Muusikauudised

Pianist Ivari Ilja juubelikontsert Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis


Foto: Kaupo Kikkas


Kolmapäeval, 8. mail tähistab armastatud pianist, pedagoog ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja oma 60. sünnipäeva kontserdiga Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis. Kontserdil algusega kl 19.00 tuleb ettekandele pianisti lemmikheliloojaks kujunenud Frédéric Chopini klaverimuusika. Kõlavad „Fantaasia“ f-moll op. 49, „Neli masurkat“ op. 33, „Skertso“ nr 2 b-moll op. 31, „Kaks nokturni“ op. 62, „Eksprompt“ Fis-duur op. 36 ja sonaat nr 3 h-moll op. 58.

Ivari Ilja on eesti juhtivaid pianiste, keda hinnatakse kõrgelt nii solisti kui ka ansamblistina. Ilja on õppinud klaverit Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Laine Metsa juures ja Moskva konservatooriumis Vera Gornostajeva ning Sergei Dorenski klaveriklassis. Tema repertuaaris annavad tooni peamiselt romantilise ajastu heliloojate, eelkõige Frédéric Chopini, Johannes Brahmsi ja Robert Schumanni looming, aga ka Wolfgang Amadeus Mozarti, Sergei Prokofjevi ja Benjamin Britteni teosed (sealhulgas ka klaverikontsert).

Väljapaistev kontserttegevus on viinud Iljat mitmele poole maailma, olles pakkunud esinemisvõimalust paljudes mainekates kontserdisaalides, nende seas Londoni Wigmore Hall, Milano La Scala, Tokyo Suntory Hall, Carnegie Hall ja Avery Fisher Hall New Yorgis, Berliini Kontzerthaus, Musikverein Viinis jm. Ilja on esinenud koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, Leningradi Filharmoonia Akadeemilise Sümfooniaorkestriga, Moskva Sümfooniaorkestriga ja Põhjamaade Sümfooniaorkestriga. Tema lavapartneriteks on olnud mitmed rahvusvaheliselt tunnustatud lauljad nagu Irina Arhipova või Maria Gulegina, tihe koostöö sidus Iljat legendaarse baritoni Dmitri Hvorostovskiga.

Iljat on tunnustatud Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga (2001) ning Eesti Muusikanõukogu aastapreemiaga (2006). Ta on Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimees ning Eesti Muusikanõukogu president.

Alates 1986. aastast on Ilja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud (aastast 1999 professor), samuti olnud sealse klaveriosakonna juhataja. Hinnatud pedagoogina on ta koolitanud mitu põlvkonda pianiste, nende hulgas näiteks Sten Lassmann, Mihkel Poll, Maksim Štšura, Johan Randvere, Sten Heinoja jt. Alates 2017. aasta 1. septembrist on Ivari Ilja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori ametis.


Piletid kontserdile on saadaval Piletilevi müügipunktides ning enne kontserdi algust kohapeal.
NB! Kontsert on välja müüdud!

Vaata ka: Mustpeade maja

Tagasi