Kolm lindu

Kammerkoor Kolm Lindu sündis Tartus 2017. aastal. Kolme esimese hooaja jooksul on kollektiiv ette valmistanud viis pikemat kava, mis on koosnenud peamiselt Lääne-Euroopa kooriklassikast (Debussy, Kodály, Rautavaara, Ravel, Schütz jt) ja eesti koorimuusikast (Kõrvits, Pärt, Tormis). Seni kõige enam esitatud kontserdiprogrammis „Creator Spiritus” oli suur osa ka gregooriuse laulul.

Koori dirigent on Valter Soosalu, lisaks palutakse igal hooajal kooriga töötama külalisdirigendid. Inspireerivat koostööd on tehtud inglasest Benjamin Kirki, Jaan-Eik Tulve (Vox Clamantis) ja Mikk Üleojaga (Eesti Rahvusmeeskoor), instrumentalistide Vambola Kriguli (ERSO, Ensemble U:), Theodor Sinki (ERSO) ja Uku Tootsiga, folk-džässlauljatari Kadri Voorandiga ning heliloojate Maria Kõrvitsa, Tõnu Kõrvitsa ja Laura Jēkabsonega. Oma esimese tellimusteose esitas koor 2019. aastal helilooja Maria Kõrvitsale – sündis teos „Akvarell II” koorile ja tšellole Sirje Kadalipu sõnadele (juhatas Valter Soosalu, tšellol Theodor Sink).

Kooris ei laula elukutselised lauljad, ent kollektiivi suunitlus on põhjalik ja inspireeriv õppetöö ning mitmekesise, ilusa ja nõudliku repertuaari laulmine – eelkõige rõõm intensiivsest ja mõtestatud muusika tegemisest. Protsess on kollektiivi jaoks väga tähtis.

Koori naislauljad kannavad kunstnik Mari Segeri kõrvaehteid kollektsioonist „Leaves” ning keskkonda hoidvast peenvillasest materjalist kooriseelikuid.

Koori nimest. On üks linnumuinasjutt, kus saavad kokku kõik maailma linnud ja arutavad, mis on kõige tähtsam või parem asi maailmas. Luik arvab, et armastus, koolibri ütleb, et nauding, harakas raha, pelikan pühendumine jne jne, kuniks sekkub fööniks – lindude kuningas, nagu muinasjutu autor teda nimetab. Tema ütleb, et kõige tähtsam on elada hingest, elada leegitsedes ennast säästmata. Elada nii, et sinu kaastundlik valgus maailma soojendada võiks. Ta ütleb, et me kõik oleme erilised, me kõik oleme olulised, meie olemegi elu. Kui lisada siia linnumotiivina vaba lauglev lendamine kusagil kõrgel metsamühinate kohal, siis saidki need kaks mõttelendu nimeks kokku. Linnud on siin kujund – soovid, mõtted, lootused, unistused. Need pruugivad kõigil meie lauljatel erinevad olla, aga ühise alge puhul saavad kaasas käivad erinevused just Maailmaks kokku. Miks just kolm lindu? Ükski teine arv ei tulnud pähegi. Tagant järele alateadvusele järele püüda jõudes, tundub üks kuidagi kummaline, kaks vastandav või rööpne, neli liialt häälerühmalik, viis justkui ansambel. Niisiis, Kolm Lindu.

Vaata ka:
Kolm lindu koduleht
Facebook

EMIK 2020