Muusikauudised

Algab 56. rahvusvaheline heliloojate rostrum

Tänavune rahvusvaheline heliloojate rostrum toimub 8.–12. juunini Pariisis. Rahvusvaheline Muusikanõukogu ja Prantsuse Raadio korraldataval üritusel osaleb sel aastal 28 raadiojaama kogu maailmast, võistlemas on 57 viimase viie aasta jooksul loodud teost.

Eestit esindavad rostrumil Tauno Aintsi teos „1film” (2006) flöödile, klarnetile, klaverile, löökpillidele, viiulile ja tšellole ansambel U: ettekandes ning Mirjam Tally sümfooniline teos „Turbulence” Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esituses (dirigent Risto Joost). Rostrumi žürii töös osaleb Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder, rostrumi tulemused selguvad 12. juuni pärastlõunal.

 


Tauno Aints
Foto: Triin Maasik/Harriet Stuudio

Tauno Aints (1975) on õppinud Viljandi Kultuurikolledžis levimuusika erialal, 2004. aastal lõpetas ta Eesti Muusikaakadeemia professor Lepo Sumera ja Helena Tulve kompositsiooniklassis. Aastatel 2002–2007 oli Aints tegev popmuusikuna ansamblis Genialistid. Tema on kirjutanud kooriteoseid, kammer- ja orkestrimuusikat, muusikat filmidele ning teatrilavastustele. Lisaks on Aints teinud üle 150 seade erinevatele popmuusika koosseisudele. Aintsi loomingus on väljapaistev koht lastemuusikal. Populaarsed on tema laulud lastesaatest „Buratino tegutseb jälle”, nukuteatrilavastustest ja kontsertetendusest „Limpa”.

Mirjam Tally (1976) on kõladega eksperimenteeriv helilooja, kes oma muusikas kasutab julgelt ja põnevalt elektroonikat ning nii naaberrahvaste kui ka eksootilisi rahvapille. Tally on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia 2000. aastal Lepo Sumera õpilasena ning on täiendanud end Rauno Remme juures elektroonilise muusika alal. 2003. aastal omandas samas magistrikraadi. Praegu elab ja tegutseb Mirjam Tally vabakutselise heliloojana Rootsis ning töötab Visby rahvusvahelises heliloojate keskuses. 


Mirjam Tally

Rahvusvaheline heliloojate rostrum on raadio vahendusel toimuv heliloomingu konkurss, milles osalevad maailma raadiojaamade helisalvestised nüüdismuusikast. Rostrumi eesmärk on tutvustada ja levitada uut muusikat rahvusraadio vahendusel üle maailma. Parimad teosed kõlavad järgneva hooaja jooksul enam kui kolmekümnes maailma raadiojaamas.

Konkurss toimub käesoleval aastal juba 56. korda, Eesti osaleb rostrumil 16. korda. 2004. aastal võitis Helena Tulve teos „Sula“ esikoha põhikategoorias, noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias on varem võitnud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007).

Agnes Toomla

Tagasi