Muusikauudised

Ivari Ilja esineb bariton Dmitri Hvorostovskiga Carnegie Hallis

Neljapäeval, 3. aprillil esinevad bariton Dmitri Hvorostovski ja eesti pianist Ivari Ilja Carnegie Hallis Pjotr Tšaikovski, Nikolai Medtneri ja Sergei Rahmaninovi romanssidest koosneva kavaga. Kontsert kuulub kammerlaulusarja „Suured lauljad I”, kus on varem esinenud sopran Kiri Te Kanawa pianist Warren Jonesi ja erikülalise metsosopran Frederica von Stadega, tenor Rolando Villazón pianist Bryndon Hassmaniga ning sopran Dorothea Röschmann, tenor Ian Bostridge ja bass-bariton Thomas Quasthoff pianist Julius Drake’iga. 25. aprillil on oodata ka bariton Bryn Terfeli ja pianist Malcolm Martineau kontserti.

Dmitri Hvorostovski esimesed triumfid noore lauljana olid seotud Tšaikovski ja Rahmaninovi romanssidega – miniatuuridega, mis esitavad lauljatele keerulisi väljakutseid mitte ainult tehnilises sfääris, vaid testivad veelgi enam siirust, sügavust ja emotsionaalset tundlikkust. Sarja „Suured lauljad I” kuuluval kontserdil esitavad Dmitri Hvorostovski ja Ivari Ilja Pjotr Tšaikovski romansid „Miks?” op. 6 nr. 5, „Surnud mehe armastus” op. 38 nr. 5, „Ah, kui ainult võiksid hetkeks” op. 38, nr. 4, „Kuldsetel maisipõldudel” op. 57 nr. 2, „Pimpinella” op. 38 nr. 6, „Ütle, mis on okste varjus” op. 57 nr. 1, „Nõnda ruttu unustada”, „Keset balli” op. 38 nr. 3, „Oh laps, akna all” op. 63 nr. 6 ja „Don Juani serenaad”; Medtneri „Mu südamesoovid on läinud” op. 3 nr. 2, „Unistajale” op. 32 nr. 6, „Edukas reis” op. 15 nr. 8, „Rändaja öölaul” op. 6 nr. 1 ja „Talveõhtu” op. 13 nr. 1; lõpuks Rahmaninovi „On aeg” op. 14 nr. 12, „Ära usu mind, sõber” op. 14 nr. 7, „Olin temaga” op. 14 nr. 4, „Lase meil puhata” op. 26 nr. 3 ja „Kevadveed” op. 14 nr. 11.

Rahvusvaheliselt tunnustatud vene bariton Dmitri Hvorostovski sündis ja õppis Krasnojarskis, Siberis. 1989. aastal võitis ta prestiižse Cardiff Singer of the World konkursi. Hvorostovski võlus publikut oma haritud hääle, kaasasündinud fraasitunnetuse ja loomuliku legatoga. Pärast lääne debüüti Tšaikovski „Padaemandaga” Nice Ooperis said Hvorostovski jaoks aluse regulaarsed töösidemed maailma olulisemates ooperimajadega ja esinemised mainekatel rahvusvahelistel festivalidel. Kuulsa sooloartistina on Hvorostovski esinemised nõutud igas maailmanurgas – Kaug-Idast Kesk-Idani, Austraaliast Lõuna-Ameerikani. Laulja annab pidevalt kontserte maailma juhtivate orkestrite ja dirigentidega. Dmitri Hvorostovski ulatuslik diskograafia hõlmab albumeid soololaulude ja aariatega firmadele Philips Classics ja Delos Records, samuti ooperite terviksalvestusi CD-del ja DVD-del. Ta on osalenud ka Mozarti ooperil põhinevas auhinnatud filmis „Don Giovanni Unmasked”, mängides korraga nii ihara aadliku kui ka tema hukkamõistva teenri rolli.

Ivari Ilja on õppinud Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Laine Metsa klaveriklassis ning Moskva Tšaikovski Konservatooriumis Vera Gornostjeva ja Sergei Dorenski juhendamisel. Ta on võitnud preemiaid mitmetel Eesti ja rahvusvahelistel konkurssidel, kaasa arvatud Chopini konkursil Varssavis ja José Vianna da Motta klaverikonkursil Lissabonis. Ilja on andnud hulganisti soolokontserte ja esinenud solistina orkestrite ees nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Moskva Sümfooniaorkester, Peterburi Sümfooniaorkester, ja teinud koostööd dirigentidega nagu Arvo Volmer, Eri Klas, Leo Krämer, Veronica Dudarova, Urs Schneider, Roman Matsov, Imants Resnis, Andres Mustonen, Peeter Lilje, Theodore Kuchar ja Vello Pähn. Ivari Ilja repertuaari kuuluvad peamiselt romantismiajastu teosed, näiteks Chopin, Brahms, Schumann; samuti teosed teiste perioodide heliloojatelt – Mozartist Prokofjevi ja Brittenini. Lisaks Dmitri Hvorostovskile on Ilja teinud lauljatega nagu Irina Arhipova, Maria Gulegina, Jelena Zaremba ja Pauletta de Vaughn. Ta on andnud kontserte näiteks Venemaal, Soomes, Rootsis, Baltimaades, Jaapanis, USA-s, Saksamaal, Suurbritannias, Hispaanias, Poolas ja Prantsusmaal.

Maria Mölder 

Tagasi