Muusikauudised

Peeter Süda 130

30. jaanuaril 2013 möödub Eesti andeka organisti ja helilooja Peeter Süda sünnist 130 aastat. Koos kõikide Süda loomingu austajatega meenutab Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum seda inimliku viisakuse ja muusikalise harituse poolest legendaarset meest, kelle isiklikud esemed ja koduorel panid 1924. aastal aluse Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile.

Peeter Südale pühendatud mälestusõhtu toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi sinise laega saalis 30. jaanuaril kell 15. Üritus lõpeb muusikalise üllatusega. (sissepääs muuseumipiletiga 3€/1€)

Peeter Südast tuleb rääkima Eesti muusikaajakirjanik ja -uurija Ivalo Randalu. Cyrillus Kreegi kirju Peeter Südale loeb ette Tallinna Linnateatri näitleja Argo Aadli. Eksklusiivkontserdi Peeter Süda koduorelil annab organist Ene Salumäe.

Helilooja sünniaastapäeva puhul oli Klassikaraadio eetris saade „Peeter Süda 130“. Saate autor on Tiia Teder.

Saaremaal, Lümandas sündinud helilooja Peeter Süda pühendas kogu oma talendi ja loomingu ühele instrumendile – orelile. Põhilise osa Süda loomingust moodustavad oreliteosed, tuntud on ka koorilaul "Linakatkuja". Originaalteoste kõrval kuuluvad ta loomingusse ka oreliseaded Liszti, Mozarti, Bachi, Wagneri jt. muusikast. Peeter Süda muusika on enamasti polüfooniline ja viimistletud vormiga, sisaldades ka rahvamuusika intonatsioone.

Peeter Süda omandas muusikalise alghariduse Kihelkonna köstri Ado Knapsi juures orelit mängides. Aastail 1902–1911 õppis ta Peterburi konservatooriumis orelit professorite Louis Homiliuse ja Jacques Handschini juures ning kuni aastani 1912 kompositsiooni Anatoli Ljadovi, Aleksandr Glazunovi, Jazeps Vitolsi ja Nikolai Solovjovi juhendusel. Aastail 1905–1911 osales Peeter Süda korduvalt Eesti Üliõpilaste Seltsi algatatud rahvaviiside kogumise matkadel. Juba õpinguaastail alustas ta ka kontserttegevust, andes organistina soolokontserte ja tegutsedes saatjana. 1912. aastal asus Süda elama Tallinna, kus ta esines orelikontsertidega ning andis ka muusikateooria ja klaveritunde. Aastast 1919 kuni surmani töötas ta Tallinna Kõrgema Muusikakooli oreli- ja teoreetiliste ainete õppejõuna.

1924. aastal moodustati Peeter Süda Mälestuse Jäädvustamise Ühing, millest 1931. aastal kasvas välja Muusikamuuseumi Ühing. Peeter Süda pärandist alguse saanud Muusikamuuseum avas uksed 1934. aastal. Tänase Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi „südameks” on muusikaosakonna hoidlas asuv Peeter Süda kogu.

Tagasi