeerimist Tõnu Kaljuste juures. 2012. aastal osales ta Vince Mendoza ja Metropole Orkesti rahvusvahelisel arranžeerijate meistrikursustel. 2022. aastal lõpetas Puur EMTA heliloomingu magistrantuuri cum laude prof Tõnu Kõrvitsa juures.

Rasmus Puur on kirjutanud orkestrimuusikat, vokaal- ja instrumentaalseid kammerteoseid, teatrimuusikat ning hulgaliselt seadeid. Põhiosa tema loomingust moodustab koorimuusika, mille hulgas on kantaadid "Unes nägin ma Eestimaad" (2018, tekst: Doris Kareva), "Vabaduse tuul, tarkuse tuul" (2018, tekst: Sulev Oll) ja "Talvekantaat" (2016), tsüklid "Kauged jõulud" (2018), "Kestmise laulud" (2019), "Seitse miniatuuri Kaalu Kirme tekstidele (2015) jt. "Meie" ühendkoorile ja "Maa, mida armastan" lastekoorile on kõlanud laulupidudel. Kevadel 2017 esietendus Kultuurikatlas tänapäeva noorte tunnete ja mõtete üle arutlev kontsertetendus "Kord annan end päriselt ära", mille keskmeks olid kooritüklid "Noore naise mõtted" ja "Noore mehe mõtted" (lavastaja Priit Võigemast). 2017. aasta sügisel esietendus Rahvusooperis Estonia tema ooper "Pilvede värvid" (libreto Laur Lomper, lavastaja Roman Baskin), mis oli Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks pühendatud ooperiloomingu konkursi võidutöö.

Puuri loomingut on esitanud Tallinna Kammerorkester, Rahvusooper Estonia orkester, Vanemuise teatri orkester, Nargenfestivali orkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, kammerkoor Collegium Musicale ning paljud harrastuskollektiivid.

Rasmus Puur on hinnatud arranžeerija ja orkestreerija – tema tööde hulka kuuluvad näiteks Jarek Kasari/UkuUusbergi ooper "Katuselt", Priit Pajusaare ooper "Prints ja kerjus" ja muusikal "Lotte unenäomaailmas" jt.

Aastatel 2007–2017 vedas Puur koos Edmar Tuulega noorteorkestrit Reaalmažoor, mis andis oma tegevuse jooksul üle 80 kontserdi ja 6 heliplaati. Ta on olnud muusikaline juht ja dirigent Jarek Kasari ooperis "Katuselt" (NO99 Põhuteater) ning muusikalis "Shrek" (NUKU), samuti Eesti Vabariigi 101. aastapäeva kontsertaktuse muusikaline juht aastal 2019. Rasmus Puur oli 2017. aasta XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" ideekavandi autor (koos Veiko Tubinaga) ja peadirigendi assistent, 2019. aastal XXVII laulupeo "Minu arm" segakooride liigidirigent. Aastast 2015 on ta Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri dirigent, aastast 2021 Vabariigi Presidendi kultuurinõunik.

Oma tegevuse eest on ta pälvinud Eesti Kooriühingu preemia Aasta noor dirigent 2017, Eesti Sümfooniaorkestrite Liidu aastapreemia 2017, Veljo Tormise fondi stipendiumi (2020), Tõnu Kaljuste nimelise stipendiumi (2021) ja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia (2021).

© EMIK 2020
Täiendatud 2022 juunis

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).