Muusikauudised

Eesti kontrabass. Ludvig Juht 120

23. novembril toimub Mustpeade majas kaks kontserti, mis on pühendatud Eesti kontrabassivirutoos Ludvig Juhti  120. sünniaastapäeavale. Esimene kontsert leiab aset kell 16 Valges saalis ning seal kõlab klassikaline kontrabassimuusika, teisel kontserdil algusega kell 19 Keldrisaalis on kavas džässmuusika. Üles astuvad Regina Udod, Kadri Kukk, Kristin Kuldkepp, Jaanus Siniväli, Andres Kungla, Mati Lukk, Mingo Rajandi, Toivo Unt, Taavo Remmel, Heikko Remmel, Ara Yaralyan, Mihkel Mälgand, Marti Tärn ja Martin Eero Kõressaar, kaastegevad on Kadri Voorand, Kari Ikonen, Holger Marjamaa, Tiit Kalluste, Meelis Vind, Reigo Ahven, Ryo Kawasaki ja Reet Ruubel.

Lisaks esitleb helilooja ja muusikateadlane Alo Põldmäe esimesel kontserdil raamatut Ludvig Juhti ja Eduard Tubina kirjavahetusest, mille tulemusel sündis Tubina Kontrabassikontsert. Õhtusel jazzkontserdil loeb Linnateatri näitleja Argo Aadli katkendeid Patrick Süskindi raamatust “Kontrabass”.

Sündmus Facebookis.

21. novembril Estonia kontserdisaalis aset leidval Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontserdil on kavas Eduard Tubina Kontrabassikontsert, mille ettekanne on pühendatud Ludvig Juhti 120. sünniaastapäevale. Teose kannab Olari Eltsi dirigeerimisel ette Läti noorema põlvkonna kontrabassimängija Gunārs Upatnieks.

Helilooja ja kontrabassimängija Ludvig Juhti (24.07.1894–20.01.1957) muusikutee sai alguse Väägvers David Otto Wirkhausi orkestris esialgu trombooni, hiljem kontrabassi mängides. Aastatel 1913–1914 võttis ta Tartus kontrabassi eratunde Adolf Helderilt. Juht on töötanud Helsingi Linnaorkestris (1916–1918), Estonia orkestris (1918–1921, 1928–1929) ja Vanemuise orkestris (1919–1920) ning õpetanud Tallinna Kõrgemas Muusikakoolis. Aastatel 1921–1927 mängis Juht Berliini filharmoonia orkestris ning õppis Berliini muusikaülikoolis kompositsiooni Paul Juoni klassis. Samuti on ta töötanud Londoni Savoy orkestris (1930–1932) ning olnud õppejõud Riia konservatooriumis. 1934. aastal siirdus Juht Ameerika Ühendriikidesse ning temast sai Bostoni Sümfooniaorkestri orkestrant, samuti tegutses õppejõuna Bostoni ülikooli muusikakolledžis ja New Englandi konservatooriumis.

Juht on solistina esinenud nii Eestis kui ka Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. Oma kontserdikavades propageeris Juht eesti heliloojate loomingut. Heliloojana on ta kirjutanud muusikat kontrabassile ning on teinud mitmeid seadeid ja töötlusi. Ludvig Juht on pälvinud Eesti Punase Risti V kl. teenetemärgi (1939).

Tagasi