Muusikauudised

Andrus Kallastu „Stabat Materi“ esiettekanne Pärnu Eliisabeti kirikus

Vaiksel laupäeval, 4. aprillil kell 16 kõlavad Pärnu Eliisabeti kirikus sarjas „Musica sacra“ itaalia varabaroki esindajate Claudio Saracini ja Giovanni Felice Sancesi Stabat Materi tekstile loodud heliteosed, esiettekandele tuleb Andrus Kallastu „Stabat Mater“ soolotšellole. Esinevad Kai Kallastu (sopran), Kristo Käo (teorb), Aare Tammesalu (tšello) ja Andrus Kallastu (continuo).



 

  Andrus Kallastu
 
Claudio Saracini oli itaalia varabaroki helilooja, lautomängija ja laulja, keda peetakse virtuoosse monoodilise stiili üheks olulisemaks esindajaks.Kõrgklassi kuuluva isikuna polnud tal vajadust teha tööd muusikuna, mistõttu teda võib pidada äärmiselt andekaks asjaarmastajaks. Saracinit hindas kõrgelt näiteks Claudio Monteverdi. Saracini eksperimentaalsete omadustega muusikas on ajastule ebatüüpiliselt kuulda Balkani rahvaste muusika mõjutusi.

Giovanni Felice Sances sai korraliku muusikahariduse Rooma Saksa kolleegiumis ning debüteeris ooperilauljana juba 14-aastaselt. Oma elu teise poole veetis ta Viinis, kus töötas Saksa-Rooma Keiserriigi imperaatorlikus õukonnas laulja ja kapellmeistrina. Lisaks ooperile kuulub tema loomingusse vaimulikke teoseid ja kammermuusikat.

Andrus Kallastu „Stabat Mater“ soolotšellole kuulub helilooja Stabat Materi tekstile loodud heliteoste kimpu. See 1999. aastal loodud teos tuleb esiettekandele alles nüüd, viisteist aastat hiljem.

Sopran Kai Kallastu on õppinud laulmist Metropolia Ülikoolis Soomes ning osalenud paljudel meistrikursustel. Ta on esinenud ooperilaulja, muusikateatriartisti, kammermuusiku ja mitmete orkestrite solistina. Tema repertuaar hõlmab teoseid renessansist nüüdismuusikani ning ta on olnud mitmete heliloojate eksperimentaalsete vokaalteoste esmaesitaja.

Kristo Käo on õppinud kitarri Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning õpib praegu Tartu Ülikooli doktorantuuris haridustehnoloogiat. Ta on rahvusvahelise muusikaharidusprojekti Kitarrikool.eu eestvedaja ja paljude kitarriõpikute autor ning on salvestanud märkimisväärsel hulgal heliplaate. Huvist renessanss- ja barokkmuusika vastu on ta täiendanud end teorbimängijana.

Aare Tammesalu õppis tšellomängu Eesti Muusikaakadeemias. Ta on Tobiase Keelpillikvarteti ja ansamblite Resonabilis ning Reval Ensemble liige. Esinenud solistina ERSO, Rahvusooper Estonia orkestri, Pärnu Linnaorkestri, Kotka Linnaorkestri ja Eesti Rahvusmeeskoori ees. Lisaks kontsertidele kodumaal on ta esinenud solisti ja kammermuusikuna paljudes Euroopa maades, Ameerika Ühendriikides, Venemaal ja Lähis-Idas.

Andrus Kallastu on õppinud Tallinna Konservatooriumis ja Sibeliuse Akadeemias ning tegutseb vabakutselise helilooja ja dirigendina. Kallastu loomingu võib jagada kahte perioodi, enne ja pärast aastat 1991. Esimese perioodi loomingut iseloomustab vaba atonaalne helikeel, motoorne, tihti ostinaatne rütmika, neoklassitsistlik kõlakäsitlus, teise perioodi teoseid seriaalne tekstuur, väljatehnika, mittepulseeriv rütmika, muusikalise heli ning müra piire kompav kõla. Praegu õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorantuuris heliloomingut.

Vaata ka: Pärnu Ooper

Tagasi