Muusikauudised

Erkki-Sven Tüüri „Ärkamine“ Estonia kontserdisaalis

17. jaanuaril kell 19 jõuab Estonia kontserdisaalis publikuni kontsert „Ärkamine“, kus Daniel Reussi juhatusel tuleb Eesti Filhamoonia Kammerkoori ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esitusel ettekandele Erkki-Sveni Tüüri „Ärkamine“ segakoorile ja orkestrile (2011) ja Arnold Schönbergi orkestriapala „Kirgastunud öö“ („Verklärte Nacht“) op. 4 (1899). Kontsert kuulub ERSO sarja „Festivo“.


Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Foto: Kaupo Kikkas

Erkki-Sven Tüüri “Ärkamine” on valminud Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 raames. Teoses on kasutatud Juhan Liivi, Ernst Enno, Jaan Kaplinski ja Doris Kareva luulet ning ülestõusmispühadega seotud ladinakeelseid liturgilisi tekste. Erkki-Sven Tüür: „Ärkamine kui virgumine unest, uuele elule ärkamine, tuhmistunud meelte ärkamine selgesse olekusse, religioosne ärkamine, kevadine looduse ärkamine… See sõna omab ääretult sügavat ja ulatuslikku tähendusvälja. Ma usun, et ärkamine on omamoodi elukestev protsess, uinumise ja ähmastumise vastand.“

 
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Foto: Jarek Jõepera

Arnold Schönbergi „Kirgastunud öö”, mis on algselt kirjutatud keelpillisekstetile ja hiljem seatud keelpilliorkestrile, on helilooja üks olulisemaid noorpõlveteoseid. Teos on inspireeritud Richard Dehmeli samanimelisest poeemist.

Tagasi