Muusikauudised

Neeme Punder tähistab juubelit kontserdiga „Flutish Kingdom”

Reedel, 18. aprillil kell 19 tähistab flötist Neeme Punder kontserdiga Niguliste kirikus oma 50. sünnipäeva. Sel puhul kutsub Neeme Punder endaga lavale hulga meeldivaid kaasmuusikuid ja mõttekaaslasi; ettekandele tulevad Neeme Punderile tähendusrikkad teosed nii keskajast ja renessansist kui ka eesti heliloojatelt – Lepo Sumeralt, Galina Grigorjevalt ja Andres Uibolt.

Neeme Punder ise esitab koos löökpillimängija Madis Metsamardiga Galina Grigorjeva „Quasi niente”, Peeter Vähiga süntesaatoril Vähi seade Jacob van Eycki kahest palast, mis pärinevad Punderi ja Vähi koostöös välja antud heliplaadilt „The Flutish Kingdom” ning koos Jüri Alperteni dirigeeritava Pärnu Linnaorkestriga kannab Punder ette Wolfgang Amadeus Mozarti Flöödikontserdi nr. 2 D-duur. Lisaks esitab Andres Mustoneni juhitav Hortus Musicus Lepo Sumera teose „Pantomiim”, soome klavikordiartist Pekka Vapaavuori mängib Georg Böhmi Süidi nr. 7 F-duur, Punderi kunagine õpilane flötist Oksana Sinkova ja organist Andres Uibo esitavad Uibo teose „Bach in Spiegel” ning Rahvusooper „Estonia” Puhkpillioktett esitab Johann Sebastian Bachi Fuugakunsti.

Neeme Punder on järgnevalt kommenteerinud Sumera ja Grigorjeva teoseid kontserdi kavas: „Lepo Sumera “Pantomiim” on minu jaoks märgilise tähendusega, esmalt asjaolu, et tegin esimese salvestuse improviseerides savipillil, kuid olulisem oli tutvumine helilooja enda ja tema muusikaga, minu sügav austus Lepo ja tema loomingu vastu on ajaga vaid suurenenud. Galina Grigorjeva teostes on minu jaoks kõik imetlusväärne: nii helikeel kui ka selle taga peituv filosoofia ning maailmatunnetus. Teispoolsusele neis viitavad ka Madis Metsamardi löökpillide helid segatuna modernseist efektidest flöödil.”

Kontserdi pealkiri „Flutish Kingdom” tähistas algselt Peeter Vähiga koostöös salvestatud CD-plaati, hiljem ka flöödifestivali ja kontserdisarju – nii on flöödikuningriik Neeme Punderit saatnud juba aastaid. Flöödikuningriik väljendub samuti mõtteviisides, religioonides ja kõlavärvides, millega eri flööditeosed seonduvad.

Neeme Punder (1958) lõpetas 1981. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi flöödi erialal, ta on täiendanud end Rootsis ja Hollandis. Aastal 1978 oli ta Vabariikliku Puhkpillimängijate Konkursi laureaat. Neeme Punder on olnud aastaid varajase muusika ansambli Hortus Musicus solist, samuti mänginud Soome-Eesti Barokkorkestris, Tallinna Kammerorkestris, ansamblis The Art Russica jpt. Neeme Punder on spetsialiseerunud varajase muusika interpretatsiooniprobleemidele, olles Andres Mustoneni kõrval üks innukamaid varajase muusikaga tegelejaid Eestis. Tema eestvedamisel on aastaid korraldatud Viljandi Vanamuusika Festivali, ta on ka mitmete flöödiga seotud kontserdisarjade ja festivali “Flutish Kingdom” algataja. Samas on Punder tuntud kaasaegse muusika interpreteerijana ja paljude eesti heliloojate teoste esiettekandjana (Peeter Vähi, Galina Grigorjeva, René Eespere, Helena Tulve, Toivo Tulev jt), ta on ka nüüdismuusikaansambli Reval Ensemble liige. Neeme Punder tegutseb Eesti Kontserdi produtsendina.

Maria Mölder 

Tagasi