Muusikauudised

Muusikafestivalid juulis

Juulis toimub pea kümmekond muusikafestivali Eestimaa erinevais paigus, kus lisaks Eesti tippmuusikutele on võimalik kuulda orkestreid, koore ja soliste ka välismaalt. Eriilmelised festivalid esitlevad muusikat barokist kaasajani.

Haapsalu Vanamuusikafestival 2. – 6. juuli
http://www.concertogrosso.ee/hvmf2008/index.php
 

XV Haapsalu Vanamuusika Festivali kontsertidel Haapsalu Toomkirikus esinevad ansambel Studio Vocale, ansambel Les Witches (Prantsusmaa), José Miguel Moreno (vihuela ja barokk-kitarr, Hispaania), Hans Jörg Mammel (tenor, Saksamaa) ja Ludwig Holtmeier (haamerklaver, Saksamaa). Festivali lõppkontserdil tuleb ettekandele Georg Friedrich Händeli oratoorium “Theodora”, esitavad Kädy Plaas (sopran), Charles Humphries (kontratenor, Suurbritannia), Teele Jõks (metsosopran), Mati Turi (tenor), Uku Joller (bass), Haapsalu Festivali koor ja Tallinna Barokkorkester festivali kunstilise juhi Toomas Siitani dirigeerimisel.

Festivali eesmärgiks on viia meie muusikuid ja publikut lähemale varajase muusika ajastule kõrgetasemeliste ettekannete kaudu.


Viljandi Vanamuusikafestival 6. – 13. juuli
http://www.viljandimaa.ee/vanamusa/?p=21
 

Festivali kontserdid toimuvad Viljandi kirikutes, erinevates saalides ning muudes paikades. Esinevad vokaalkvintett Amarcord (Saksamaa), ansambel Alla Polacca (Poola/Saksamaa), José Miguel Moreno (vihuela ja barokk-kitarr, Hispaania). Barokkansambli Corelli Consort kontserdil on kaastegev kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, kes räägib Viljandi mõisast ja Kirsimäe aidast, millest tänaseks on saanud Eesti Pärimusmuusika Keskus. Festivali lõppkontserdil kõlab barokkorkestri ja solistide esituses Johann Valentin Mederi ja tema Liivimaal tegutsenud kaasaegsete vaimulik ja ilmalik muusika. Eesti vanim vanamuusikafestival sai alguse 1982. aastal, selle kunstiline juht on Neeme Punder.


Hiiumaa Kammermuusika päevad 11. – 13. juuli
http://www.hot.ee/hiiukammer/index.html
 

Kontsertidel Reigi kirikus, Pühalepa kirikus, Soera Talumuuseumis, Hiiumaa muuseumis ja Suuremõisa lossis esinevad erinevad kammerkoosseisud nii Eestist kui ka välismaalt, teiste hulgas Helma Leenhouts (viiul) ja Jan Hoijtink (klaver) Hollandist, Arvo Leibur (viiul), Lembit Orgse (klavessiin), Teet Järvi (tšello), Marius Järvi (tšello) jt. Festivali kunstiline juht on Mart Ernesaks.


Seitsme Linna Muusikafestival 11. – 18. juuli
http://www.concert.ee/index.php?sisu=tekst&mid=137&lang=est
 

Ida-Virumaa suvefestival „Seitsme linna muusika” toimub tänavu kümnendat korda ning pakub publikule kaheksa päeva jooksul 11 kontserti. Kavas nii klassikaline muusika, vanamuusika kui ka džäss- ja levimuusika.

Esinevad sopran Agnes Alibert (Saksamaa), oboist Rafael Palacios (Prantsusmaa), klavessinist Imbi Tarum, tšellist Tõnu Jõesaar, NATO bigbänd (Belgia), lauljanna Eve Cornelius (USA) koos saksofonist Lembit Saarsalu ja Estonian Dream Big Bandiga, Super Akordion Trio (Jaak Lutsoja, Henn Rebane, Allan Jakobi), sopran Julia Lentsman koos pianist Maksim Štšuraga, Lembit Saarsalu koos kitarrist Mart Soo ja kontrabassist Taavo Remmeliga, Ulthima Thule ja Tõnis Mägi, Meribel Müürsepp ja Uku Suviste koos ansambliga SaxEst. Festivali kunstiline juht on Raivo Tarum.


Pärnu Ooperipäevad 11. – 12. juuli
http://www.concert.ee/index.php?sisu=tekst&mid=682&lang=est

VI Pärnu Ooperipäevade peakülaline on tänavu Moskva ooperiteater Helikon, mängukavas Nikolai Rimski-Korsakovi ooper „Tsaari mõrsja” (lavastaja Dmitri Bertman) ja Gershwini gala Vladimir Ponkini dirigeerimisel Pärnu Kontserdimajas.


Festival „Klaaspärlimäng” 16. – 27. juuli
http://www.erpmusic.com/p_concerts.htm
 

Igasuvine muusikafestival „Klaaspärlimäng” on inspireeritud Hermann Hesse samanimelise romaani ainestikust, mistõttu  püütakse muusikat vaadelda ning presenteerida ebatavalisest vaatenurgast. „Klaaspärlimängu” kontserdid toimuvad põhiliselt Tartus, festivalist on võimalik osa saada ka Tallinnas ja Pärnus.

