Mariliis Valkonen

31.07.1981 Tallinn
Eesti Heliloojate Liidu liige alates 2005

Mariliis Valkonen lõpetas 2001. aastal muusikateooria erialal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli, kus õppis ka kompositsiooni Lembit Veevo juures. Samal aastal astus ta Eesti Muusikaakadeemiasse, mille lõpetas kompositsiooni erialal professor Eino Tambergi juhendamisel 2005. aastal. 2012. aastal omandas samas magistrikraadi, juhendajaks Helena Tulve. 2004 ja 2006 võttis Mariliis Valkonen osa rahvusvahelisest noorte heliloojate workshop’ist Dundagas, Lätis.

Valkoneni muusikat on esitanud Mati Mikalai, Sten Lassmann, NYYD Ensemble, Ansambel U:, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, kammerkoor Collegium Musicale, tema teosed on kõlanud festivalil "Eesti muusika päevad", "Klaaspärlimäng" ja Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivalil. Oma loomingu eest on helilooja pälvinud preemiaid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sügisfestivali loomingukonkurssidel (sh. I preemia ansambliteose "Teekonna juhus" eest 2005. aastal), segakoorilaul "Kodutee" tuli esimeseks 2004. aastal toimunud Eesti isamaaliste laulude konkursil ning kõlas ka X noorte laulupeol 2007. aastal.

Valkoneni klaveripala "talsu iela" sai I koha festivali "Eesti muusika päevad 2005" raames toimunud üliõpilaste loomingukonkursil, teos "The Detective" kolmele sopranile ja löökpillidele pälvis festivali "Eesti muusika päevad 2005" ja "Lendutõus" segakoorile ja keelpillikvartetile "Eesti muusika päevad 2013" heliloojapreemia. 2023. aastal pälvis Valkonen Veljo Tormise Fondi stipendiumi.

Mariliis Valkonen:
"Mulle meeldib muusikateosest mõelda kui laulust. Seda võib laiendada igale kunstiteosele. Laul on inimesele väga omane. Laul kui hääl ja hingamine. Laulus on alati mingi jutt jutustada. Komponeerimisel püüan ka kõige abstraktsemaid või mittemeloodilisemaid ideid häälega järele aimata, kujundit otseselt kompida ja välja voolida.

Minu jaoks on muusika kirjutamise juures eriti oluline intuitiivsus. Ma pole kunagi komponeerimisel abiks võtnud matemaatikat või geomeetriat, kasutanud läbivalt spetsiaalseid tehnikaid või piiritlenud end rangelt süsteemidega. Sellest võib-olla ka lõigulisus ja fragmentaarsus vormis. Oma stiili pole ma veel ära tundnud, veelgi enam – mulle on hakanud "stiilituse" mõte meeldima. Iga uus teos võiks olla eelmisest kardinaalselt erinev. Ühiseks tunnusjooneks jääks minu puhul mõni jõuline ja selge žest ja/või humoorikana näivad võõrkehad."

Soundcloud

© EMIC 2006
Täiendatud novembris 2017

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).