Music News

Artur Uritamme klaveritrio maailmaesiettekanne Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

Pühapäeval, 18. märtsil kell 14 toimub Pärnu Uue Kunsti Muuseumis Pärnu Ooperi sarjas „Abonement 007“ Pärnu helilooja Artur Uritamme klaveritrio "Nõukoguliku inimese kolm palet" maailma esiettekanne.
Kontserdil kõlab veel kollektiivautori MaLeRa KaSuKu Klaveritrio ning eesti uue ärkamisaja suurkuju Alo Mattiiseni Sonaat tšellole ja klaverile. Teoseid esitab trio koosseisus Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello) ja Diana Liiv (klaver). Sama kavaga kontsert toimub ka teisipäeval, 3. aprillil kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogus.

Pärnus tegutsenud helilooja Artur Uritamm sattus nõukogude võimuga vastuollu ning ilmselt sellepärast jäid paljud tema teosed pikaks ajaks esiettekannet ootama. Tänapäeval on suur osa tema muusikast siiski taasavastatud ja ette kantud. Uritamme loomingus põimuvad peened kõlavärviotsingud rahvamuusikast saadud impulssidega ning tõsine tundelisus irooniaga. Nii on see ka ilmeka pealkirjaga klaveritrios "Nõukoguliku inimese kolm palet", mis on kaugel nõukogude aja ülistamisest.

Jaapanipärase heliloojanime MaLeRa KaSuKu taga peituvad tegelikult kolm omaaegset kursusevenda, huumorilembesed noored heliloojad Mati Kuulberg, Raimo Kangro ja Lepo Sumera. Klaveritrio on valminud ühistööna. Iga helilooja kirjutas ühe pilli partii. Võrdsuse huvides võis igas trio osas erinev helilooja oma partii esimesena valmis kirjutada.

Omamoodi optimism seondub Alo Mattiiseniga, meie ärkamisaja muusikuga, kellest mõeldes meenuvad esmajoones kogu eesti rahvast liitnud laulude omariikluse sõnum ning hipilik vabadusepüüe. Lisaks populaarsetele lauludele on muusikalise kõrghariduse saanud helilooja kirjutanud teoseid ka klassikalistele koosseisudele. Kontserdil kuulemegi tema põnevat Sonaati tšellole ja klaverile.



Viiuldaja Olga Voronova on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia 1999. aastal bakalaureusekraadiga ja 2002. aastal magistrikraadiga professor Endel Lippuse viiuliklassis. Alates aastast 2002 õpib ta EMTA doktorantuuris. Olga on täiendanud end aastatel 1997-98 Gnessinite nimelises Venemaa Muusikaakadeemias professor Halida Ahtjamova juhendamisel, aastatel 1999-2000 Saksamaal Hochschule der Künste Berlinis professor Ilan Gronichi klassis ning 2002. aastal Hogeschool voor de Kunsten Utrechtis professor Keiko Wataya juures. 1997. aastal võttis viiuldaja osa Queen Elisabethi nim Rahvusvahelise Viiuldajate Konkursi raames läbiviidud meistrikursusest Brüsselis, pedagoogideks konkursi ?ürii liikmed Mikaela Martin, Berl Senovski, Eduard Schmieder ja Pierre Amoyal. Aastal 1999 osales ta meistrikursustel Holland Music Sessions, professoriteks Valentin ?uk ja Jaques Ghetem. Olga Voronova on pälvinud diplomid Heino Elleri nimelisel Rahvusvahelisel Viiuldajate Konkursil aastatel 1991 ja 1996. Ta on konkursi "Con brio" 1998. aaasta laureaat (ETV preemia). 2000. aastal pälvis ta laureaaditiitli ESTO 2000 raames läbiviidud noorte talentide konkursil Torontos. Viiuldaja on üles astunud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Narva Linnaorkestri, Eesti Muusikaakadeemia ja Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkestri, samuti Tallinna Kammerorkestri ees. Alates 1995. aastast töötab ta Tallinna Kammerorkestris ja aastast 2001 on Tallinna Keelpillikvarteti liige.

Tšellist Leho Karin on üks meie aja tuntumaid ja nõutavamaid noorema põlve soliste ja ansambliste. Leho Karin lõpetas Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri tšelloklassis, järgnesid õpingud Tallinna Konservatooriumis Toomas Velmeti juures. Ta on täiendanud end professorite M. Homitseri (Venemaa), J. Schwabi (Saksamaa) ja F. Helmersoni (Rootsi) juures, viimase käe all täiendas ta ennast 1991-1992 ka Rootsi Edsbergi Muusikainstituudis, samas on ta lihvinud oma oskusi veel Martin Ostertagi juures Karlsruhe Kõrgemas Muusikakoolis. Leho Karin on vabariikliku keelpillimängijate konkursi laureaat (1987) ning osalenud 1990. aastal Müncheni ARD konkursil. 1993. aastast mängib Leho Karin Tallinna Kammerorkestris. Solistina on ta üles astunud Soomes ja Rootsis ning osalenud paljudes projektides Eestis. Käesoleval ajal mängib ka NYYD Ensembles ja on tšellopedagoog Tallinna Muusikakeskkoolis.

Pianist Diana Liiv on esinenud solisti ja kammermuusikuna Eestis, Leedus, Rootsis, USA-s ja Soomes. Mitmeid kordi on ta esinenud ka orkestrisolistina (Longy Sümfooniaorkestriga Bostonis ja Kaunase Sümfooniaorkestriga). Peale klaveri mängimise on Diana Liiv kirjutanud ka kaks muusikalist lasteraamatut "Neli heldet haldjat" ja "Võluvitsa vägi". Diana on ka Muusikasõprade Seltsi kontserdisarjade kunstiline juht. Ta on esinenud edukalt paljudel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel. Viimasteks saavutusteks on 2009. juulis Kuhmo Kammermuusika festivali kursustel Schumanni klaverikvinteti esituse eest parimale ansamblile määratud Kees Wiebenga auhind, aastal 2010 kahekordne laureaaditiitel rahvusvahelisel pianistide konkursil "Music without limits" Leedus: 3. koht soolokategoorias ning 4. koht kammermuusika kategoorias. Hooajal 2011/2012 on Diana Liiv kutsutud esinema Liszti 200. sünniaastale pühendatud festivalidele Itaalia linnades Luccas, Brescias ja Ascoli Picenos.

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari „Abonement 007“ toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali, Pärnu Ooperi ja Pärnu Uue Kunsti Muuseumi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette Pärnu heliloojate muusikat, anda Pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee.
Abonementpääse 21 eurot, müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades ning internetis aadressidel www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee, annab õiguse külastada sarja kõiki kevadhooaja 2012 kontserte.
Üksikpääse 7 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.
Info: http://www.ooper.parnu.ee

Tagasi