Muusikauudised

Raimo Kangro 60. sünniaastapäev

21. septembril oleks saanud 60-aastaseks helilooja Raimo Kangro, neoklassitsistliku stiilisuuna üks värvikamaid esindajaid eesti muusikas. Samal päeval toimub Estonia kontserdisaalis heliloojale pühendatud mälestuskontsert. Klassikaraadio toob septembrikuus kuulajani terve rea temaga seotud saateid.  

Raimo Kangro sündis 1949. aastal Tartus ja omandas komponistikutse Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (1973) Jaan Räätsa ja Eino Tambergi õpilasena. Tema helikeelt iseloomustavad aktiivne rütmika ning stiililaenud popmuusikast ja arhailistest muusikastiilidest.

Kangro loomingus on tähtsal kohal kontserdižanr: ta on kirjutanud 12 instrumentaalkontserti erinevatele sooloinstrumentidele, sealhulgas kolm kaheklaverikontserti. Autori mänglev fantaasia avaneb aastail 1991–2000 valminud 12-osalises instrumentaalmuusika-sarjas „Displays”, mis portreteerib ajaloolisi isikuid ja mütoloogilisi olendeid. Kangro 13 eriilmelise lavateose hulka kuulub lastemuusikale, aga ka sellised eesti ooperiklassikasse kuuluvad teosed nagu Aleksei Tolstoi jutustusel „Siug” põhinev süvapsühholoogiline ooper „Ohver” (1981), Karl August Hermanni laulumängust „Uku ja Vanemuine” (1907) inspireeritud ja koduvillast eestlust tögav „Uku ja Ecu” (1997) ning ka helilooja viimane lavateos „Süda” (1999) – lopsakas paroodia ühiskonna ja globaalprobleemide ainetel. Kangro ande lüürilisem pool avaneb tema vokaalmuusikas, eriti abikaasa Leelo Tungla ja tütarde Kirke ja Maarja Kangro tekstidele kirjutatud teostes.

Heliloojatöö kõrvalt töötas Raimo Kangro eri aegadel Eesti Televisiooni muusikajuhina, Eesti Muusikafondi direktorina ning Eesti Heliloojate Liidu konsultandina, juhatuse esimehe kohusetäitjana ja esimehena. Kuni oma surmani oli ta ka festivali „Eesti muusika päevad” üks kunstilisi juhte ja Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooniõppejõud.

Eesti Kontsert tähistab Raimo Kangro 60. sünniaastapäeva 21. septembril kell 19.00 kontserdiga Estonia kontserdisaalis, kus esinevad Läti pianistid Raffi Haradžanjan ja Reinis Zariņš, löökpilliansambel PaukenfEst ning instrumentaalsolistid Mihkel Peäske (flööt) ja Toomas Vavilov (klarnet). Kavas on „Variatsioonid läti rahvalaulule“ kahele klaverile (1990), „Display V“: „Ingli portree“ flöödile, klarnetile ja kahele klaverile (1993), Klaverisüit (1968, seade löökpilliansamblile), Sonaat kahele klaverile (1981), I osa „Kolmest eesti rahvaviisist“ flöödile (1992) ja „Display I“: „Steve Reichi portree“ kahele klaverile ja löökpillidele (1991).

Heliloojate Liit meenutab Raimo Kangrot sarja „Helilooja, kes sa oled?“ raames: 20. septembril kell 17.00 toimub Heliloojate Majas mälestusõhtu, kus heliloojast kõnelevad tema lähedased, kolleegid ja õpilased, sealhulgas Leelo Tungal ja Maarja Kangro, Olav Ehala, Tõnu Kaljuste, Raffi Haradžanjan, Tõnu Kõrvits, Timo Steiner, Ülo Krigul, David Vseviov ja Kai Ups. Kangro klaverimuusikat esitavad Nata-Ly Sakkos ja Toivo Peäske. Vaid selleks õhtupoolikuks avataks Heliloojate Maja I korrusel Kangro kontor-muuseum.

Klassikaraadio toob Raimo Kangro sünniaastapäeva puhul kuulajani rea varasemaid saateid heliloojast, sealhulgas Margit Peili vestlussaate „Vikerkaare all: Kaerajaanist Saalomoni õpetussõnadeni“ (22.09 kell 21), Tiia Tederi saate „Raemuusika helilooja“ (26.09 kell 16.00), Tiina Šubini saate „Raimo Kangro autoriõhtu“ (29.09 kell 21), kus helilooja räägib oma loomingust, ja Edgar Selbergi intervjuu (6.10 kell 21.00). Klassikaraadio vahendab ka 21. septembril Estonia kontserdisaalis toimuvat juubelikontserti.

Tagasi