Muusikauudised

Ansambel Resonabilis esitab kolm kirjanduslikku lugu

Kolmapäeval, 21. märtsil on Eesti Muusika Päevade tipphetk Hobuveskis, kus ansambel Resonabilis toob esiettekandele kolm lugu. Heliloojad Liisa Hirsch, Kristjan Kõrver ja Tatjana Kozlova on kirjanduslikele algmaterjalidele tuginedes loonud muusikalised jutustused, mis saavad lavalise näo lavastaja Ott Aardami, kunstnike Tuuli Aule ja Marit Ilisoni ning prantsuse videokunstniku Eléonore de Montesquiou kaasabil. Kolme looga saab tutvuda kell 19 Hobuveskis (aadressil Lai 47).

Heliloojate kirjanduslikud algmaterjalid ja lähenemised tekstile on kahtlemata erinevad. Liisa Hirsch on oma teose loonud Gabriel García Márquez'i novelli „Sinise koera silmad“ põhjal. „Seda lugu kirjutades soovisin elektroonilistest efektidest pigem hoiduda. Kasutasin neid vaid ühtlustava vahendina salvestatud teksti ja laval tekitatavate helide vahel, ning et võimendada muidu väga vaikse kõlaga kannelt, mille üks vana piloot klaverikeeltest meisterdas,“ rääkis Liisa. Kristjan Kõrverilt tuleb ettekandele kaks peatükki vendade Grimmide muinasjutust „Raud-Ants“, Tatjana Kozlova aga on muusikasse kirjutanud teise vendade Grimmide muinasjutu pealkirjaga „Kolm sulekest“. Kui „Raud-Antsu“ tõlgendus võiks jääda pigem muusika teha, siis Tatjana Kozlova viis muinasjuttu tõlgendada toetub Carl Gustav Jungi psühhoanalüüsi teooriatele ning räägib suuresti alateadvusest.

Kolm lugu esitab ansambel Resonabilis, mille koosseis on maailmas unikaalne – ansamblisse kuuluvad laulja, flööt, kannel ja tšello. Just kandle kõla paigutamine uue muusika konteksti on toonud Resonabilisele nõnda palju positiivset tähelepanu. Pealegi on maailmas vähe rahvusliku päritoluga pille, mille kõla ja mänguvõimalused põimuvad nii hästi klassikaliste instrumentidega. Kandle kõla ja Resonabilise paindlikud tämbrivõimalused on paelunud paljusid heliloojaid nii Eestis kui ka välismaal. Viimastel aastatel on Resonabilis olnud üks kõige enam heliloojatega koostöös uudisloomingut tellinud ja esitanud eesti kammerkollektiive. Järjest tihedamini kutsutakse ansamblit ka välisfestivalidele.

Õhtul kell 22 toimub Raadiomaja I stuudios (Kreutzwaldi 14) Kreatiivmootori kontsert sarjas Areaal LIVE. Pöörase ja ootamatu Kreatiivmootori menu sai uue tuule sisse pärast mullust festivali Tallinn Music Week, kui mitmed välisprodutsendid bändi omapära avastasid. Kreatiivmootori kontserti saab nautida nii fantastilise heliga Raadiomaja I stuudios kui ka Klassikaraadio otse-eetri ja veebi vahendusel. Stuudio uksed on valla juba alates kell 21.30. Kontsert on tasuta! Sündmus juhatab sisse aprillikuu kolmapäevad, mil Areaal LIVE sarjas esinevad Malcolm Lincoln, Weekend Guitar Trio, Talbot ja Phlox.

Päeval kell 16 toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis (Rävala 16, IV korrus) ka kompositsiooni- ja elektronmuusika erialadel õppivate noorte heliloojate kontsert. Enamik ettekandele tulevast muusikast on uudisteosed.

Eesti Muusika Päevad (EMP) toimusid esimest korda 1979. aastal ja on juba üle 30 aasta olnud üks olulisemaid siinsete heliloojate loomingule keskenduvaid festivale. Festivali korraldavad Eesti Heliloojate Liit ja heliloojad ise. Juba kümmekond aastat on festivali uuenduslikud kunstilised juhid olnud heliloojad Timo Steiner ja Ülo Krigul. Festivali kava on alati koostatud eesti heliloojate värskeimast loomingust ja muusika esitajad on olnud peamiselt heliloojatega tihedat koostööd tegevad muusikud ja ansamblid.

Festivali toetatavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuurifond, Eesti Autorite Ühing jt

Täiendav informatsioon: www.helilooja.ee/emp
www.resonabilis.com

Tagasi