Muusikauudised

Jaan Räätsa juubelikontserdid

15. oktoobril 2012 tähistab 80. juubelisünnipäeva helilooja Jaan Rääts. 4. ja 5. oktoobril toimuvad Pärnus ja Tallinnas Jaan Räätsa loomingule pühendatud juubelikontserdid, kus kõlab läbilõige helilooja teoste paremikust.

Kavas:
Kontsert kammerorkestrile, op. 16
“Marginaalid”
Klaveritrio nr. 7, op. 125
Tokaata
Viiulikontsert nr. 2
Kontsert trompetile, klaverile ja keelpilliorkestrile, op. 92
Sümfoonia nr 3, op. 10

Esinevad Pärnu Linnaorkester, klaveriduo Natalia Sakkos – Toivo Peäske, Lauri Väinmaa (klaver), Indrek Vau (trompet), Mari Poll (viiul), Robert Traksmann (viiul), Rasmus Andreas Raide (klaver) ja Marcel Johannes Kits (tšello). Juhatab Jüri Alperten.

Kontserdid toimuvad 4. oktoobril kell 19 Pärnu kontserdimajas ja 5. oktoobril kell 19 Estonia kontserdisaalis.

Aasta alguses riikliku elutööpreemia pälvinud Jaan Rääts on ühe ajastu sümbol eesti muusikas. 1980ndatel tähistas tema muusika mosaiiksemaks muutumine postmodernistliku etapi algust siinses helikeeles. Omamoodi ajastumärk on 1961. aastal loodud Räätsa legendaarne kontsert kammerorkestrile, üks maailma mängitumaid eesti muusika teoseid. Juubelikontserdil, mille kava valmis koostöös Kalle Randaluga, kõlab läbilõige helilooja teoste paremikust. See on tõeline etendus, elurõõmus ja esinduslik, kirev nagu karnevalil ikka, täis muusikalisi üllatusi.

Jaan Rääts: “Suhtun vanusesse teistmoodi, kui filosoofiliselt suhtutakse – et inimene vanusega muutub. Mina tunnen ennast täpselt samasugusena kui 30aastaselt! Põhjus on ilmselt selles, et puutun pedagoogina väga palju kokku nooremate inimestega.”

Tagasi