Muusikauudised

Andrus Kallastu ja Mirjam Tally teosed Põhjamaade muusikapäevadel Islandil

6.-9. oktoobrini 2011 toimuvad Reykjavíkis Põhjamaade muusikapäevad. Festivali kontserdid toimuvad Reykjavíki hiljuti avatud uues Harpa kontserdimajas, kavas on rikkalik valik muusikat islandi, soome, rootsi, taani, norra ja eesti heliloojatelt. 5.­­-7. oktoobrini leiab festivali raames aset ka Põhja- ja Baltimaade festivali konverents.

Neljapäeval, 6. oktoobril tuleb festivalil ettekandele Andrus Kallastu multimeediateos “Atemlos” ja laupäeval, 8. oktoobril Mirjam Tally Winter Island” keelpillikvartetile, esitavad Islandi Kammerorkestri mängijad, kontserdil on kaastegev Tui Hirv. Festivali kunstiline juht on islandi helilooja Pétur Jónasson.
Vaata kogu festivali kava



Andrus Kallastu teosest “Atemlos”:

ATEMLOS on huvitav näide selle kohta, kuidas kunstis, nagu eluski, ei ole midagi ülearust. Igal asjal on oma koht. Iga nähtus või ese võib erinevas kontekstis ja erinevates inimestes vallandada erinevaid emotsioone. ATEMLOS-i muusikat võib nii tehniliselt kui ka stiililiselt liigitada konkreetse muusika (musique concrète) hulka. Konkreetne muusika on elektroakustilise muusika vorm, mida iseloomustab kas muutumatute või transformeeritud keskkonnahelide kasutamine.

Teose taustal on üks minu teine teos: 2000. aasta kevadel valminud Stabat Mater elektroonikale, millest ma praakisin töö käigus välja laulja hingetõmbed. Nende kustutamise asemel sain ma aga hoopis idee uue teose loomiseks. Minus hakkas pöörlema lugu eluga puntrassejooksnud naisest. Leidsin kohe ka teosele saksakeelse pealkirja ATEMLOS, mida võiks tõlkida ja tõlgendada kui “võimetu hingama”.

Alguses kavandasin elektroonilises keskkonnas etendatavat kammerooperit, kusjuures esituskohana pidasin silmas ainulaadse interjööriga Sibeliuse Akadeemia kammersaali, mille seinad moodustuvad pööratavatest, kõlareid täis paneelidest. Siiski selle teose kavandatud ettekannet mitmetel põhjustel ei omal ajal toimunud ja teose helifail jäi pikaks ajaks seisma.
Rääkisin teosest ja selle ideedest päris mitmete inimestega, kuid konkreetse koostööni asi ei jõudnud. Siis rääkisin teosest visuaalkunstnik Haide Rannakivile, kes pärast umbes pooleteiseaastast seedimisaega projektiga liitus. Haide tegi mitmete modellidega fotoseeriaid ja lõpuks monteerisime kokku video, mida ma nimetaksin pigem ajas laiendatud fotoseeriaks. Kasutasime piltide ja pildijadade monteerimisel samu aega liigendavaid struktuurseid põhimõtteid, mida ma olin kasutanud muusikalise materjali monteerimisel.

Teose väljundiks kujunes aga minu 2005. aasta sügisel Pariisis toimunud residentuur, mille üheks tingimuseks oli ka mõne oma teose tutvustamine. Loobusime praktilistel kaalutlustel eraldi näitleja/laulja kasutamisest ning Rein Laos, kes oli projektiga lavastajana algusest peale seotud, asus ise ka näitleja rolli. Nii tekkis loole uus, reflektiivne mõõde, mis minu meelest lisas loole veelgi sügavust.
Pärast esietendust Pariisis on teost esitatud veel Pärnus ja Helsingis. Teose aluseks olevatest fotodedest ja videokomponendist on Haide eksponeerinud mitu näitust.

"Atemlos":

Muusikakomponent: Andrus Kallastu
Visuaalne komponent: Haide Rannakivi
Teatrikomponent: Rein Laos

Tagasi