Muusikauudised

Noor tšellist Marcel Johannes Kits võitis maineka rahvusvahelise konkursi

Tänavu 60. korda Bukarestis toimunud Rahvusvaheline George Enescu nimeline konkurss kutsub avastama tänaseid kõige andekamaid noori artiste ja homseid klassikalise muusika suurkujusid. Esmakordselt konkursi ajaloos otsustas žürii, et kolme noore muusiku asemel saab finaali neli, mida toetas konkursile registreeritud võistlejate äärmiselt kõrge kunstiline tase.

Eile, 11. septembri õhtul toimunud konkursi finaalis esitas 23-aastane Marcel Johannes Kits Dmitri Šostakovitši Tšellokontserdi nr. 1 es-moll George Enescu Filharmooniaorkesteriga dirigent Paul Watkinsi juhtimisel. „Nii maineka konkursi võit on kahtlemata eesti tšellistide üks suuremaid saavutusi läbi aegade rahvusvahelisel areenil,” rõõmustab Eesti Interpreetide Liidu juhatuse aseesimees, tšellist Henry-David Varema. „See on kinnitus Marceli erakordsele potensiaalile ja võimekusele ning tõenäoliselt suurte saavutuste algus.”

Konkursi teise koha pälvis hiinlane Yibai Chen ja kolmandaks ning neljandaks tulid vastavalt prantslane Stanislas Kim ja jaapanlane Shizuka Mitsui. Lisaks esikohale pälvis noor tšellist kaks eripreemiat – stipendiumi osalemaks meistrikursutel Berliinis (Blackmore International Music Academy) ja Viinis toimuvatel ning pakkumise esineda järgmisel hooajal koos dirigent Paul Watkinsiga.

1995. aastal sündinud tšellist Marcel Johannes Kits sai laiemalt tuntuks, kui võitis esikoha telekonkursil Klassikatähed. Hiljem on teda tunnustatud teistegi preemiatega, näiteks esikoht Eesti keelpillimängijate konkursil ning esikoht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias. Ta on soleerinud mh ERSO, Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheimi, Jena filharmoonia, Iisraeli sümfooniaorkestrite ees. Tšelloõpinguid alustas Marcel viie aastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis õpetajate Laine Leichteri ning Mart Laasi klassis. Aastatel 2014–2018 õppis ta Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel ning käesoleval aastal jätkab õpinguid Berliini Kunstiülikoolis professor Jens Peter Maintzi tšelloklassis. Marcel Johannes Kits on Eesti Interpreetide Liidu liige ning 2016 ja 2017 aasta stipendiaat. Eestis on teda on võimalik kuulata veebruaris Estonia kontserdisaalis Interpreetide Liidu juubelifestivalil „Virmalised” ning koos ansamblikaaslase ja hea sõbra Rasmus Andreas Raidega antakse tasuta kontsert rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril Berliinis, Mendelssohn-Remise muuseumis.

Lisainfo: Marcel Johannes Kits
Enescu-nimeline konkurss

Tagasi