Heldur Harry Põlda

18.09.1996, Kuressaare

Tenor Heldur Harry Põlda sai tuntuks poiss-sopranina, kes pälvis 2008. aastal Eesti Kulturkapitali preemia Milesi rolli eest Britteni ooperis „Kruvikeere“, olles noorim auhinna pälvinud interpreet. Ta alustas muusikaõpinguid 5-aastaselt Kuressaare Muusikakoolis viiuli erialal Laine Sepa juures. Tema esimeseks lauluõpetajaks Saaremaal oli Pilvi Karu. Õpingud jätkusid Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta õppis viiulit professor Mari Tampere-Bezrodny juures ja kooridirigeerimist Hirvo Surva käe all. Laulmist on ta õppinud Zoja Hertzi juhendamisel. Pärast muusikakeskkooli lõpetamist 2015. aastal, asus Heldur Harry Põlda õppima klassikalise laulu erialal professor David Pollardi ja professor Ruby Philogene’i lauluklassis Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis, mille lõpetas 2019. aastal.

Heldur Harry Põlda on olnud Rahvusooper Estonia poistekoori pikaaegne solist. Oma lavadebüüdi tegi ta 8-aastaselt. Poiss-sopranina on ta laulnud selliseid rolle nagu Erik (Yestoni muusikalis „Fantoom“), Amor (Glucki „Orfeus ja Euridice“, 2010) ja Miles (Britteni „Kruvipööre“, 2008), astunud üles muusikalis Nukina (Ehala/Raadiku/Vinteri/Raudmäe „Pipi!Nuki!Puhh!“) ning toonud esiettekandele Anti Marguste mini mono-ooperi „Arno monoloogid (2011). Britteni Miles’i roll tõi noorele lauljale ka Eesti Kultuurkapitali preemia. Sopranisolistina on ta esinenud arvukatel kontsertidel, sh Saaremaa Ooperipäevadel, Eestis toimunud NATO konverentsil, Eestis riigivisiidil viibinud Soome president Tarja Haloneni külaskäigul, XXV üldlaulupeol Aare Kruusimäe ühendkooridele kirjutatud laulus „Maailma avastamine“ (2009) ja Arvo Pärdi paavst Benedictus XVI pühendatud teoses „Vater Unser“ (klaveril Arvo Pärt) paavsti preestriks pühitsemise 60. aastapäeva üritusel Vatikanis. Lisaks on ta osalenud sopranisolistina sellistes suurvormides nagu Lera Auerbachi „Vene Reekviem“ (Saksamaal – esiettekanne, Hispaanias, Lätis ja Eestis), Roxanna Paunufniku „Westminsteri Missa“ ja Galina Ustvolskaja Sümfoonia nr. 1 (Hispaanias, Tšehhis) ja Gabriel Fauré Reekviem.

Alates 2019. aastast on Heldur Harry Põlda Rahvusooper Estonia stipendiaat. Tenorina tegi ta oma debüüdi Rahvusooper Estonia laval 2019. aastal Tonyna muusikalis „West Side Story“. Samuti on ta kaasa teinud Giuseppe Verdi, Nikolai Rimski-Korsakovi, Charles Gounod’ ja Franz Lehári lavateostes. Kammermuusikuna on ta üles astnud mitmesugustes koossesisudes, sh koos Arsise kellade ansambliga, Hanna-Liina Võsaga ning oma viiuldajast venna Johannes Põlda ja pianist Lea Leiteniga.

Laulmise kõrval on Heldur Harry Põlda juba varases nooruses astunud üles ka dirigendina. Ta on juhatanud Suure-Jaani vaimulikul laulupäeval ühendkoore Edgar Arro lauluga „Me armastame seda maad“ (2012), mudilaskoore ja keelpilliorkestrit Saaremaa 50. laulupeol Andre Maakeri teosega „Saagu saar” ning lastegalasid Saaremaa ooperipäevadel (2014) ja RO Estonia festivalil „Estoonlastelt Saarlastele“ (2014). Alates 2020. aastast on Põlda Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise meeskoori dirigent. Lisaks tegutseb ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis soololauluõpetajana.

Heldur Harry Põlda sopranihääl on salvestatud albumitele koos orkestritega Tallinn Sinfonietta (2012) ja Eesti Kaitseväe Orkester (2012), Arsise kellade ansambliga (ERP, 2010) ning singlile „Vater unser“ (ERP, 2011), kus kõlab Arvo Pärdi samanimeline teos.

Heldur Harry Põlda on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemia Milesi rolli eest Benjamin Britteni ooperis „Kruvipööre” (2008), Eesti Kooriühingu koostööpreemia (2010) ning Eesti Rahvuskultuuri Fondi Georg Otsa Fondi stipendiumi (2013).

Heldur Harr Põlda lavarolle:
Ruiz – Giuseppe Verdi „Trubaduur“ (RO Estonia, 2021)
Armand Brissard – Franz Lehári „Krahv Luxumburg“ (RO Estonia, 2020)
Ivan Sergejevitš Lykov – Nikolai Rimski-Korsakovi „Tsaari mõrsja“ (RO Estonia, 2020)
Gaston – Giuseppe Verdi „Traviata“ (RO Estonia)
Tybalt – Charles Gounod’ „Romeo ja Julia“ (RO Estonia, 2019)
Tony – Leonard Bernsteini „West Side Story“ (RO Estonia, 2019)
Bastien – Wolfgang Amadeus Mozarti „Bastien ja Bastienne“ (TMKK lavastus, 2014)
Arno – Anti Marguste mono-ooper „Arno Monoloogid“ (Nargenfestival, 2011)
Amor – Christpoh Willibald Glucki „Orfeus ja Euridice“ (Birgitta Festival, 2010)
Miles – Benjamin Britteni „Kruvipööre“ (Birgitta Festival, 2008)
Nuki – Ehala/Raadiku/Vinteri/Raudmäe „Pipi!Nuki!Puhh!“ (RO Estonia, 2007)
Erik – Maury Yestoni „Fantoom“ (Smithbridge Productions, 2007)

© EMIK 2013
(täiendatud juunis 2021)

EMIKi koduleheküljel olevad tekstid on kaitstud autoriõiguse seadusega. Tekste võib kasutada mittekommertsiaalsetel eesmärkidel koos viitega autorile (kui on märgitud) ja allikale (Eesti Muusika Infokeskus).