Festivalil astuvad üles ansambel Villancico (Rootsi), vanamuusikaansambel Laus Concentus (Itaalia), saksofonist Anders Paulsson (Rootsi), „Klaaspärlimängu” kammerorkester Türgi dirigendi Emre Araci juhatusel, klavessinist Irina Zahharenkova (Eesti), klarnetist Selvadore Rähni (Eesti/Island), tšellist David Geringas (Leedu/Saksamaa), pianist Michie Koyama (Jaapan), segakoor Latvija Risto Joosti dirigeerimisel ja Euroopa Liidu Barokkorkester Lars Ulrik Mortenseni juhatusel.

Eesti muusikast tuleb ettekandele Urmas Sisaski oratoorium „Pro patria” Eesti Kaitseväe Orkestri, Estonia Seltsi Segakoori ja metsosopran Helen Lokuta esituses, dirigeerib Peeter Saan. Festivali kunstiline juht on Peeter Vähi.


David Oistrahhi Festival 18. – 29. juuli
http://www.oistfest.ee/
 

Tänavune David Oistrahhi festival on pühendatud legendaarse viiulikunstniku 100. sünniaastapäevale. Festivali põhilisteks kontserdipaikadeks on Pärnu Eliisabeti kirik, Pärnu raekoda ja Pärnu Kontserdimaja. Festivalikorraldajate soov on hoida Pärnus elus kunagi Oistrahhi poolt loodud vaimsust: tuua siia parimaid muusikuid ja põnevat muusikat, seal hulgas uudisloomingut.

Sel aastal on külaliste hulgas väljapaistvad viiuldajad Viktor Tretjakov (Venemaa), Natalia Lihhopoi (Venemaa/Saksamaa), Tatjana Berman (Suurbritannia), Clara Abou (Prantsusmaa), Akiko Suwanai (Jaapan), Lidia Mordkovitš (Venemaa/Suurbritannia), Aleksander Gilman (Saksamaa), Kathy Kang (Saksamaa), Irmina Trynkos (Poola) ja Mihhail Gantvarg (Venemaa). Lisaks Antti Siirala (klaver, Soome), Aleksandra Lubtšanski (sopran, Venemaa/Saksamaa), Esa Ruuttunen (bariton, Soome), Jevgenia Gratšova (sopran, Venemaa), Sergei Braga (tenor, Venemaa), David Geringas (tšello, Leedu/Saksamaa), mustlasorkester Gypsy Devils (Slovakkia), Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester ja segakoor Latvija.

Eesti muusikutest astuvad üles Kalev Kuljus, Marko Martin, Sigrid Kuulmann, Selvadore Rähni, Maarika Järvi ja keelpillikvartett Prezioso. Peterburi Festivaliorkestrit (Venemaa) dirigeerivad Neeme Järvi Suveakadeemia dirigendid, Paavo Järvi, Kiyotaka Teraoka ja Fabio Mastrangelo.

RTÉ Vanbrugh Quarteti (Iirimaa) kontserdi kavas on Galina Grigorjeva teose esiettekanne. Neeme Järvi Suveakadeemia lõppkontserdil esitab Üle-Eestilise Noorte Sümfooniaorkester Villem Reimanni, Urmas Sisaski, Helmut Rosenvaldi muusikat. Festivali kunstiline juht on Allar Kaasik.


Rapla Kirikumuusika Festival 20. juuli – 9. august
http://www.raplamv.ee/atp/?id=22602

Festivali eesmärk on hea muusika viimine ka kõige väiksematesse Eesti maakirikutesse, keskpunktis väärtteosed eeskätt vaimulikust, aga ka ilmalikust repertuaarist. Festivali kontserdid toimuvad Raplamaa, Järvamaa, Viljandimaa ja Läänemaa kirikutes. 

Avakontsert “Muusika 17. sajandi Liivimaa hansalinnades” on pühendatud Johann Valentin Mederile (1679-1719). Barokkorkestri ees laulavad Kädy Plaas (sopran), Kaia Urb (sopran), Toomas Tohert (tenor), Uku Joller (bass).

Lisaks esinevad festivalil erinevate programmidega tütarlastekoor Ellerhein, Orthodox Singers, Tõnis Mägi, ansamblid Tallinn Baroque, Vox Clamantis jpt. Eesti Rahvusmeeskoor annab Vahastu kirikus kontserdi “Gustav Ernesaks 100”, juhatavad Olev Oja ja Kuno Areng.


Saaremaa Ooperipäevad 21. – 27. juuli
http://www.concert.ee/index.php?sisu=tekst&mid=692&lang=est
 

Esimestel Saaremaa Ooperipäevadel Kuressaares on laval Aino Kallase näidend ja Tauno Pylkkäneni lühiooper „Patseba Saaremaal” Rahvusooper Estonia solistide esituses (lavastaja Garmen Tabor), George Gershwini ooper „Porgy ja Bess” (Black American Opera, Broadway) ning Jaques Offenbachi ooper „Hoffmanni lood” (teater Vanemuine, lavastaja Dmitri Bertman).

Galakontserdil astuvad üles Ain Anger Viini Riigiooperist, solistid Moskva Suurest Teatrist, Ankara Riigiooperist ja Rahvusooper Estoniast, Vanemuise Sümfooniaorkestrit juhatab Eri Klas.

Soolokontserdi annavad bariton Tommi Hakala (Soome) ja bass Ain Anger, kelle kavas on Eesti esiettekandes Ülo Kriguli „Kolm laulu Indrek Hirve sõnadele”.

Eesti Rahvusmeeskoor koos Saaremaa Ühendatud Meeskooriga annab kontserdi Gustav Ernesaksa muusikast. Kuressaare Linnateatris on avatud näitus Gustav Ernesaksa ooperiloomingust. Festivali kunstiline juht on Arne Mikk.


Mariliis Valkonen

Tagasi